۲۸ آبان ۱۳۹۸

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۹۹۲۰۳ ۱۷ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۴ دسته : باشگاه خبرنگاران, راه و ساختمان, گفتگو
۰

دکتر توکلی کارشناس مسائل اقتصادی با اشاره به اینکه تأخیر در اجرای مالیات بر عایدی سرمایه بازار مسکن را نابسمان می‌کند، تصریح کرد: دلالان و برخی افراد ذی‌نفوذ مانع اجرای این طرح هوشمندانه هستند.

به گزارش حسین حیدری خبرنگار استان قم مقاومتی نیوز این روزها مسکن یکی از مهم ترین دغدغه مردم در جامعه است. با افزایش ۱۰۰ درصدی قیمت مسکن و اجاره بها در برخی شهرها، خرید مسکن برای دهک های پایین تبدیل به رویا شده است. کارشناسان معتقدند یکی از راه های کاهش قیمت مسکن، رونق ساخت و ساز و ایجاد پایه های جدید مالیاتی است.

دکتر محمدجواد توکلی پژوهشگر اقتصادی در گفتگو با مقاومتی نیوز با اشاره به طرح مالیات بر عایدی سرمایه اظهار داشت: پایه های مالیاتی متعدد در کشورهای پیشرفته مرسوم است و بایستی به غیر از مالیات بر درآمد، مالیات بر سود سرمایه نیز اخذ شود.

وی ادامه داد: مالیات بر عایده سرمایه با هدف جلوگیری از سفته بازی در برخی بازارهای موازی تولید نظیر بازار مسکن، ارز، سکه و خودرو اخذ می شود.

این کارشناس مسائل اقتصادی عنوان داشت: در دنیا از کسانی که در بخش مسکن سرمایه گذاری می کنند و بیش از نیاز خود مسکن دارند، این مالیات اخذ می شود.

احتکار زمین توسط برخی افراد سودجو

وی اضافه کرد: در گذشته از زمین‌های بایر هم مالیات دریافت می شد، اما این مسئله در مالیات های مستقیم حذف شده است، لذا بایستی این مهم دوباره عملیاتی شود تا از احتکار زمین جلوگیری شود.

عضو هیئت علمی مؤسسه پژوهشی امام خمینی(ره) بیان داشت: بایستی علاوه بر اخذ مالیات بر عایدی سرمایه، مالیات بر خانه‌های خالی نیز گرفته شود تا هم زمین به تعداد کافی برای ساخت افزایش یابد و هم خانه های خالی ارائه شود.

وی خاطرنشان شد: با اجرای این نوع مالیات قطعاً قیمت اجاره بها کاهش خواهد یافت، اما فرآیند تصویب این طرح در مجلس طولانی شده است.

تأخیر در اجرای مالیات بر عایدی سرمایه بازار مسکن را نابسامان می‌کند

دکتر توکلی با اشاره به دلیل تأخیر در اجرای این طرح، گفت: دولت معتقد است، بایستی لایحه ای جامع در این خصوص ارائه شود تا بازارهای دیگر را هم شامل شود و ظاهراً این لایحه برای ارائه به مجلس هم آماده است، اما دلیل عدم ارائه آن مشخص نیست.

وی با بیان اینکه تأخیر در اجرای مالیات بر عایدی سرمایه بازار مسکن را نابسمان می کند، کفت: دلالان و برخی افراد ذی‌نفوذ مانع اجرای این طرح هوشمندانه هستند.

کاهش شکاف طبقاتی نتیجه تصویب مالیات بر عایدی سرمایه 

عضو هیئت علمی مؤسسه پژوهشی امام خمینی(ره) در پایان با اشاره به اینکه اجرای این طرح باعث کاهش شکاف طبقاتی خواهد شد، گفت: اقشار ضعیف جامعه بخش زیادی از درآمد خود را بابت اجاره بها می دهند و این مسئله بعد از گرانی های اخیر شدت گرفته است.

انتهای پیام/ راه و ساختمانجهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.