۱۸ مرداد ۱۳۹۹

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۲۵۲۷۱ ۳۱ تیر ۱۳۹۶ - ۰۹:۴۸ دسته : غذا و کشاورزی, گفتگو
۳

رجبی گفت: ما وقتی به خارج از کشور می رویم کارشناسان خارجی با تعجب می گویند شما چرا به عنوان کشور گرم و خشک، تولید ماهی تیلاپیایتان صفر است؟

فرهاد رجبی پور، معاون مرکز ملی تحقیقات آبزیان آبهای شور کشور در گفتگو با پایگاه خبری تحلیلی اقتصاد مقاومتی (مقاومتی نیوز) در خصوص وضعیت تولید ماهی تیلاپیا در کشور گفت: متاسفانه تاکنون هیچ مجوزی از طرف سازمان محیط زیست برای تولید ماهی تیلاپیا صادر نشده است.

رجبی پور افزود: ما به ظاهر فکر می کنیم مجوز تولید تیلاپیا را در کشور صادر نکرده ایم ولی در باطن افراد زیادی در مناطقی (استان های شمالی) که ما اصلا فکرش را هم نمی کردیم و نباید در آن مناطق ماهی تیلاپیا تولید می شد، به طور گسترده و به صورت غیرقانونی در حال تولید این ماهی هستند.

وی با انتقاد از سازمان محیط زیست برای عدم صدور مجوز تولید ماهی تیلاپیا در کشور، گفت: محیط زیست ما از سوئیس و آمریکا که مجوز تولید این ماهی را صادر کرده اند توسعه یافته تر نیست. وقتی تمام کشورهای آسیایی اقدام به تولید ماهی تیلاپیا کردند چرا کشور ما باید از این قافله عقب بماند، حتی اگر جلوگیری از تولید تیلاپیا در کشور را در کنوانسیون های بین المللی مطرح کنید حتما به ما با دیدگاه منفی ای نگاه خواهند کرد.

معاون مرکز ملی تحقیقات آبزیان آبهای شور کشور گفت: متاسفانه حرفهای غیرعلمی زیادی در خصوص تیلاپیا در رسانه ها منتشر شده است، چطور می شود ۵ و نیم میلیون تن تولید تیلاپیا در سراسر جهان داشته باشیم و دنیا برایش هیچ فکری نکرده باشد و به لحاظ علمی آن را بررسی نکرده باشد. مگر می شود به خاطر ۲ گونه مضر تیلاپیا، ۱۶۰۴ گونه دیگر این ماهی را زیر سوال برد.

وی ادامه داد: تمام سازمانهای بین المللی از جمله سازمان فائو و سازمان غذا و داروی آمریکا کیفیت ماهی تیلاپیا را تایید کرده اند.

رجبی پور افزود:  ۱۴۰ کشور دنیا با تحقیقات اولیه شروع به تولید تیلاپیا کرده اند به جز کشور ما، آیا ما با این کار می خواهیم مسیر واردات دنبال شود، متاسفانه وقتی جلوی تولید قانونی ماهی تیلاپیا در کشور توسط سازمان محیط زیست گرفته شد، در استانهای زیادی از جمله گرگان و آذربایجان شرقی این ماهی به صورت غیر قانونی تولید شد.

وی با اشاره به این که می توان در مناطق کویری بدون تعویض آب اقدام به تولید تیلاپیا کرد، گفت: کاندید اول تولید تمام سیستم های آبزی پروری دنیا ماهی تیلاپیاست.

رجبی پور گفت: ما وقتی به خارج از کشور می رویم کارشناسان خارجی با تعجب می گویند شما چرا به عنوان کشور گرم و خشک، تولید ماهی تیلاپیایتان صفر است در حالیکه که آبزی دیگری که اصلا از شما انتظار نمی رود تولید کنید تولیدتان در آن در دنیا اول است. این چه نوع مدیریتی است که در کشور شما در بحث آبزی پروری می شود.

وی افزود: یک اساسنامه ای توسط کارشناسان بین المللی معروف در حوزه شیلات برای تولید ماهی تیلاپیا نوشته شده است که ما هم اجرای آن مدنظرمان هست. در این اساسنامه مطرح می شود تیلاپیا را باید به میزان ۹۵ درصد تک جنس سازی کرد، سپس می توان در آبها رها سازی کرد، حتی آبهای آزاد. آنوقت در کشور می گویند باید ۱۰۰ درصد در کشور تک جنس سازی انجام شود. مگر می شود ما در کشور برخلاف موازین علمی عمل کنیم.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص اقدامات عملی برای تولید ماهی تیلاپیا در کشور گفت: دولت و سیاستمداران باید جلسه ای را با حضور کارشناسان تحقیقات شیلات و سازمان محیط زیست برگزار کنند و در آخر به جمع بندی کارشناسانه ای در خصوص تولید یا عدم تولید تیلاپیا در کشور دست یابند.

معاون مرکز ملی تحقیقات آبزیان آبهای شور کشور گفت: وقتی کشور ما با بحران آب مواجهه است و در بحث نهادهای خوراکی، واردات و بیکاری مشکل داریم، چرا نباید این ماهی در کشور تولید شود و از طریق واردات آن در کشورهای دیگر اشتغال ایجاد کنیم.

وی در پایان گفت: پاکستان چند سال بعد از ما شروع به تولید ماهی تیلاپیا کرد و در سال ۲۰۱۳ تمام مراتع گوسفندان را تبدیل به مزرعه پرورش تیلاپیا نمود و موفق شد در سال ۲۰۱۶ به پنجمین کشور صادر کننده تیلاپیای زنده به آمریکا شود.

 1. درود بر مهندس رجبی و همه فعالان صنعت شیلات و کسانی که جهت تولید محصولات ایرانی خون دل میخورند

  ۱۳
 2. عمق فاجعه اینجاست
  " پاکستان چند سال بعد از ما شروع به تولید ماهی تیلاپیا کرد و در سال ۲۰۱۳ تمام مراتع گوسفندان را تبدیل به مزرعه پرورش تیلاپیا نمود و موفق شد در سال ۲۰۱۶ به پنجمین کشور صادر کننده تیلاپیای زنده به آمریکا شود. "
  به نظر ما این یک خیانت است که محیط زیست به کشور به خصوص به جوانان می کند نه دلسوزی
  ۸ سال است که تیلاپیا وارد ایران شده اگر قرار به مجوز دادن بود باید می دادند و فکری می کردند پس معلوم است که این امروز و فردا کردن ها بی منظور نیست

  ۰۲
 3. وارکننده ها به دولت و محیط زیست رشوه های کلان میدهند تا از تولید در ایران جلوگیری کنند.
  وگرنه چرا باید جلوی این کار را بگیرند .
  اگه بده وارد نکنید
  اگه خوبه چرا تولید نکنیم
  . پرورش دهنده ورشکسته تیلا پیا

  ۰۰


جهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.