۰۹ مهر ۱۳۹۹

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۷۶۱۲۸ ۰۶ دی ۱۳۹۷ - ۰۸:۴۰ دسته : پنجمین همایش سالانه اقتصاد مقاومتی, خبر, نفت و انرژی
۰

کثیری عضو گروه انرژی اندیشکده حاکمیت دانشگاه صنعتی شریف، ایجاد همگرایی بین نخبگان، پیگیری سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی و استفاده از نتایج همایش توسط مسئولین در فعالیت های اجرایی کشور را ۳ مزیت همایش های سالانه اقتصاد مقاومتی دانست. پنجمین همایش سالانه اقتصاد مقاومتی با موضوع «انرژی؛ پیشران اقتصاد ایران» بهمن ماه سال جاری برگزار می شود.

به گزارش مقاومتی نیوز  شبکه تحلیلگران اقتصاد مقاومتی به منظور رصد و پایش اقتصاد مقاومتی در کشور و در ادامه‌ی برگزاری چهار همایش اقتصاد مقاومتی، «پنجمین همایش سالانه اقتصاد مقاومتی» را با موضوع «انرژی، پیشران اقتصاد ایران» در بهمن ماه سال جاری برگزار می نماید.

این همایش معتبرترین رویداد اقتصاد مقاومتی در سطح کشور است که سالانه برگزار می شود و در آن به بررسی و پایش مهمترین مسائل مرتبط با اقتصاد مقاومتی به عنوان الگوی اقتصادی کشور پرداخته خواهد شد.

در همین راستا، گفتگویی با محمدرضا کثیری عضو گروه انرژی اندیشکده حاکمیت دانشگاه شریف انجام شده که در ادامه آمده است.

بهره برداری مسئولین از نتایج همایش سالانه اقتصاد مقاومتی

سوال: شبکه تحلیلگران اقتصاد مقاومتی هر سال در پایان بهمن ماه هم زمان با سالروز ابلاغ سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی، همایش سالانه ای را به منظور رصد و پایش اقتصاد مقاومتی در کشور، تقویت پایه های علمی و پژوهشی اقتصاد مقاومتی و ارائه پیشنهادهای عملیاتی برای تحقق اقتصاد مقاومتی برگزار می کند. به نظر شما این همایش های سالانه تا چه میزان می تواند به پیشرفت اقتصاد کشور و تحقق اقتصاد مقاومتی کمک کند؟

پاسخ: این همایش ها می تواند چند مزیت داشته باشد. یکی از مزایای این همایش ها ایجاد همگرایی و یکپارچه شدن نظرات نخبگان و افرادی است که در فضای سیاست پژوهی فعالیت می کنند.

مزیت دیگر همایش، پیگیری سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی است که از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ شده است. پیگیری سیاست های اقتصاد مقاومتی زمان بر است و نخبگان و مجموعه های مختلف باید روی آن کار کنند.

مزیت سوم همایش این است که مسئولین کشور می توانند در همایش حضور پیدا کرده و از نتایج آن در کارهای اجرایی کشور استفاده کنند.

ابعاد اهمیت انرژی برای اقتصاد ایران

سوال: امسال پنجمین همایش سالانه اقتصاد مقاومتی در زمینه انرژی و با عنوان انرژی، پیشران اقتصاد ایران برگزار خواهد شد. به نظر شما بخش انرژی چه جایگاهی در سیاست های اقتصاد مقاومتی و پیشرفت اقتصاد کشور دارد؟

پاسخ: ایران از نظر دسترسی به منابع نفت و گاز جزو کشورهای اول تا سوم دنیا است و از نظر مجموع ذخایر اثبات شده در جایگاه اول قرار دارد. از طرف دیگر، کشور ما در منطقه ای قرار دارد که دسترسی آن برای انتقال انرژی بسیار زیاد است. علاوه بر این، از زمانی که تولید نفت اهمیت پیدا کرده است، حاکمیت کشور به منابع درآمدی حاصل از فروش نفت وابسته شده است.

توجه به موارد فوق نشان دهنده اهمیت بخش انرژی برای اقتصاد کشور است.

تبیین محورهای پنجمین همایش سالانه اقتصاد مقاومتی

سوال: موضوعات و محور های همایش امسال تا چه میزان دست بر روی نقاط پر اهمیت و استراتژیک حوزه انرژی گذاشته است؟

پاسخ: ساختار و نظام حکمرانی بخش انرژی بسیار مهم است؛ زیرا بعضی از مشکلات بخش انرژی به این قسمت بر می گردد. ساختار معیوب بخش انرژی سبب اجرا نشدن بسیاری از سیاست های کلی، برنامه ها و قوانین شده است.

محور بعدی همایش، انرژی و روابط خارجی است. اگر بتوانیم از جایگاه منطقه ای خود بهره برده و با کشورهای همسایه روابط ناگسستنی داشته باشیم، تحریم ایران به سادگی امکان پذیر نخواهد بود.  ما در زمینه دیپلماسی انرژی و روابط بین المللی با کشورهای منطقه ضعف داریم که این ضعف به لایه های مختلف سیاست گذاری، قوانین و اجرا بر می گردد.

در اقتصاد برق نیز در لایه های مختلف مشکل داریم. به عنوان مثال، در لایه حکمرانی و ساختار، روابط بین شرکت ها با دولت دقیقا مشخص نشده است. شرکت ها عملا به صورت سازمان های دولتی عمل می کنند و عملکرد آنها شفاف نیست. از دیگر مشکلات بخش اقتصاد برق، اختلاف بین هزینه تمام شده تولید و هزینه تعرفه برق است که مشکلاتی را درصنعت برق ایجاد کرده است. طراحی ساز و کار مناسب برای تعیین قیمت برق بسیار مهم است.

ضرورت سرمایه گذاری در بخش بالادستی صنعت نفت

سوال: با توجه به جایگاه اول ایران در ذخایر نفت و گاز، چه اقداماتی را باید برای استفاده مناسب از این جایگاه انجام دهیم؟

پاسخ: ما ذخایر نفت و گاز زیادی داریم، ولی سرمایه گذاری در بخش بالادستی صنعت نفت کم بوده است و نسبت تولید به ذخایرمان بسیار کمتر از متوسط جهانی است. باید سرمایه گذاری لازم در بخش بالادستی را انجام دهیم تا تولیدمان بتواند نیاز داخلی کشور و صادرات را پوشش دهد.

پینوشت:

اخبار و اطلاعات پنجمین همایش سالانه اقتصاد مقاومتی از طریق سایت همایش قابل دسترسی است.

انتهای پیام/ نفت و انرژیجهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.