۲۵ تیر ۱۳۹۹

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۷۶۶۲۵ ۱۱ دی ۱۳۹۷ - ۱۰:۴۱ دسته : خبر, نظام مالی
۰

مرکز پژوهش های مجلس پیشنهاد داده است که به منظور شناسایی جریان پول در کشور، حساب های بانکی افراد به صورت شخصی و تجاری تفکیک شود. به عقیده این مرکز پژوهشی، با تفکیک حساب های بانکی افراد، حاکمیت می تواند بر مبنای آن بر روی فعالیت های اقتصادی اعمال سیاست کند.

به گزارش مقاومتی نیوز مرکز پژوهش های مجلس در اولین گزارش خود که با تمرکز بر لایحه بودجه ۹۸ تهیه نموده است، نکات مهم و محورهای تصمیم گیری را پیشنهاد داد.

یکی از این پیشنهادها که در بخش چهارم این گزارش در قالب پیشنهادهایی برای مدیریت و کاهش کسری بودجه بدون نفت ارائه شده، تفکیک حساب های بانکی شخصی و تجاری افراد است.

شناسایی جریان پول با تفکیک حساب های بانکی در بودجه ۹۸

به عقیده مرکز پژوهش های مجلس، تفکیک حساب های بانکی به شخصی و تجاری می تواند آثار مثبتی در کشور ایجاد کند، به نحوی که علاوه بر کنترل فعالیت های غیرمولد، منجر به شناسایی عملکرد کلیه فعالان اقتصادی شود. لذا تمرکز بر رصد جریان پول در کشور از این طریق ضروری است.

با این وجود، این کار نیازمند قانون جدید نبوده و از طریق بخشنامه های بانک مرکزی قابل اجرا است؛ همچنین به دلیل اینکه در حال حاضر تراکنش های بانکی تماما در بستر فناوری اطلاعات انجام می شود، ایجاد این تفکیک به سرعت امکانپذیر است.

این طرح باید به گونه ای طراحی شود که مبتنی بر شفاف سازی نقل و انتقال پول، بتواند تا حد خوبی جریان کالایی در کشور را نیز شفاف نماید. در این حالت، این سامانه به عنوان ابزار جدی شناسایی و رصد اقتصاد برای حاکمیت عمل خواهد کرد و حاکمیت می تواند بر مبنای آن، بر روی فعالیت های اقتصادی اعمال سیاست کند.

انتهای پیام/ نظام مالیجهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.