۱۱ فروردین ۱۳۹۹

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۴۸۹۴۵ ۲۱ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۲ دسته : طرح های پتروشیمی, گزارش تحلیلی, نفت و انرژی
۶

شواهد کارشناسی لزوم انتقال پتروشیمی جهرم را نشان می دهد؛ اما اصرار نمایندگان استان بر عدم انتقال، سبب شده این طرح همچون ۱۰ سال گذشته متوقف باقی بماند. با متوقف ماندن چنین پروژه ای، شهر جهرم و مردم آن بیش از هر زمان دیگر متضرر می شوند.

به گزارش مقاومتی نیوز پتروشیمی جهرم در سال ۱۳۸۶ به همراه ۴ پتروشیمی در شهرستان‌های داراب، فسا و فیروزآباد تصویب گشت؛ بعد از ۲ سال کلنگ احداث این پتروشیمی به زمین زده شد و بهره برداری از آن طی ۴ سال به مردم جهرم وعده داده شد.

بر اساس آمار شرکت ملی پتروشیمی اطلاعات مربوط به این طرح در جدول زیر قید شده است:

همانطور که مشاهده می شود، به دلیل آغاز نشدن فرایند اجرای این پروژه، زمان شروع آن توسط شرکت ملی پتروشیمی به سال ۱۳۹۱ تغییر یافته است.

طرح پتروشیمی جهرم یکی از طرح های وابسته به خط لوله اتیلن مرکز است که با شعار شکوفایی در استان فارس تصویب شد؛ اما این طرح فقط تا مرحله اختصاص زمین پیشرفت داشت و تا کنون هیچ پیشرفتی دیگری نداشته است.

این روزها با شنیده شدن زمزمه های انتقال طرح پتروشیمی جهرم، شاهد واکنش های بسیاری از طرف نمایندگان و مسئولان این شهرستان هستیم. در بیشتر این واکنش ها با انتقال این پتروشیمی به شدت مخالفت شده است.

چرا انتقال پتروشیمی جهرم مطرح شده است؟

بر اساس وعده های داده شده، پتروشیمی جهرم امروز باید در مرحله تولید محصول می بود؛ اما نه تنها بعد از ۱۰ سال هیچ قدمی برای احداث آن برداشته نشد، بلکه امروز بحث انتقال آن مطرح شده است.

دلیل انتقال پروژه پتروشیمی جهرم در مطالعات اولیه آن سرچشمه می گیرد؛ این طرح به خاطر نداشتن مطالعات محیط زیستی و اقتصادی با مشکلات رفع نشدنی همچون عدم تأمین آب و نداشتن توجیه اقتصادی رو به رو است.

پتروشیمی جهرم برای عملیاتی شدن به ۶.۵ میلیون متر مکعب آب در سال نیاز دارد که این حجم از آب، با مقدار آب مصرفی ۷۹ هزار نفر در شبانه روز برابر است. نبود شرایط تامین این حجم از آب یکی از اصلی ترین موانعی است که به خاطر جانمایی اشتباه طرح هرگز مرتفع نمی گردد.

تلاش و اصرار بر احداث پتروشیمی با تعریف اشتباه جهرم، بلاتکلیفی ۱۰ ساله این طرح را رقم زده است . وجود این فضای بلاتکلیفی محروم سازی چندین ساله ی مردم جهرم از طرح های مناسب جایگزین را به همراه داشته است.

هزینه اجرای طرح پتروشیمی جهرم بیشتر از هزینه های انجام شده تاکنون

فرماندار جهرم در تابستان امسال بیان کرد: تاکنون ۵۰ میلیارد تومان برای پتروشیمی جهرم هزینه شده است و به همین خاطر باید با انتقال آن مخالفت کرد.

اتلاف ۵۰ میلیارد تومانی برای طرحی که فاقد مطالعات کارشناسه است، می تواند عدم وجود نگاه ملی و بلند مدت در مسئولان را نشان دهد. البته مطمئناً چنین اشتباهی خود نمی تواند دلیلی برای ادامه یافتن طرح احداث پتروشیمی جهرم باشد.

اکنون نمایندگان و مسئولان استانی با علم به عدم وجود امکان ساخت پتروشیمی جهرم، باید واقعیت این طرح را برای مردم بیان کنند و با همراهی مردم، احداث پروژه های را مطالبه کنند که از وجود مطالعات کارشناسی آنها اطمینان کامل داشته باشند.

 1. آخه ما با گرفتن وام و پرداخت اقساط با دربدری و نداری منتظر این کمک مالی خانواده بودیم و حالا متوجه شدیم چه کلاهی سرمان آمده است. انشاا... همه ی کسانی که عامل این همه نابسامانی و کم اندیشی شده اند را اولا رسوا و پس از آن به درک واصل کند.

  ۰۸
 2. صرفا به خاطر رای است که نمایندگان مخالف جابجایی هستند وگرنه که خودشون هم میدانند که این آب هیچگاه آنجا تامین نمیشود

  ۰۵
 3. ما واقعا با بد بختی پول سهام این شرکت را تهیه کردیم حالا بعد ده سال هیچ !?

  ۰۰
 4. کسی میدونه این حق تقدم هایی که در بورس خریدیم آخر و عاقبتش چی میشه؟

  ۰۰


جهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.