۲۱ فروردین ۱۳۹۹

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۲۸۲۲۳ ۲۵ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۳ دسته : غذا و کشاورزی, گفتگو
۱

یک تولیدکننده ماهی قزل آلا با اشاره به اصلاح نژاد ماهی قزل‌آلا جهت تولید آن در داخل کشور گفت: این اصلا منطقی و عقلانی نیست که اقتصاد ما متکی به نهاده های خارجی باشد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اقتصاد مقاومتی (مقاومتی نیوز)، توسعه راهکارهای کاهش و قطع وابستگی کشور به واردات و تولید تخم اصلاح شده ماهی قزل‌آلا، اولویت سازمان شیلات ایران بوده است.

در این راستا طی دو سال اخیر با هماهنگی و پیگیری این سازمان تعدادی از مراکز تکثیر داخلی متعلق به بخش غیردولتی نسبت به مولدسازی ۱۳۱ هزار و ۶۰۰ قطعه اقدام کرده‌اند که پیش بینی می‌شود در سال جاری ۲۵۰ میلیون تخم چشم زده ماهی قزل آلا در کشور تولید شود.

تخم ماهی وارداتی به دلیل اصلاح نژاد، هزینه ها را کاهش می دهد

در همین خصوص محمد هادی حسینی، فعال بخش خصوصی شیلات و تولیدکننده ماهی قزل آلا در گفتگو با مقاومتی نیوز گفت: تخم ماهی وارداتی به علت اینکه اصلاح نژاد شده از مزیتهایی در مراحل پرورش برخوردار است که فعالیت تولیدی را برای مراکز تفریخ و مزارع پرورش اقتصادی تر کرده و قیمت تمام شده تولیدات را پائین تر می آورد.

وی افزود: نژاد اصلاح نشده نه تنها در ایران و نه تنها در ماهی قزل آلا بلکه در مورد هیچ جاندار پرورشی و در همه کشورها قابلیت رقابت با نژاد اصلاح شده را ندارد.

واردات سالانه ۴۵۰ میلیون تخم ماهی

حسینی گفت: طبق آمارهای رسمی سالیانه بین ۳۵۰ تا ۴۵۰ میلیون تخم از چند کشور بصورت رسمی و قانونی واردات داریم. این تعداد متاسفانه هیچ همخوانی با تولید نهایی ما ندارد که جای تفسیر دارد و باید موشکافی شود. چون برخی اخبار مبنی بر ورود غیر مجاز و قاچاق تخم چشم زده بگوش میرسد و از طرفی مقداری هم تولید تخم چشم زده داخلی داریم.

اصلاح نژاد قزل آلای ایرانی منجر به کاهش وابستگی به نهاده های خارجی می شود

به نظرم هر تخم چشم زده داخلی و یا خارجی که اصلاح نژاد نشده باشد و قابلیتهای برتری را در خود نداشته باشد و برای پرورش دهنده مقرون بصرفه نباشد، مورد استقبال قرار نخواهد گرفت. و متاسفانه با شناختی که من از تخم چشم زده داخلی دارم استفاده از این تخم قیمت تمام شده را بالا میبرد.

پس کار درست و عقلانی این است که همکاران تکثیرکار ما، هرچه زودتر کار اصلاح نژاد قزل آلای ایرانی را شروع کنند؛ زیرا این کار زمان بر است و سالها با حصول نتیجه فاصله دارد. لذا هرچه دیرتر قزل آلای اصلاح نژاد شده ایرانی بدست آید به همان اندازه زمانی وابستگی ما به خارجی ها ادامه خواهد داشت و این اصلا منطقی و عقلانی نیست که اقتصاد ما متکی به نهاده های خارجی باشد.

  1. این آقای مهندس شما هنوز نمیدونه قزل آلای نژاد ایرانی در واقع ۱۱ نژاد مختلف اصلاح شده است که در سالهای قبل و بعد از انقلاب به مرور وارد ایران شده؟ هنز نمیدونه نژاد اصلاح شده در صورت اصلاح نژاد مجدد بدلیل بالارفتن ضریب همخونی کیفیت خودش رو از دست میده؟ هنوز نمیدونه تخمهای وارداتی تک جنس سازی شده هستند و در کشور ما سرمایه گذاری در زمینه تک جنس سازی به صورت عمده وجود نداره؟ سعی کنید با کسانی مصاحبه کنید که اطلاعات کامل و واثق در مورد شیلات داشته باشند نه هر کسی که پیشوند مهندس یدک میکشه.

    ۱۰


جهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.