۲۱ آذر ۱۳۹۸

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۸۹۹۷۲ ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۸ دسته : راه و ساختمان, گفتگو
۰

انارکی محمدی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، با انتقاد از وضعیت اجرا و تصویب پایه های مالیاتی مرتبط با مسکن گفت: مالیات بر عایدی سرمایه و مالیات بر خانه های خالی بایستی در مسیر تصویب و اجرا قرار گیرد. وی خاطرنشان کرد در تمام دنیا مقابله با تورم ناشی از دلالی و سوداگری، از طریق شفافیت نظام مالی و اقتصادی و نهایتا از طریق نظام مالیاتی در دستور کار دولت ها قرار دارد.

اجمد انارکی محمدی نماینده مردم رفسنجان و انار و عضو کمیسیون اقتصادی در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با مقاومتی نیوز بر لزوم وضع مالیات بر عایدی سرمایه به منظور گسترش عدالت و ساماندهی بازار مسکن تاکید کرد.

تورم ناشی از سوداگری با ابزار مالیاتی قابل رفع است

انارکی محمدی در خصوص نقش و ظرفیت های نظام مالیاتی در اقتصاد کشور گفت: در تمام دنیا مقابله با تورم ناشی از دلالی و سوداگری، از طریق شفافیت نظام مالی واقتصادی و نهایتا از طریق نظام مالیاتی صورت می گیرد.

وی افزود: نظام مالیاتی نه تنها محل درآمد پایدار اقتصادی است بلکه به عنوان ابزار تنظیم عوامل اقتصادی از جمله تورم و زمینه سوداگری است. البته کنترل فاصله طبقاتی نیز در یک فضای شفاف و با اخذ مالیات ممکن است.

مالیات بر عایدی سرمایه باید در مسیر تصویب و اجرا قرار گیرد

عضو کمیسیون اقتصادی با انتقاد از وضعیت اجرا و تصویب پایه های مالیاتی مرتبط با مسکن گفت: مالیات بر خانه های خالی باید خیلی پیش از این ها تصویب و اجرایی می شد. اما به بهانه احتمال افزایش قیمت مسکن و … از دستور کار خارج شده است.

وی تاکید کرد: مالیات بر عایدی سرمایه و مالیات بر خانه های خالی بایستی در مسیر تصویب و اجرا قرار گیرد.

عدالت محوری با اجرای CGT محقق می شود

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در مورد اهمیت وضع مالیات بر عایدی سرمایه و جایگزینی آن با یارانه های پنهان موجود در اقتصاد کشور اظهار داشت: مالیات بر عایدی سرمایه یکی از ضروریت های کشور است. در کشوری که ۹۰۰ هزار میلیارد تومان یارانه پنهان توزیع می شود، عده ای با استفاده از این ظرفیت و خیلی بیشتر از سهم خود، به سرمایه خود می افزایند که این امر با عدالت فاصله دارد.

وی افزود: برای عدالت محوری یا باید یارانه پنهان به یارانه نقدی تبدیل شود و یا مالیات بر عایدی سرمایه اجرایی گردد. البته در بسیاری از کشورهایی که حتی یارانه پنهانی هم وجود ندارد مالیات بر عایدی سرمایه وجود دارد .

ذخیره احتیاطی تولید مشمول احتکار می شود ولی برج های خالی نه!

نماینده مردم رفسنجان در مورد مالیات بر خانه های خالی و اهمیت اجرای آن گفت: مالیات بر خانه های خالی می تواند موجب عرضه بیش از ۲ میلیون خانه خالی به بازار خرید و اجاره گردد.

وی افزود: وقتی یک تولید کننده بخاطر ذخیره ذخایر احتیاطی مواد اولیه مشمول برخورد تعزیرات می شود، چرا برج های صدها میلیاردی که به طمع افزایش قیمت خالی نگه داشته می شوند و در جلوی چشمانمان وجود دارند، مصداق احتکار نمی گردند؟!

اثر تورم مسکن بر کل اقتصاد کشور

انارکی محمدی در مورد تاثیر تورم بخش مسکن بر تورم کلی اقتصاد گفت: بیشترین التهابات تورمی که تاثیر گذار هم بوده تورم بخش مسکن بوده است که بر تغییرات قیمت بسیاری از کالا ها و حتی دلار نیز تاثیر افزایشی داشته است.

انتهای پیام/ راه و ساختمانجهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.