۰۵ خرداد ۱۳۹۹

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۹۲۶۳۶ ۰۴ تیر ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۷ دسته : تولید و اشتغال, گزارش خارجی
۰

هفته گذشته نخست وزیر ویتنام از اولین خودرو ملی در این کشور رونمایی کرد. این خودرو کوچک که دارای حجم موتور ۱۴۰۰ سی سی است، ارزشی حدود ۱۹ هزار دلاری در بازارهای داخلی ویتنام دارد. راه‌اندازی پویش‌های داخلی سازی و حمایت تسهیلاتی از تأمین کنندگان ویتنامی یکی از عوامل توسعه صنایع راهبردی به ویژه صنعت خودرو در ویتنام بوده‌است.

به گزارش مقاومتی نیوز دولت ویتنام به منظور حمایت از تولیدکنندگان، پویشی تحت عنوان «حمایت از داخلی سازی در صنایع پیشران» را در این کشور راه اندازی نموده است.

رونمایی از اولین خودرو ملی در ویتنام

این اقدامات دولت ویتنام منجر به تحول در اغلب صنایع راهبردی و پیشران نظیر صنعت خودرو شده است. به عنوان نمونه در هفته گذشته نگوین نخست وزیر ویتنام در منطقه هایفونگ (یکی از بنادر شمالی در ویتنام) ضمن رونمایی از اولین خودرو ملی ویتنام، رسما کارخانه مونتاژ خودرو را در این منطقه افتتاح کرد.

این وسیله نقلیه ویتنامی که وینفست فادل نام دارد، یک خودروی کوچک با حجم موتور ۱۴۰۰ سی سی است که بر اساس محاسبات انجام شده ارزشی حدود ۱۹ هزار دلاری در بازارهای داخلی دارد.

آنطور که ویت کوانگ، معاون رئیس جمهور ویتنام می گوید: از سال گذشته میلادی، تعداد ۱۰ هزار از این خودرو ملی پیش فروش شده است و تا انتهای سال جاری میلادی به مشتریان تحویل داده می شود.

این خودرو ملی را شرکت ملی Vingroup  (شرکت فعال در صنایع راهبردی ویتنام) تولید کرده است. بر اساس برنامه ریزی های انجام شده توسط این شرکت، بایستی این خودرو ملی تا سال ۲۰۱۵ به تولید انبوه می رسید، اما ناهماهنگی های پیش آمده بین مسئولین این شرکت و دولت منجر به رها شدن بازار خودرو در یک برهه سه ساله (۲۰۱۵ تا ۲۰۱۸ میلادی) شد.

حمایت دولت ویتنام از شرکت‌های زنجیره تأمین عامل توسعه صنعت خودرو

یکی از عواملی که منجر به توسعه صنعت خودرو در ویتنام شده، حمایت دولت از شرکت های زنجیره تأمین در این صنعت راهبردی است. مطابق برنامه ریزی های انجام شده، دولت ویتنام تسهیلات ۴.۳ میلیارد برای تأسیس شرکت های زنجیره تأمین به منظور حمایت از صنعت خودرو، در نظر گرفته است.

در واقع حمایت از هزاران شرکت زنجیره تأمین داخلی و بین المللی عامل توسعه صنایع راهبردی در ویتنام بوده است. آنطور که مقامات ویتنامی می گویند، پرداخت وام های تضمینی به تأمین کنندگان داخلی یکی از اصلی ترین عوامل بهبود داخلی سازی در این صنایع بوده است.

از طرفی حمایت از تشکیل شرکت های تأمین کننده چند ملیتی از دیگر برنامه های دولت این کشور بوده است. این سیاست دولت موجب شده تا  بعضی از تأمین کنندگان ویتنامی به شرکت های بزرگ زنجیره تأمین تولیدکنندگان مطرح جهانی مبدل گردند.

به عنوان نمونه شرکت سهامی عام مینی با این سیاست دولت، به عنوان یکی از تأمین کنندگان مطرح سامسونگ شناخته می شود. این شرکت ویتنامی تأمین قطعات لوازم خانگی، محصولات دیجیتالی و لوازم یدکی خودرو سامسونگ را بر عهده دارد. آنطور که مدیر این شرکت تأمین کننده می گوید استفاده از کارگران متخصص و کارشناسان خارجی با تجربه عامل موفقیت این شرکت ویتنامی بوده است. لازم به ذکر است در حال حاضر بیش از ۳۵ شرکت زنجیره تأمین ویتنامی درجه اول، قطعات مورد نیاز محصولات سامسونگ را تأمین می کنند.

طبق آمارهای وزارت صنایع ویتنام بیش از ۱۸۰۰ تأمین کننده در این کشور مشغول به فعالیت هستند که از این میان حدود ۳۰۰ شرکت زنجیره تأمین چند ملیتی وجود دارد.

منبع:
ویتنام نیوز yon.ir/VwRpj

وبسایت نیکئی yon.ir/SMB1Q

وبسایت جاست – اوتو yon.ir/MM9Q2

انتهای پیام/ اقتصاد بین المللجهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.