۲۱ تیر ۱۳۹۹

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۵۷۲۲۴ ۲۲ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۵:۱۵ دسته : تولید و اشتغال, خبر
۱

رضا شیوا رئیس شورای رقابت مجوز افزایش ۵ تا ۷ درصدی قیمت خودروهای داخلی را صادر کرد. این در حالی است که پیش از صدور این مجوز، افزایش قیمت خودروهای داخلی تا ۱۹ درصد نیز مشاهده شده است.

به گزارش مقاومتی نیوز رضا شیوا رئیس شورای رقابت امروز با اشاره به اینکه شورا دستورالعمل تنظیم قیمت را برای سال ٩٧ تأیید کرد، اظهار داشت: براساس محاسبات مرکز ملی رقابت، میزان افزایش قیمت خودروهای ساخت داخل که مشمول قیمت گذاری هستند اعلام شد.

وی با بیان اینکه به طور متوسط خودروهای ساخت داخل شرکت ایران خودرو که مشمول قیمت گذاری هستند مجوز افزایش ۷.۱۸ درصد را دریافت کرده اند، افزود: برای خودروهای سایپا هم به طور متوسط افزایش ۷.۰۱ درصدی تعیین شده است.
رئیس شورای رقابت گفت: در بخش خودروهای مدیران خودرو هم به طور متوسط افزایش ۵.۶۲ مورد تأیید مرکز ملی رقابت قرارگرفته است[۱].

شیوا در خصوص زمان اجرای افزایش قیمت ها اظهار داشت: از اول تیرماه امسال خودروسازان می توانند حداکثر به میزان درصدهای اعلامی قیمت محصولات خود را افزایش دهند.

افزایش قیمت خودروهای داخلی پیش از دستور شورای رقابت

قیمت گذاری خودروهای داخلی به دو بخش محصولات با قیمت زیر ۴۵ میلیون تومان و بالای ۴۵ میلیون تومان تقسیم بندی می شود. در شرایط فعلی قیمت گذاری خودروهای با قیمت بالای ۴۵ میلیون تومان توسط خودروسازان انجام می شود و نیازی به صدور مجوز از سوی شورای رقابت نیست. این در حالی است که مجوز افزایش قیمت خودروهای با قیمت زیر ۴۵ میلیون تومان با دستور شورای رقابت انجام می شود.

حال امروز رئیس شورای رقابت مجوز افزایش قیمت حدود ۵ تا ۷ درصدی خودروهای با قیمت زیر ۴۵ میلیون را صادر کرده است. طبق گفته های شیوا این افزایش قیمت از تیرماه اجرا می شود.

این در حالی است که پیش از این صدور مجوز، افزایش قیمت در بازار این خودروهای داخلی مشاهده شده است. به عنوان نمونه خودرو سمند که در اواخر سال ۹۶، ۳۱ میلیون تومان قیمت داشته است، در اواسط خرداد ماه سال جاری و پیش از دستور شورای رقابت برای افزایش قیمت خودرو به مرز ۳۷ میلیون تومان رسیده است. به عبارتی قیمت سمند پیش از دستور شورای رقابت شاهد افزایش قمیت حدود ۱۶ درصدی بوده است.

حال باید دید با مجوز افزایش قیمت شورای رقابت، همچنان قیمت این خودروها افزایش خواهد یافت یا خیر.

تولید محصولات فعلی خودروسازان با دلار ۳۲۰۰ تومانی

گفتنی است طبق گفته های یکی از اعضا کمیسیون صنایع و معادن مجلس محصولات فعلی خودروسازان کشور با قطعات با دلار ۳۲۰۰ تومان در آذرماه تولید شده است و بنابراین خودروسازان هیچ توجیهی ندارند که محصولاتشان را با دلار ۴۲۰۰ تومان یا بالاتر محاسبه کنند.

پینوشت:

[۱] تسنیم کدخبر: ۱۷۴۷۸۵۹

  1. اگه تولید داخله چرا باید با افزایش دلار بالا بره! واقعا خودمون رو گول نزنیم اگه اینقدر صنعت خودرو به خارج وابسته هست پس همون وارد کردن خودروی با کیفیت که خیلی بهتره.

    ۰۰


جهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.