۱۳ فروردین ۱۳۹۹

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۴۹۹۱۹ ۰۸ فروردین ۱۳۹۷ - ۰۹:۵۶ دسته : غذا و کشاورزی, گزارش خارجی, مدیریت آب کارشناس: عبدالله فروتن
۰

قطب گردشگری قاره آفریقا در ۳ سال اخیر با خشکسالی بی سابقه روبرو بوده است؛ به طوری که تا چند ماه آینده منابع آبی در بعضی نقاط این کشور از جمله شهر کیپ تاون به اتمام خواهد رسید. مسئولین این شهر با اتخاذ راهکارهای مختلف از جمله شیرین سازی آب دریا، به دنبال حل بحران کم آبی هستند.

به گزارش مقاومتی نیوز کیپ تاون، دومین شهر بزرگ آفریقای جنوبی با جذابیت های همچون محله های شگفت انگیز، سواحلی درخشان، مناظر طبیعی هیجان انگیز و قفسه های پر از جوایز برای مسافران هر ساله پذیرای گردشگران زیادی از سراسر جهان است.

پیش بینی ها حاکی از آن است که در آینده ای نزدیک، شهر ۴ میلیون نفری کیپ تاون در آفریقای جنوبی از بین خواهد رفت؛ طی ۳ سال اخیر خشکسالی کیپ تاون را فراگرفته و به همین دلیل طبق پیش بینی ها ۱۱ مه ۲۰۱۸  یا همان روز زرد، منابع آبی این شهر به مرحله بحرانی می رسد.

در حال حاضر سهم آب روزانه اکثر ساکنین این شهر با ۵۷ درصد کاهش نسبت به سال ۲۰۱۶ به یک سوم رسیده است و پیش بینی ها حاکی از آن است که این میزان طی ماه های آینده با کاهش محسوسی روبرو خواهد شد.

کارشناسان معتقدند به دلیل ۳ سال خشکسالی پی در پی در کیپ تاون حتی اگر خشکسالی در سال ۲۰۱۸ هم به پایان برسد، اثرات بحران آب در سالها و احتمالا در دهه های آتی در این شهر احساس خواهد شد.

جیره بندی آب، راهکار کوتاه مدت مسئولین کیپ تاون برای حل بحران اب

اما بحران آب در کیپ تاون تاثیر اقتصادی نیز در برداشته است، به طوری که در پی خشکسالی های اخیر در سه ماهه پایانی سال ۲۰۱۷ نرخ بیکاری در این شهر به ۲۶.۷ رسیده و نرخ بیکاری جوانان نیز در کیپ تاون به ۳۱.۷ درصد افزایش پیدا کرده است.

براساس پیش بینی های اکثر مدل های آب و هوایی، کیپ تاون نه تنها گرمتر بلکه خشکتر هم می شود؛ به همین دلیل مسئولین این شهر تلاشهای فراوانی برای افزایش تامین آب از طریق نفوذ به آبخوان ها و آب های زیر زمینی در سالهای گذشته انجام دادند.

از آنجا که احتمال دارد تغییرات آب و هوایی، گرمای کیپ تاون را تشدید کند، از سال گذشته تاکنون جیره بندی آب در این شهر آغاز شده است و با افزایش پایین حجم آب در سال گذشته، مسئولین آفریقای جنوبی حالت تهاجمی به خود گرفته و برنامه های خود را بر این اساس استوار کرده اند؛ به طوری که در ماه ژوئن تمام استفاده از آب شهری در خارج از منزل ممنوع شد، به همین دلیل شستن ماشین یا آبیاری باغی به وسیله آب شرب ممنوع شده و علاوه بر این، استفاده از آب بازیافت شده در این شهر افزایش یافته و خانوارهای پرمصرف نیز جریمه می شوند.

در ماه سپتامبر نیز ساکنان به مصرف تنها ۲۳ گالن آب در هر روز برای هر نوع استفاده ای (شستشو، آشامیدنی و توالت) محدود شدند و در ابتدای ماه فوریه امسال، سهمیه شخصی آنها به ۱۳ گالن کاهش یافت.

همچنین فشار آب در سراسر شهر کاهش یافته است و شهرداری دهها هزار دستگاه محدود کننده آب را در خانه های پرمصرف نصب نموده و تعرفه آب مجازی برای کاربران پرمصرف را افزایش داده است.

در نتیجه این اقدامات، مصرف آب شهر از ۳۱۷ میلیون گالن در روز در اوایل سال ۲۰۱۵ به حدود ۱۳۷ میلیون گالن در روز کاهش یافته است به همین دلیل روز صفر از ۱۲ آوریل تا ۹ ژوئیه تغییر پیدا کرده است.

راهکارهای مسئولین کیپ تاون برای مقابله با کم آبی در بلند مدت 

دولت آفریقای جنوبی گزینه های مختلفی را برای حل بحران آب و جلوگیری از هدررفت آب در کیپ تاون انتخاب کرده است که از آن جمله می توان به برداشت آب دریا، احیای مجدد فاضلاب (به عنوان نمونه تصفیه فاضلاب، همانطور که در برخی از شهرهای دیگر نیز انجام می شود) و استفاده از آبخوان های زیرزمینی، احداث کارخانه های آب شیرین سازی و نصب تجهیزات مدیریت آب نام برد.

کشاورزان در منطقه، میزان مصرف آب خود را از ۶۰ تا ۸۷ درصد کاهش داده اند و در برخی مناطق نیز استفاده از آب برای کشاورزی به سه روز در هفته رسیده است؛ به همین دلیل مسئولین محلی تخمین زده اند که در سال ۲۰۱۸ بیش از ۵۰ هزار شغل کشاورزی در این شهر از بین خواهد رفت.

منبع: دانشکده مطالعات محیط زیست ییل آمریکاجهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.