۰۸ بهمن ۱۳۹۸

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۴۹۰۳۳ ۲۲ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۵ دسته : اسقاط خودرو, تولید و اشتغال, گزارش خارجی کارشناس: امیرحسین عسکریان
۳

مالیات سالانه یک خودرو در هلند برای کل طول عمر آن، بر اساس میزان آلایندگی و مصرف سوخت بیش از ۴۲ درصد از قیمت ثبتی در نظر گرفته شده است. با اینحال برای خودروهای بنزینی، ۱۴۴۲ يورو تخفیف از این میزان در نظر گرفته شده است و از خودروهای گازوئیلی ۳۰۷ يورو بیش از این میزان مالیات دریافت می شود.

به گزارش مقاومتی نیوز مالیات بر خودرو در بسیاری از کشورهای اروپایی به دو دسته مالیات بر مالکیت خودرو و مالیات سالانه بر خودرو تقسیم بندی می شود.

در ادامه سلسله گزارشات قبلی که به بیان مالیات بر خودرو در کشور اتریش، آلمان، دانمارک و فنلاند پرداخته شد، در این گزارش به بیان قوانین مالیات بر خودرو در کشور هلند پرداخته می شود.

از سال ۱۹۲۲ تا کنون مالیات خودرو در کشور هلند که با نام BPM (مالیات بر خودروهای شخصی) شناخته می­‌شود، دریافت می­‌گردد. اين مالیات تمامی خودروهايی را که در داخل خاک هلند به ثبت می­ رسند و حتی خودروهایی که از جاده های اين کشور می گذرند را شامل می شود.

مبنای مالیات BPM، قیمت، میزان مصرف سوخت و سطح آلایندگی (انتشار گاز دی اکسید و منوکسید کربن) خودرو است به طوریکه این شاخص ها نرخ مالیات خودرو را تعیین می ­کند.

به این ترتیب که میزان مالیات (برای کل طول عمر یک خودرو) در خودروهاي بنزيني معدل ۴۲/۳ درصد از قیمت ثبت شده در فهرست قیمت خودرو منهای ۱۴۴۲ يورو و براي خودروهاي گازوئیلي ۴۲/۳ درصد قیمت به علاوه ۳۰۷ يورو است.

دریافت مالیات خودرو بر اساس مصرف سوخت در هلند

نوع سوخت خودرو در این کشور به طور جدي بر میزان مالیات مؤثر است. اين کشور به منظور در نظر گرفتن مسائل زيست­ محیطي، مالیات ­های دیگری را بر پايه استانداردهاي آلايندگي در نظر مي­گیرد که براي خودروهاي خريداري شده بعد از ژوئن ۲۰۰۶ میزان انتشار گاز دي اکسید کربن در سنجش سطح آلایندگی مورد نظر قرار مي­گیرد و خودروهاي با آلايندگي کمتر از تخفیف­ هاي مالیاتی برخوردار می­شوند.

برای این منظور، براي خودروها برچسب ­های انرژی خاصی، در هفت سطح از A براي بهترين کارکرد (آلايندگي کمتر) تا G براي بدترين کارکرد، در نظر گرفته شده است. در نتیجه خودروهايی با برچسب A معادل ۱۰۰۰ يورو تخفیف دریافت می کنند و خودروهاي با برچسب G معادل ۵۴۰ يورو جريمه پرداخت می ­کنند. برخی از خودروها شامل خودروهای معلولان، امدادی و پلیس نیز از پرداخت مالیات معاف هستند.

مالیات دو برابری خودروهای دیزلی نسبت به بنزینی در هلند

در چهارچوب اعمال مالیات بر ارزش افزوده در کشور هلند، خريد خودروها مانند هر کالاي ديگر مشمول مالیات است. در این کشور یک مالیات سالانه دیگر بر خودرو از سوی توسط دولت مرکزی و از سال ۱۹۹۳ تصویب شده است که MRB ( مالیات بر خودرو) نام دارد. این مالیات نیز بر مبنای نوع خودرو (سواری، ون و باری)، وزن خودرو، نوع سوخت و استان زندگی صاحب خودرو تعیین می شود و درآمدهای حاصل از آن به شهرداری ها و فرمانداری ­ها اختصاص می یابد.

برای خودروی شخصی با وزن ۱۴۰۰ کیلوگرم و سوخت بنزین، میزان مالیات معادل ۵۹۶ يورو در سال است و برای خودروی بنزينی با ۱۰۰۰ کیلوگرم وزن مالیات به ۳۰۴ يورو کاهش می ­يابد. خودروی ۱۰۰۰ کیلویی با سوخت دیزل نیز باید  مالیاتی به میزان ۶۷۶ يورو در سال بپردازد. در نتیجه میزان مالیات خودروهای دیزلی حدود دو برابر خودروهای بنزینی است. همچنین مالیات خودروها در استان ­ها و مناطق مختلف متفاوت در نظر گرفته شده است.

لازم به ذکر است دولت هلند از ابزار بیمه برای سیاستگذاری استفاده می کند و این قوانین بیمه خودرو در این کشور سبب شده تا از رده خارج کردن خودروهای فرسوده از چرخه حمل و نقل این کشور صرفه اقتصادی داشته باشد.

منبع: ساینس دایرکت، یوروپا و اینوریمنتال پولیسی

 1. تورو خدا از وضعیت مالیات و تعرفه و زندگی دیگر کشورها مخصوصا اروپا و امریکا چیزی نگویید.. یعنی کشوری سراغ دارید که در آمد یک مهندس زیر ۲ میلیون تومان است که مساوی ۴۰۰ دلار امریکا می شود و قیمت یک خودرو کره ایی مانند سانتافه که در دنیا در رده پایین جامعه خرید و فروش می شود بین ۸۰ تا ۹۰ هزار دلار باشد؟؟؟ شرم آور است. شرم آور خواهشمند هستم خجالت بکشید .. دست از سر هلند بردارید که یکی بالاترین رفاه های اجتماعی در دنیا شامل مردم هلند می شود تحصیل رایگان و حتی کمک هزینه تحصیلی رایگان برای کم درآمد ها از پیش دبستانی تا مقطع دکترا . هیچ کشوری در دنیا همانند ایران به شهروندانش ظللم اقتصادی نمی کند ..

  ۲۳
  • در این رابطه که قیاس کشور ما با کشورهای اروپایی درست نیست حق با شماست. ولی اصلاح قوانین بیمه شخص ثالث و مالیات و عوارض خودرو باعث می شه در نهایت اقشار آسیب پذیری که قصد خرید خودروهای دست دوم را دارند منتفع شوند. در واقع قوانین باید جوری باشه که نرخ بیمه و مالیات خودرو با عمر خودرو نسبت مستقیم داشته باشه بنا به دلایلی که با افزایش سن خودرو ایمنی خودرو پایین میره. این اقدام باعث می شه قیمت خودروی دسته دوم کاهش پیدا بکنه و از اون به عنوان کالای سرمایه ای در کشور استفاده نشه. کاهش قیمت خودرو دسته دوم علاوه بر اینکه با افزایش سن خودرو اسقاط را به صرفه می کند این امکان به اقشار آسیب پذیر و عموم مردم را میده که خودرو دسته دوم مناسب را با قیمت پایین تری خریداری کنند و ضرر نکنند.

   ۰۳

 2. در بحث خودرو صحیح است اما باید زیر ساخت های جامعه اصلاح شود مثل مواد اولیه ساخت راهسازی و نظارت بر رفتار نامتعارف برخی رانندگان و همچنین ارزش افزوده ای که با تراز مالیاتی بر اساس رفتار بیولوژیکی فرد در جامعه است بستگی داشته و لذا میتوان گفت قانونی بابد وجود داشته باشد که بتوان تولید خودرو بر لایه های پایین جامعه و لایه های میانی جامعه اثر بخش بوده و با میزان رشد و پیشرفت اثر گذار باشد

  ۱۰


جهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.