۱۱ فروردین ۱۳۹۹

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۲۸۰۶۳ ۲۴ مرداد ۱۳۹۶ - ۰۹:۴۸ دسته : غذا و کشاورزی, گفتگو
۲

اسماعیلی گفت: بسیاری از مدارک یا آزمایشات غیرضرور برای صادرات و واردات که نه تنها هزینه ایجاد می نماید بلکه زمان را به بطالت می گذراند، از اشکالات سازمان دامپزشکی در نظارت بر وضعیت بهداشتی محصولات شیلاتی است.

محمد ابراهیم اسماعیلی، مدیرعامل شرکت دو ملیتی آبزیان آسیا و عضو هیئت مدیره سازمان بین المللی انرژی پاک در گفتگو با پایگاه خبری تحلیلی اقتصاد مقاومتی (مقاومتی نیوز) در خصوص وضعیت شیلات کشور گفت: مدیریت بهداشت و کنترل بیماری های آبزیان از حدود دو دهه پیش به سازمان دامپزشکی ایران محول گردیده است اما عملکرد این سازمان در زمینه شیلات بسیار ضعیف بوده است.

عملکرد سازمان دامپزشکی در حوزه شیلات قابل قبول نیست

وی افزود: با توجه به انتقادهای مکرر فعالان حوزه تولید و تجارت شیلات کشور، عملکرد سازمان دامپزشکی در حوزه شیلات در بین فعالین حوزه شیلات به بحث و بررسی نهاده شد که عمده تولیدکنندگان شیلات عملکرد این سازمان را غیر قابل قبول می دانستند.

اسماعیلی گفت: متاسفانه روند کار در سازمان دامپزشکی بر نادیده گرفتن نظرات کارشناسی بخش خصوصی، نگریستن به وی به عنوان متهم، بوروکراسی پیچیده و طولانی، هزینه تراشی غیر ضروری که موجب افزایش هزینه تولید می گردد، مسئولیت ناپذیری در تصمیمات و عملکرد خود، نداشتن دانش کافی در امور بهداشتی و بیماری های آبزیان استوار گردیده است.

وی افزود: صوری نمودن حضور دامپزشکان در مراکز مختلف که بعضا این عزیزان را صرفاً به ماشین مهر زنی و امضافروشی تبدیل نموده، هزینه تراشی از بابت ترتیب دادن سفرهای خارجی غیر مفید و با هزینه بخش خصوصی بدون داشتن بازخورد و ارائه گزارشی به آنان، عدم توفیق لازم در کنترل بیماری های آبزیان، تطویل در صدور مجوزهای واردات و صادرات که گاه اصل موضوع را متوقف می نماید، دخالت گاه بی ضابطه و سلیقه ای در امور اجرایی مراکز تکثیر و پرورش و فرآوری، مسئولیت ناپذیری و عدم ارائه گزارش در خصوص شکست های پی در پی در مدیریت بیماری ها از ضعف ها و اشکالات این سازمان در بحث شیلات می باشد.

سازمان دامپزشکی از با استانداردهای غیرضروری از صادرات ممانعت می کند

وی از عدم استقبال و حتی ممنوع نمودن هر گونه همکاری و همفکری در حوزه بهداشتی از طرف همه نهادهای خصوصی و دولتی، مانع تراشی در روند تولید آبزیان، عدم نظارت بر اجرای مقررات وضع شده در امور آبزی پروری مانند نقل و انتقال بچه ماهی از مبدا تا مقصد و عدم کنترل بچه ماهی های ورودی به مزارع مقصد منطبق بر مقررات موجود و اجباری نمودن بسیاری از مدارک یا آزمایشات غیر ضرور برای صادرات و واردات که نه تنها هزینه ایجاد می نماید بلکه زمان را به بطالت می گذراند، به عنوان دیگر اشکالات سازمان دامپزشکی یاد کرد.

مدیرعامل شرکت دو ملیتی آبزیان آسیا گفت: تولید کنندگان آبزیان کشور نه تنها هیچگونه نگرانی یا ممانعت از کنترل بهداشتی و ضرورت آن نداشته بلکه خواهان کنترل واقع گرایانه بوده که ماهی به عنوان با ارزشترین غذای سلامتی بطور سالم در دسترس مردم خود قرار دهند و علاوه بر آن، صادراتی داشته باشند که موجب گشایش بازارهای جدید گردد.

تفکیک مسئولیت سیاستگذاری شیلات غلط است

اسماعیلی افزود: در بسیاری از کشور های پیشرو آبزی پروری، امور بهداشتی و بیماری در نهادی غیر از سازمان دامپزشکی کنترل می گردد از جمله تایلند، اندونزی، هندوستان، ویتنام، استرالیا، چین.

وی گفت: در ایران بعد از جداسازی بهداشت و بیماری ها از شیلات و انتقال به دامپزشکی، به تفکیک راهبری جامع مراکز شیلاتی بین این دو سازمان محترم پرداخته شد که نتیجه آن شکست این طرح است. بهتر است از کشورهای پیشرو در این امر الگوبرداری شود و یک تحول و تغییر ساختاری ایجاد شود تا شاید در آینده شاهد مانع تراشی ها در تولید و تجارت آبزیان نباشیم.

این تولیدکننده میگو افزود: با وجود مقررات و دستورالعملهای متعدد نظارتی در طول مراحل تولید، از بدو ورود تخم و لارو به مزارع پرورش تا مرحله فرآوری و بسته بندی، اعمال اجبار به انجام آزمایشات متعدد و مکرر محصولات نهایی آبزیان جهت عرضه به بازارهای خارجی و داخلی ناشی از یکی از نواقص سازمان دامپزشکی است.

سیاستگذاری در حوزه شیلات باید متمرکز باشد

وی در پایان گفت: اتخاذ تصمیمات مقتضی بر اساس بازخورد بخش خصوصی از عملکرد سازمان دامپزشکی و انفصال این وظیفه از آن سازمان محترم و انتقال به دفتری دیگر، نیاز به زمان، برنامه ریزی، قانون و خلاصه مقدمات آن است تا بطور جامع مشکل را مرتفع نمود. من پیشنهاد می کنم در همین تشکیلات فعلی کمیته ای متشکل از نمایندان محترم سازمان های دامپزشکی، شیلات، موسسه علوم تحقیقات شیلاتی و نمایندگان تشکل های بخش خصوصی و تعدادی از خبرگان شیلاتی تشکیل شود و کلیه امور مربوط به شیلات و آبزیان را ساماندهی نمایند و تصمیمات متخذه توسط این کمیته نافذ و لازم الاجرا در همه امور شیلاتی باشد.

 1. با سلام. صحبت در مورد شکست طرح انتقال بخش بهداشت و بیماریها از شیلات به دامپزشکی در حیطه وظایف اقای اسماعیلی نیست.ضمنا ایشون تخصص اینکار رو ندارن و نمیتونن نظر دهنده خوبی باشن
  در تمام دنیا تولید کننده از دستگاه نظارتی گلایه منده .این گلایه مندی در تولید کننده هایی که در مسیر صحیح حرکت نمیکنند بیشتره و این امری طبیعیه.
  نوع ازمایشات رو کشورهای مقصد تعیین میکنند و دامپزشکی مبدا دخل و تصرفی تو این زمینه ندارن.
  ضمنا براساس قوانین بین المللی مرجع پایش بیماریها،صدور گواهی سلامت بین المللی و گواهی های بهداشتی محصولات دامی برعهده سازمان دامپزشکی ان کشور است. حتی در ایران که محصولات فراوری شده و پخته در حیطه وظایف سازمان دامپزشکی نیست مثل محصولات لبنی و سوسیس و کالباس هم برای صادرات براساس درخواست اتحادیه اروپا و نیز کانادا نیاز به گواهی های سازمان دامپزشکی دارند.

  ۲۱
  • سلام بر دکتر جوان جان و سپاس از بذل توجه به عرایض بنده. مایلم چند دقیقه از وقت محترم شما را اخذ نموده و مواردی را در تکمیل عرایضم تقدیم دارم:
   ۱- فرموده ایدطرح این نظر در حیطه وظایف بنده نیست. دکتر جان، بنده در بخش خصوصی فعال هستم نه در بخش دولتی و با دستورالعملی خاص و داشتن یا نداشتن وظیفه قانونی در ارائه نظر. بنده به عنوان فردی که سالها میگو تولید کرده و ضربات سنگین بیماری را تحمل نموده، چگونه نمی توانم در باره متولی بهداشت و بیماری های آبزیان نظر دهم؟ بنده به عنوان ارائه دهنده خدمات کارشناسی در آبزی پروری کشور چگونه حق ندارم در باره شکست سازمان محترم دامپزشکی در کنترل و مهار بیماری های آبزیان نظر بدهم؟!! دکتر جان، بنده به عنوان وارد کننده ۱۳ گونه آبزیان پرورشی به کشور و مشاهده عینی بوروکراسی پیچیده و کارشکنی های دامپزشکی چرا حق ندارم در باره این موضوع و سنگ اندازی های مربوطه سخن بگویم؟ دکتر جوان عزیز، بنده به عنوان اولین صادرکننده بچه میگو در حد پایلوت چرا نمی توانم از سازمانی گله کنم که بنده را از استمرار این حرکت پشیمان نمود؟ دوست گرامی چرا بنده را مجاز نمی دانید در باره سازمانی نظر دهم که عذای میگوی ما را ۴۷ روز در گمرک بندرعباس نگهداشت تا مبادا غذای آلوده وارد کشور شود و در روز ۴۷ ام مجوز داد!!! شما خوب می دانید نگهداشتن غذای آبزیان در کانتینرهای دربسته در زیر آفتاب خرداد و تیر ماه بندر عباس چه معنایی دارد!!! دکتر جان چرا بنده به عنوان تنها واردکننده قانونی هورمون آبزیان حق ندارم عرض کنم که سازمان دامپزشکی در همه این سال ها سنگ اندازی در این کار می کند و شما حتماً جایگاه هورمون را در تکثیر ماهیان می دانید. دکتر جوان محترم، چرا بنده حق ندارم در باره هزینه تراشی هایی که این سازمان برای بنده ایجاد نموده تا کارشناسانش را به خارج اعزام کنم و هیج اثر مثبتی هم برای ما نداشته اند، اعتراض کنم و چرا نمی توانم نظر بدهم که سازمان دامپزشکی توان تخصصی و مقبولیت عرفی و مسئولیت پذیری ملی را در این خصوص نداشته و ندارد و این نظر بنده نیست بلکه ۳۳۶ نفر از فعالین آبزی پروری در یک نظرسنجی که اخیراً انجام کرفت نارضایتی عمیق خود را نشان دادند.
   ۲- فرموده اید: "در تمام دنیا تولید کننده از دستگاه نظارتی گلایه منده .این گلایه مندی در تولید کننده هایی که در مسیر صحیح حرکت نمیکنند بیشتره و این امری طبیعیه". از این جمله شما می توانم فرض نمایم که حضرتعالی یا عضو سازمان محترم دامپزشکی هستید یا حداقل در این خصوص هم راستا با این سازمان محترم هستید چرا که بینش دامپزشکی به ما اهالی بخش خصوصی نیز همین دیدگاه شماست که ما ریگی به کفش مان است و برای همین هم از نظارت شکایت مندیم!!!
   ۳- مرقوم داشته اید: "نوع آزمایشات رو کشورهای مقصد تعیین میکنند و دامپزشکی مبدا دخل و تصرفی تو این زمینه ندارن." موافقم! در خصوص VIP و مجرای پیچیده و طولانی آن نیز بفرمایید غیر از ایران کدامیک از کشورهایی که هدف صادرات آبزیان ما هستند، آن را ضروری می دانند؟
   ۴- فرموده اید: "ضمنا براساس قوانین بین المللی مرجع پایش بیماریها،صدور گواهی سلامت بین المللی و گواهی های بهداشتی محصولات دامی برعهده سازمان دامپزشکی ان کشور است." نه دکتر جان، این مورد را موافق نیستم! این تصور شماست! وگرنه بسیاری از کشورهای پیشتاز آبزی پروری، امور بهداشت و بیماری های آبزیان، انجام آزمایشات، صدور گواهی بهداشتی و خلاصه امور قانونی صادرات آبزیان، ربطی به دامپزشکی آن کشور نداشته و در دفتر مستقلی صورت می گیرد. نمونه هایی از آن کشورها را در بالا تقدیم داشته ام. در واقع مرجع ذیصلاح هر کشور برای صدور گواهی بهداشتی را خود دولت معرفی می کند و الزاماً سازمان دامپزشکی آن کشور نیست.
   طولانی شد، عذر خواهی و تشکر از توجه شما را توام تقدیم می دارم. اسماعیلی

   ۰۳جهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.