۰۸ بهمن ۱۳۹۸

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۹۴۵۱۴ ۲۶ تیر ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۸ دسته : خبر, فرهنگ و گفتمان
۰

استاندار خراسان جنوبی پس از گلایه از کوتاهی در مورد آبرسانی روستایی، دستور داد آب منزل مدیر عامل آبفار استان، قطع شود. این برخورد شایسته با کوتاهی مسئولان، می‌تواند اعتماد از دست رفته مردم را به نظام مدیریتی کشور بازگرداند. این اقدام گرچه کوچک است اما می‌تواند شروع اصلاحی بزرگ باشد و با گسترش آن در سایر بخش‌های مدیریتی، فساد و ناکارآمدی از دستگاه‌ها ریشه کن گردد.

به گزارش مقاومتی نیوز استاندار خراسان جنوبی در جلسه استانداری از کوتاهی درباره آبرسانی به روستاهای این استان در فصل تابستان به شدت گلایه کرد و به دلیل کوتاهی مدیرعامل آب و فاضلاب روستایی(آبفار) استان خراسان جنوبی در این موضوع دستور داد آب منزلش را قطع کنند و تنها یک ساعت در روز حق استفاده از آب را داشته باشد.[۱]

حاشیه امن مسئولین، عامل سلب اعتماد مردم

این اقدام تحسین برانگیز استاندار خراسان جنوبی در حالی است که برخی مسئولان در کشور همواره در تلاش بوده اند تا حاشیه امنی برای خود ایجاد نمایند و به واسطه آن بر بسیاری از ناکارآمدی ها و احیانا خیانت های موجود سرپوش بگذارند. وجود این افراد که موفقیت نسبی نیز در نیل به این هدف کسب نموده اند، در پست های مدیریتی به تدریج باعث سلب اعتماد مردم نسبت به همه مسئولین و در نهایت به نظام مدیریتی کشور می‌شود.

مردم وقتی می بینند مسئولی در کشور به وظایف خود عمل ننموده است اما به راحتی و بدون اینکه کسی مزاحم او شود، به حیات سیاسی خود ادامه می‌دهد و حتی هیچ توبیخ و تنبیهی نیز متوجه او نیست، رفته رفته احساس می کنند چنین رویه ای به قانون نانوشته ای در کشور بدل شده است و مسئولین از نوعی مصونیت نسبت به برخوردهای قاطع و بازدارنده برخوردارند.

 نمونه ای کوچک اما شروعی ارزشمند

آن چه در ارتباط با برخورد با مسئولان بسیار به گوش می رسد، تاکید افراد بر لزوم برخورد قاطع با مفاسد و ناکارآمدی هاست. اما نمونه های اقدام عملی علیه این موارد به اندازه ای که شایسته است، وجود ندارد. به علاوه مواردی که اتفاق می افتد، به دلیل ضعف دستگاه تبلیغاتی و رسانه ای، به اندازه کافی و به شکل درست منتشر نمی‌شود و مغفول می ماند.

این اقدام استاندار خراسان جنوبی گرچه تنها نمونه ای از اقدام به موقع و شایسته با ناکارآمدی و کم کاری مسئولان است، اما می توان آن را شروعی ارزشمند دانست. با گسترش این رویه در میان مسئولان، به تدریج ریشه های فساد در نظام مدیریتی کشور خشکانده می‌شود و زمینه اعتماد مردم فراهم می‌آید.

پینوشت:

[۱] باشگاه خبرنگاران جوان، کد مطلب: ۷۰۰۲۹۶۵

انتهای پیام/ فرهنگ و گفتمانجهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.