۱۰ خرداد ۱۳۹۹

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۲۸۶۹۶ ۲۹ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۳:۰۰ دسته : خبر خارجی, راه و ساختمان
۰

طبق آخرین آمار منتشر شده از بازار مسکن بریتانیا حدود ۱۰ درصد از سرپرستان خانوار این کشور صاحب بیش از یک خانه مسکونی هستند. این درحالیست که بیش از ۴۰ درصد از سرپرستان خانوار این کشور صاحب هیچ خانه ای نیستند. کشورهای دنیا برای جلوگیری از نابرابری در بازار مسکن و حرکت به سمت صاحب خانه شدن بخش عمده مردم، محدویت هایی بر داشتن بیش از یک خانه اعمال میکنند که بریتانیا نیز به دنبال آن است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اقتصاد مقاومتی طبق آخرین آمار منتشر شده از بازار مسکن بریتانیا حدود ۱۰ درصد از سرپرستان خانوار این کشور صاحب بیش از یک خانه مسکونی هستند. این درحالیست که بیش از ۴۰ درصد از سرپرستان خانوار این کشور صاحب هیچ خانه ای نیستند.

این آمار نشان می‌دهد که بازار مسکن بریتانیا تا حدودی از یک نابرابری رنج میبرد که لازم است با اعمال سیاست های محدود کننده از گسترش این نابرابری جلوگیری شود. کشورهای دنیا برای جلوگیری از نابرابری در بازار مسکن و حرکت به سمت صاحب خانه شدن بخش عمده مردم، محدویت هایی بر داشتن بیش از یک خانه اعمال میکنند که بریتانیا نیز به دنبال آن است.

در طول ۱۲ سال اخیر قیمت مسکن در بریتانیا افزایش چشمگیری داشته و این مسئله موجب شده امکان خرید مسکن برای بخش قابل توجهی از مردم، خصوصا جوانانی که در این مدت تشکیل خانواده داده اند، فراهم نباشد. همچنین که در این مدت تعداد افرادی که صاحب خانه نیستند ۳۵ درصد افزایش یافته است.

در مقابل تعداد افرادی که بیش از یک خانه دارند ۳۰ درصد افزایش یافته و به بیش از ۵.۲ میلیون نفر رسیده است. اغلب افرادی که دارای بیش از یک خانه هستند پیش از سال ۱۹۸۰ میلادی متولد شده اند و سنی بیش از ۳۷ سال دارند.

افزایش تعداد افراد صاحب بیش از دو مسکن و افزایش تعداد افراد فاقد حتی یک منزل مسکونی نشان از آن دارد که نابرابری در بازار مسکن بریتانیا روبه گسترش است.

دلیل اصلی افزایش این نابرابری بالاتر بودن نرخ افزایش قیمت مسکن از نرخ افزایش درآمد میانگین افراد جامعه در طول سالیانی متوالی بوده است. این مسئله موجب شده به مرور بخش بیشتری از مردم توان خرید مسکن را از دست بدهند.

داشتن بیش از یک مسکن توسط افراد ثروتمند موجب میشود امکان خرید مسکن برای افراد نیازمند و بدون مسکن کمتر شود. به همین دلیل دولت ها برای جلوگیری از نگاه سرمایه ای به مسکن در بین مردم، هزینه داشتن بیش از یک خانه را افزایش می‌دهند.

منبع: بلومبرگجهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.