۰۸ بهمن ۱۳۹۸

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۹۴۹۸۱ ۳۰ تیر ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۴ دسته : خبر, راه و ساختمان
۲

رئیس جمهور در حالی آمار افزایش نرخ اجاره بها در سال جاری را ۳۰ درصد بیان کرده است که این رقم اختلاف قابل توجهی با بررسی‌های میدانی دارد. به راه افتادن پویش هایی همچون صاحبخانه خوب نیز نشان می‌دهد که وضعیت اجاره مسکن، وخیم تر از آماری است که توسط رئیس جمهور محترم بیان شده است.

به گزارش مقاومتی نیوز روز گذشته رئیس جمهور روحانی در جلسه ای با مدیران ارشد بخش مسکن، اقدامات انجام شده در دولت‌های یازدهم و دوازدهم در این زمینه از جمله مسکن شهری و روستایی، تکمیل پروژه‌های مربوط به طرح مسکن مهر و احیاء بافت فرسوده را مورد بررسی قرار داد و گفت: باید تلاش کنیم تا در ۲ سال باقیمانده از دولت گامی مهم در بخش مسکن برداریم که در این راستا دولت باید از سرمایه‌هایی که در اختیار دارد، مانند ارائه خدمات ارزان‌قیمت، تسهیل در ارائه جواز، اعطای زمین و کمک بانک‌ها برای سرمایه‌گذاری در ساخت مسکن، استفاده کند.

آیا افزایش نرخ اجاره بها تنها ۳۰ درصد بوده است؟

رئیس جمهور با انتقاد از گزارش‌ها و اعداد و ارقامی که در زمینه افزایش اجاره‌بها از سوی برخی رسانه‌ها منتشر می‌شود، گفت: براساس آمار وزارت راه و شهرسازی در بخش مسکن استیجاری به طور متوسط در تهران میزان اجاره بها ۳۰ درصد افزایش یافته که این رقم امیدوارکننده است. البته مطلوب نبوده اما در عین حال با آمار و ارقامی که این روزها منتشر می‌شود، متفاوت است.

این آمار در حالی از سوی رئیس جمهور بیان شده است که بررسی های میدانی، به وضوح حکایت از افزایش قیمت حداقل دو برابری نرخ اجاره بهای مسکن در سال جاری دارد و نرخ ۳۰ درصدی، برای هیچ کس قابل باور نیست. در واقع به راه افتادن پویش هایی همچون صاحبخانه خوب نیز نشان می دهد که وضعیت اجاره مسکن، وخیم تر از آماری است که توسط رئیس جمهور محترم بیان شده است.

ضروری است وزارت راه و شهرسازی به عنوان مرجع آمار ارائه شده توسط رئیس جمهور، جزئیات محاسبات خود را منتشر نماید تا مشخص شود محاسبه عدد ۳۰ درصد افزایش، بر چه مبنایی انجام شده است تا کارشناسان در این باره اظهار نظر نمایند؛ هرچند تنها مراجعه به چند بنگاه در نقاط مختلف شهر، به خوبی می تواند وضعیت را مشخص نماید.

انتهای پیام/ راه و ساختمان

  1. طرف توی عصر جدید گفت اجاره توی جوادیه سه برابر شده اونوقت رییس جمهور میگه ۳۰ درصد آخه چی میشه بهش گفت؟؟؟

    ۰۱
  2. اگر دولت و مجلس با قدرت در برابر بنگاهها و صاحب خانه های سوءاستفاده چی نایسته هرج و مرج میشه باید بنگاههای غیر قانونی و بدون مجوز باید فورا تعطیل بشوند چون متاسفانه آتیش بیار معرکه بنگاهها هستند که مدام در گوش صاحبان خونه ها میخونند گرفتن مالیات هم باید مبلغ بالا باشه که مجبور به فروش و یا رهن و اجاره خونه بشن و منازل مسکونی رو احتکار نکنند در کشورهای اروپایی برای داشتن منزل مسکونی دوم باید تا ۷۰ درصد قیمت خانه دوم رو مالیات بپردازند به همین خاطر کسی خونه ی دوم ویا به قول نماینده تهران ۷۰۰ یا ۲۵۰۰ منزل مسکونی ندارند در مورد افزایش ۳۰ درصدی که دولت میگه صاحب خانه اجازه اضافه کردن دارند از انجایی که صاحبخانه ها سوءاستفاده گر هستند با تبانی با بنگاهها مستاجر رو بلند میکنند و پس از خالی شدن خانه با هر مبلغی که دلشون بخواد اجاره میدن فقط تنها راه کنترلشون اینه که حتما اجاره نامه سال قبل تمام منازل اجاره ای ثبت بشه که اولا مالیات بر درامد اجاره بدهند که بدون منطق اجاره رو بالا نبرند و بدونن اجاره بالا باید مالیات بیشتری بپردازند و ثانیا اینکه مرجع سنجش افزایش اجاره سال جدید بر اساس قولنامه سال گذشته که ثبت شده باشه که دست صاحبین خانه زرنگ رو ببنده و نتونند بیشتر از ۳۰ درصد به اجاره بهای سال قبل اضافه کنند البته ۳۰ درصد امسال با توجه به تورم ۵۰ درصدی امسال هست ممکنه افزایش اجاره بها سال دیگه ۱۰ یا ۱۵ درصد باشه صاحبین محترم منازل بهتره به فکر درامد با زحمت از راه حلال باشند متاسفانه بعضی از صاحبخانه ها با اجاره دادن خونه یک راه درامد مفت بی مالیات و عوارض و بسیار راحت پیدا کردند و اصلا مبادا به خودشون سختی بدن مثل مستاجرین که دنبال کار و زحمت حلال و رزق و روزی از راه کار کردن و زحمت کشیدن هستند البته با قوانین الان موجود مجلس و دولت متسفانه تا الان صاحبین خانه ها هر کاری که خواستند انجام دادن کسی هم نتونسته اعتراضی کنه میگن مال خودمه و اختیارشو دارم اجاره ۵ برابر میخوای بمون نمیخوای برو هر جا میتونی تا کی میتونید اینجوری به مستاجر بیچاره فشار بیارید و ظلم کنید البته بماند که درصدی خیلی خیلی کمی هم بسیار با وجدان هستند و مشکلات مستاجر و شرایط نابسامان اقتصادی رو در درک میکنند و فقط شرعا ۱۰ درصد اجاره رو اضافه کردن که اجرشون با خدا هم در این دنیا و هم در اون دنیا ضمنا وام دادن به مستاجرین یعنی صاحب خانه با هر شرایطی که خواست خانه رو اجاره بده و مستاجر هم هر چقدر لازمه با هر بدبختی بره وام بگیره که اوضاع از اینی که هست وخیم تر خواهد شد و هیچ مستاجری نمیتونه زیر بار این فشار بره اونم با این شرایط وام دادن الان بانکها به افراد معمولی جامعه که متاسفانه خیلی سخت میگیرند

    ۰۲


جهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.