۰۴ خرداد ۱۳۹۹

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۲۷۹۰۲ ۲۸ مرداد ۱۳۹۶ - ۰۹:۱۶ دسته : خبر خارجی, غذا و کشاورزی
۰

دولت لیبی ضرورت بهبود سیستم های تولیدی کشاورزی را برای دستیابی به تولید پایدار کشاورزی و همچنین رسیدن به امنیت غذایی درک کرده و در این زمینه برنامه ریزی نموده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اقتصاد مقاومتی (مقاومتی نیوز)، دولتمردان لیبی برای تقویت و افزایش ظرفیت های فنی و کاربردی ملی بخش کشاورزی در زمینه تولید محصولات غذایی و ایجاد امنیت غذایی در کشور، قراردادی ۳،۵ میلیون دلاری با سازمان فائو امضا کرد.

سازمان فائو از گذشته تا به حال وظیفه ی ایجاد مشارکت، شبکه سازی، آموزش و توسعه ظرفیت در زمینه نوآوری های کشاورزی را در جهان داشته است.

سابقه همکاری کشور لیبی با FAO به سال ۲۰۰۶ و امضای موافقتنامه های مربوط به همکاری های فنی برمی گردد، اما بدلیل شرایط نظامی و سیاسی این کشور، اجرای این همکاری ها به تاخیر افتاده است.

هدف از این همکاری افزایش ظرفیت تولیدی و همچنین بالا بردن کارآیی خدمات پشتیبانی کشاورزی دولتی لیبی است.

از آنجا که چهار هدف اصلی فائو عبارت هستند از:

الف- مساعدت به کشورهای در حال توسعه با در اختیار گذاشتن امکانات فنی

ب- کمک به دولت‌ ها در جهت تعیین خط مشی و مشاوره در برنامه ریزی

ج- جمع‌ آوری، بررسی و انتشار اطلاعات

د- فعالیت به عنوان محلی برای تبادل نظر و گردهمایی ملت‌ های فقیر و غنی با شرایط برابر مدیریت و امور مالی فائو

بنابراین در این راستا، یک مقام رسمی کشور لیبی اخیرا اعلام کرده است که دولت لیبی از سازمان غذا و کشاورزی برای بالا بردن کیفیت فنی تولیدات کشاورزی در خواست کمک کرده و گفته در حال حاضر با توجه به کمبودهای موجود، دولت لیبی ضرورت بهبود سیستم های تولیدی کشاورزی را برای دستیابی به تولید پایدار کشاورزی و همچنین رسیدن به امنیت غذایی درک کرده است.

همچنین این مقام کشور لیبی گفت: پروژه همکاری با fao بعد از یک دوره طولانی از بی ثباتی مدیریتی و دانش کشاورزی اتفاق خواهد افتاد.

طبق اعلام مسئولین این کشور، بخش کشاورزی بدلیل شرایط سخت اقتصادی و آموزشی با چالش های متعددی مانند بهره وری پایین کشاورزان که ناشی از نوسان شرایط آب و هوایی این کشور است و یا همچنین منابع آبی محدود و سیستم های آبیاری ضعیف، با مشکلات زیادی روبرو است.

در اولین مرحله این همکاری، دانش و مهارتهای مدیران وزارت کشاورزی لیبی برای بهبود عملکرد این وزارتخانه در برخورد با مشکلات بخش کشاورزی افزایش خواهد یافت.

مدیر توسعه فائو اعلام کرد با این توافقنامه، کشور لیبی در جهت تامین امنیت غذایی خود در آینده حرکت خواهد کرد.

نکته قابل توجه در این همکاری این است که، مسئولان کشور لیبی قصد دارند با استفاده از ظرفیت های دانشگاهی خود، از مهارتها و دانش عملکردی فائو در جهت آموزش به تکنسین و کارشناسان وزارت زراعت و کشاورزی این کشور که ابهامات زیادی در چگونگی رسیدن به امنیت پایدار غذایی دارند، استفاده کند.

پینوشت:

سرویس تخصصی دیجیتال دفتر هماهنگی امور انسانی سازمان ملل متحدجهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.