۲۸ آبان ۱۳۹۸

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۹۸۹۹۴ ۱۷ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۸:۰۵ دسته : باشگاه خبرنگاران, غذا و کشاورزی, گفتگو
۰

مرادی عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه عدم ساماندهی تولید و فروش محصولات کشاورزی توسط سازمان تعاون روستایی موجب سردرگمی کشاورزان شده است، گفت: تعاونی‌های روستایی، در جهت حمایت از کشاورزان می‌توانند بیشترین نقش آفرینی را داشته باشند و اگر به وظایف خود عمل کنند، مهاجرت از روستاها به کلانشهرها کاهش می یابد.

به گزارش رحیمی خبرنگار استان کردستان مقاومتی نیوز  سازمان تعاون روستایی از معدود سازمان هایی است که می‌تواند با در اختیار داشتن شبكه گسترده تعاونی‌های روستایی وكشاورزی به‌ عنوان بازوی توانمند دولت در راستای تولید محصولات راهبردی کشاورزی و توسعه پایدار بخش روستایی نقش اساسی ایفا نماید.

اما عدم ایفای نقش این تعاونی منجر به ضرر کشاورزان خواهد شد. به عنوان نمونه بررسی ها حاکی از این است که محصول گوجه فرنگی در استان کردستان روی دست کشاورز مانده و کسی حاضر نیست حتی با قیمت کم این محصول را برداشت کند. در حالی که تعاون روستایی استان اعلام کرده است که این محصول را با قیمت تضمینی ۱۱۵۰ تومان خریداری می کند و این قیمت برای کشاورز به صرفه نخواهد بود.

عدم ساماندهی تولید و فروش محصولات کشاورزی

علیمحمد مرادی عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با مقاومتی نیوز با اشاره به اینکه در استان کردستان با ایجاد تعاونی، خیار تولیدی کشاورزان با قیمت ۲۵۰۰ تومان خریداری می‌شود و بسیاری از مشلات آنها برطرف شده است، اظهار کرد: بخش زیادی از مردم منطقه اقدام به کشت محصول خیار و گوجه فرنگی می‌کنند و هرساله در فصل برداشت با مشکلاتی از قبیل افت قیمت محصول مواجه می‌شوند، که خوشبختانه با تلاش های مدیر کل جهاد کشاورزی استان کردستان مشکل این کشاورزان رفع شد.

مرادی گفت: عدم ساماندهی تولید و فروش محصولات کشاورزی، که متولی آن تعاونی روستایی است، کشاورزان را دچار سردرگمی کرده است .

عملکرد ضعیف سازمان تعاون روستایی عامل سردرگمی کشاورزان

وی با بیان اینکه در حال حاضر سازمان تعاون روستایی به وظایف ذاتی خود عمل نمی کند، خاطر نشان کرد: فرهنگ تعاون روز به روز کمرنگ تر می شود، چرا که آنطور که باید از کشاورزان حمایت نمی شود.

نماینده مردم دهگلان و قروه در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در جریان مشکلات پیش روی کشاورزان منطقه هستم، گفت: تعاونی روستایی در کشور ما آنچنان که باید اقدام موثر انجام نداده است، حال آنکه مسئله نظارت بر واردات و صادرات محصولات کشاورزی به عهده همین تعاونی است.

خرید تضمینی محصولات مشکل گشای کشاورزان استان کردستان است

مرادی با تاکید بر اینکه با توجه به قیمت برخی محصولات کشاورزی تعدادی از کشاورزان با بیکاری پنهان مواجه هستند و با درآمد اندک خود تنها می‌توانند برخی از امورات خود را بگذرانند، عنوان کرد: اگر دولت در توافق مستقیم با کشاورزان، محصولات تولیدی آنها را با قیمت مناسب خریداری کند، بخش زیادی از مشکلات آنها مرتفع می شود.

وی با بیان اینکه تعاونی‌های روستایی در استان کردستان کوتاهی کرده‌اند، اظهار داشت: کشاورزان از قشرهای زحمت کش جامعه هستند و نباید محصولات کشاورزان در زمان برداشت با مشکل خرید مواجه شود و شخصا به جهاد کشاورزی استان کردستان این تذکر را خواهم داد تا محصولات کشاورزی به صورت تضمینی از کشاورزان خریداری شود.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس در پایان با بیان اینکه سازمان تعاون روستایی مدرن‌ترین فروشگاه‌ها را در اختیار دارد، افزود: تعاونی های روستایی، قادر به فعالیت های اقتصادی در مناطق مختلف هستند و در جهت حمایت از کشاورزان توانایی بیشترین نقش آفرینی را دارند و اگر به وظایف خود عمل کنند، مهاجرت از روستاها به کلانشهرها کاهش می یابد.

انتهای پیام/ غذا و کشاورزیجهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.