۱۷ آذر ۱۳۹۸

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۹۵۰۹۲ ۳۱ تیر ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۶ دسته : تولید و اشتغال, خبر
۰

۶ هزار فعال اقتصادی در نامه‌ای به رهبر معظم انقلاب، از مشکلات ایجاد شده به دلیل الزام بنگاه‌های خصوصی به استفاده از وکیل در پرونده‌ها و حق‌الوکاله های نجومی گلایه کردند و خواستار اصلاح قوانین مرتبط با آن شدند.

به گزارش مقاومتی نیوز جمعی از تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی در نامه‌ای به رهبر معظّم انقلاب، «ماده ۳۲ آیین دادرسی مدنی» را از موانع تولید خواندند و از ایشان خواستند مطالبه آنان مبنی بر اصلاح ماده مذکور را به گوش مسئولان مربوط برسانند.

این فعالان اقتصادی با اشاره به حق‌الوکاله‌های نجومی وکلا، الزام به استفاده از وکیل را موجب افزایش هزینه‌های بنگاه‌داری دانستند و با مغایر دانستن ماده مذکور با اصل رونق تولید، خواستار اصلاح آن شدند.

پیش از این تولیدکنندگان با ارسال نامه به رئیس دستگاه قضا و رئیس مجلس، این مطالبه را با ایشان مطرح کرده بودند اما هیچ یک از مسئولین حاضر به ارائه پاسخ به فعالین اقتصادی نشده بودند.

اسماعیلی سخنگوی قوه‌قضائیه در ششمین نشست خبری خود پیرامون نامه تولیدکنندگان  به آیت الله رئیسی، رئیس دستگاه قضا گفته بود: «تا زمانی که قانون اصلاح‌نشده این قانون لازم‌الاجرا است!»

متن نامه فعالین اقتصادی به رهبر انقلاب به شرح زیر است:

رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت آیت اله‌العظمی خامنه‌ای (مدّ ظله‌العالی)

ضمن اهداء سلام و تحیات خدمت حضرت عالی؛

معظم‌له چندین سال است که اقتصاد و اشتغال را به عنوان مسئله و اولویت اول کشور به مسئولین محترم گوشزد فرموده‌ و به عنوان شعار محوری قرار می‌دهند. اینجانبان به عنوان جمعی از تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی بخش خصوصی ضمن تشکر از رویکرد حضرتعالی در حمایت از اقتصاد و تولید ملّی درد دل‌هایی را خدمت حضرتعالی اعلام می‌داریم.

همان‌گونه که مستحضر هستید، تحقق رونق تولید مستلزم تسهیل فضای کسب‌وکار و رفع موانعی‌است که هزینه تولید را در کشور افزایش می‌دهد. گذشته از نقش محوری قوای مجریه و مقننه در حل مسائل اقتصاد و تحقق رونق تولید، قوه قضائیه نیز به عنوان متولی اصلی نظام حقوقی و قضایی کشور، نقشی جدی و غیرقابل انکار در فعلیت بخشیدن به رونق تولید و شکوفایی اقتصادی دارد.

شاخص «اجرای قراردادها» یکی از مهم‌ترین مولفه‌های فضای کسب‌وکار است که قوه قضائیه نقش اساسی در بهبود آن دارد و به هزینه، زمان و کیفیت رسیدگی به اختلافات تجاری و بازرگانی در دادگاه‌ها مربوط می‌شود. در حال حاضر، فعالان اقتصادی بخش خصوصی برای پیگیری امور حقوقی و قضایی خود در دادگاه‌ها، هزینه مالی زیادی صرف می‌کنند که بخش اعظم آن مربوط به حق‌الوکاله‌هایی است که مجبورند به وکلا پرداخت کنند. طبق قوانین موجود، پیگیری هر گونه امور از سوی شرکت‌ها و بنگاه‌های خصوصی در دادگاه‌ها مستلزم حضور مدیر عامل و یا وکیل دادگستری است. الزام فعالان بخش خصوصی به معرفی وکیل در حالی‌است که مطابق ماده ۳۲ آیین دادرسی مدنی، بنگاه‌ها و مؤسسات دولتی برای پیگیری امور قضایی خود، می‌توانند نماینده حقوقی به دادگاه معرفی نمایند.

منع فعالان بخش خصوصی از معرفی نماینده حقوقی و حمایت از بنگاه‌های دولتی در حالی در قوانین کشور نهادینه شده که یکی از دغدغه‌های جدی معظم له، اجرای دقیق و صحیح اصل ۴۴ بوده‌ و چنین رویه‌های منجر به ناکارآمدی سیاست‌های مربوطه خواهد شد. بنابراین، در راستای حذف قوانین مانع تولید و در یک اقدام اصلاحی می‌توان با اصلاح ماده ۳۲ آیین دادرسی مدنی و فراهم‌کردن امکان معرفی نماینده حقوقی از طرف بنگاه‌های خصوصی، هزینه‌های تولید در کشور را کاهش داد.

اینجانبان ضمن تشکر و قدردانی از اهتمام معظم له به حمایت از تولید ملّی و اقتصاد مولد کشور، خواهشمندیم دستور فرمایید این موضوع با اولویت بالاتری در قوه‌ مقننه و قوه قضائیه پیگیری گردد.

انتهای پیام/ تولید و اشتغالجهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.