۲۵ تیر ۱۳۹۹

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۹۹۷۰۳ ۲۵ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۱ دسته : خبر, نفت و انرژی
۰

دولت عراق در زمینه تبادل برق و دیگر حامل‌های انرژی با ایران، تحت فشار آمریکا قرار دارد. در این راستا مارشال بیلینزگی، دستیار وزیر خزانه‌داری آمریکا مدعی شده است عراقی‌ها قربانی موقعیت جغرافیایی خود هستند که در مجاورت ایران قرار گرفته است. این درحالیست که با توجه به نیاز مبرم عراق به انرژی و تعمیر و توسعه زیرساخت‌ها و در عین حال توانمندی ایران در تولید و انتقال برق و وجود مرز خاکی گسترده و روابط خوب دو کشور، ایران بهترین گزینه برای تأمین برق عراق است. همچنین تبادل برقی ایران و عراق می‌تواند زمینه‌ساز ایجاد شبکه برق منطقه‌ای نیز باشد.

به گزارش مقاوتی نیوز دو کشور ایران و عراق با بیش از ۱۵۰۰ کیلومتر مرز خاکی و بالغ بر ۶ میلیون و ۵۰۰ هزار میلیارد دلار تجارت دوجانبه همسایگانی هستند که مشترکات مذهبی و منافع یکسان منطقه‌ای فراوانی دارند. از زمان حملات گروه تروریستی داعش به این کشور و همراهی ایران با ملت عراق و حمایت از دولت این کشور، روابط دو کشور قوی‌تر نیز شده است.

با از بین رفتن تار و پود سازمان یافته داعش در عراق و عقب‌نشینی‌های مداوم این گروه دست‌نشانده آمریکا، مردم عراق شروع به بازسازی خرابی‌های ناشی از جنگ کردند و لازم است نیروگاه‌ها و پالایشگاه‌های تخریب شده به سرعت جایگزین شوند. به گفته وزیر برق عراق، این کشور اکنون ظرفیت فراهم کردن ۱۸۰۰۰ مگاوات برق را دارد اما این مقدار همچنان کمتر از پیک تقاضاست که می‌تواند به حدود ۲۵۰۰۰ مگاوات برسد و هر سال نیز رو به افزایش است.[۱]

از این میزان حدود ۱۲۰۰ مگاوات برق از ایران به عراق صادر می‌شود و برای تولید ۲۵۰۰ مگاوات از تولید داخلی هم، عراق از ایران گاز وارد می‌کند. همچنین شرکت مپنا در حال ساخت نیروگاه و فعالیت مهندسی در عراق است. اکنون که این کشور مجاور و شریک تجاری ایران در حال بازسازی و تقویت زیرساخت‌های خود است، ایران باید سهم قابل توجهی در همکاری تجاری و انتقال تکنولوژی به عراق داشته باشد. موضوعی که سران برخی کشورهای غربی را به شدت نگران می‌کند.

عراق قربانی قرار گرفتن در مجاورت ایران؟

اخیرا خبرگزاری اسپوتنیک در مطلبی نوشته است دولت عراق در زمینه قطع وابستگی خود به برق ایران تحت فشار آمریکا قرار دارد، اما از سوی دیگر بغداد نمی‌تواند از تهران هم دور شود.

در این مطلب آمده است، مارشال بیلینزگی، دستیار وزیر خزانه‌داری آمریکا اخیرا در کنفرانسی خبری گفته بود: خزانه‌داری آمریکا نیاز‌های عراق را در زمینه برق که از ایران وارد می‌کند می‌فهمد، اما عراق باید برای تأمین برق مورد نیاز به خود اتکایی برسد.

او همچنین مدعی شده بود عراقی‌ها قربانی موقعیت جغرافیایی خود هستند که در مجاورت ایران قرار دارد.[۲]

ورود مدعیان پس از اتمام غائله

حال که غائله داعش خاتمه یافته است و ملت عراق که تا پیش از آن در مقابل هجمه تروریست‌ها حامی جز مردم ایران و گروه‌هایی از برخی ملت‌های منطقه نداشتند، زمان فراغت برای ساخت کشور خود را پیدا کردند، یکی یکی کشورهای غربی و برخی مدعیان منطقه و شرکت‌های مهندسی و تجاری برای بهره‌مندی بیشتر از این بازار پر سود پایشان به عراق باز می‌شود.

به نقل از میدل ایست آنلاین، طی چند روز گذشته مقامات وزارت نیروی عراق و دو شرکت زیمنس آلمان و اوراسکوم مصر قراردادی به ارزش ۱.۳ میلیارد دلار را برای ساخت دوباره نیروگاه تخریب شده بیجی در شمال بغداد و دو نیروگاه دیگر امضا کردند.

بر اساس توافقی که اوایل سال جاری بین زیمنس و دولت عراق امضا شده این شرکت آلمانی قرار است در مجموع چند نیروگاه با ظرفیت کلی ۱۱ هزار مگاوات در این کشور جنگ زده بسازد.

قرار است یک پالایشگاه نفت در قالب قرارداد امروز نیز در منطقه مذکور ساخته شود. این تأسیسات در حمله داعش به عراق در سال ۲۰۱۴ تخریب شده‌اند.

البته بخش قابل توجهی از مناطق اطراف شهر بیجی همچنان جولانگاه تروریست‌هاست و وجود مین‌ها و مواد منفجره عمل نکرده فعالیت در این حوزه‌ را با مشکل مواجه کرده است.[۳]

همچنین بر اساس گفته عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق، در اسفند ماه سال گذشته، کویت و عربستان سعودی برای فروش برق رایگان به عراق در تابستان امسال اعلام آمادگی کرده بودند. به رغم پیشنهاد مطرح شده از طرف سعودی ها اما کارشناسان معتقدند که به دلیل نبود زیرساخت های لازم از جمله خطوط انتقال برق میان عراق و عربستان سعودی این کار در کوتاه مدت غیر ممکن است.[۴]

تبادل برقی ایران و عراق زمینه‌ساز ایجاد شبکه برق منطقه‌ای

با توجه به اینکه عراق یکی از کشورهای مجاور و دارای بیشترین حجم تبادل برق با ایران است، زیرساخت‌های ایجاد شده در غرب کشور بیشتر از ملزومات توسعه شبکه بهم پیوسته برق در شرق کشور است. طبق قانون برنامه ششم توسعه کشور، از ابتدای شروع اجرای برنامه، دولت ملزم به برقراری ارتباط الکتریکی با همه کشورهای همسایه و ایجاد بازار برق منطقه‌ای است که توسعه ارتباطات الکتریکی ایران و عراق تا حد زیادی به تحقق این برنامه کمک می‌کند.

وجود مشکلات بانکی در پرداخت پول برق و گاز صادراتی با توجه به تحریم‌ها، از آن دست مسائلی است که نباید در ارتباط رو به رشد ایران و عراق خلل ایجاد کند. این وظیفه دولتمردان دو کشور است که با درک صحیح از موقعیت دو کشور همسایه در شرایط کنونی و با آینده‌نگری درست، مسائلی از این دست را به بهترین شکل حل و فصل نمایند.

پینوشت:

[۱] برق نیوز، کد خبر: ۳۹۰۴۱

[۲] برق نیوز، کد خبر: ۳۹۰۸۴

[۳] خبرگزاری فارس، کد خبر: ۱۳۹۸۰۶۲۳۰۰۱۱۰۷

[۴] سایت خبری انتخاب، کد خبر: ۴۶۶۰۶۸

انتهای پیام/ نفت و انرژیجهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.