۰۷ آبان ۱۳۹۹

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۱۶۲۵۱ ۲۷ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۶:۴۵ دسته : تولید و اشتغال, گفتگو
۰

گودرزی استاد دانشگاه با اشاره به اینکه تحریم ها آثار پیدا و پنهانی دارد، آثار پنهان آن را مهمتر دانسته و از آن جمله به ناامیدی تولیدکنندگان و همچنین از دست دادن انسجام تصمیم گیری مدیران اشاره کرد.

غلامرضا گودرزی استاد دانشگاه امام صادق در گفتگو با مقاومتی نیوز با اشاره به وضعیت نامناسب تولید در کشور به تشریح عوامل موثر بر ایجاد وضعیت پرداخت.

این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه امسال توسط رهبر معظم انقلاب سال اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال نام گذاری گردید، گفت: باید ارتباط یک اقتصاد مقاوم با تولید آن کشور و همچنین تاثیر فضای تحریم و فشارهای بین المللی بر تولید کشور را بررسی کرد.

گودرزی با بیان اینکه هر اقتصادی در هر کشوری بخواهد شکل بگیرد باید تولید داشته باشد، خاطرنشان کرد: تولید امروزه فقط مربوط به بخش صنعت نیست بلکه وسیع تر شده و بخش های مثل فناوری اطلاعات، گردشگری، خدمات بانکی و به طور کلی هرجایی که ما ارزش افزوده داریم تولید محسوب می شود. به این ترتیب مخاطب شعار امسال فقط صنعتگران نیستند و همه مردم که در بخش های دیگر فعالیت می کنند به نحوی باید برای رونق تولید ملی در کشور تلاش کنند.

وی ادامه داد: برای مثال در بخش گردشگری داخلی باید افزایش گردشگر داشته باشیم که موجب افزایش تولید داخلی می شود. هم چنین در حوزه ی خدمات مشاوره ای در مشاغل مختلف که منجر به افزایش بهره وری در تولید کشور می شود باید به استفاده از اندیشه های نوین و نیروهای جوان که مورد تاکید رهبری هم است روی بیاورند.

این استاد دانشگاه با تاکید براینکه فضای تحریم  و فشار بین المللی، تولید کنندگان بخش صنعتی ما را بیشتر تحت تاثیر قرار داده است، گفت: در نتیجه ما باید ملاحظات خاصی را برای حمایت از این بخش ها داشته باشیم. اثرات تحریم ها هم دو دسته اند: دسته اول اثرات آشکار تحریم هاست که زیاد هم به آن پرداخته شده است. برای مثال مواد اولیه یا فناوری ساخت یک محصول به ما داده نمی شود. یعنی چرخه تولید چه از لحاظ تامین منابع مالی و چه از لحاظ تامین مواد اولیه و کسب فناوری و صادرات محصول برای ما سخت می شود.

وی اثر دیگر تحریم ها که مهمتر است را آثار مخفی آن دانست و افزود: بخشی از تولیدکنندگان ما بر اثر فشار روانی تحریم، انگیزه تولید را از دست داده اند. هم چنین تحریم، سیاستگذاری های ما را دچار تعارض و تعلل کرده است و مدیران ما انسجام تصمیم گیری در بخش تولید را از دست داده اند. زیرا  مهم ترین موضوع برای بهیود شرایط تولید در کشور تمرکز بر اصلاح قوانین در این زمینه می باشد.

گودرزی با اشاره به از دست دادن برخی از بازارهای منطقه ای و جهانی به عنوان اثر دیگر تحریم ها خاطرنشان کرد: اثر پنهان دیگر این است که برخی از افراد که به خاطر تعطیلی کارخانه ها بیکار می شوند، برای فعالیت مجدد توانایی و مهارت لازم را از دست می دهند.

وی در پایان با تاکید بر تمرکز در سه حوزه برای تحقق شعار امسال، گفت: اولین حوزه توجه به نیروی انسانی و تقویت انگیزه ها و دانش فنی آن می باشد. دومین حوزه ساماندهی قوانین موجود در جهت تسهیل روند تولید می باشد. سومین حوزه هم تصمیم گیری هوشمندانه در برخی ار مسائل از جمله در سیاست های مالیاتی، بحث تامین اجتماعی، صادرات و واردات می باشد که عرصه را برای تولید کننده های داخلی مناسب کنیم تا بتوانند از وضعیت رکود خارج شوند.جهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.