۱۷ تیر ۱۳۹۹

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۱۲۱۷۴ ۱۴ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۳:۱۶ دسته : راه و ساختمان, سومین همایش سالانه اقتصاد مقاومتی, گفتگو
۰

محمدرضا رضایی رئیس کمیسیون عمران مجلس، با بیان اینکه در سال ۴٫۵ میلیارد دلار صرف جابجایی مسافران ایرانی از طریق ایرلاین های خارجی می شود، گفت: بیش از ۹۰ درصد مردم از حمل و نقل ریلی و جاده ای استفاده می کنند و اولویت دولت نیز بایستی در این بخش ها باشد.

محمدرضا رضایی کوچی نماینده استان فارس و رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در حاشیه سومین همایش سالانه اقتصاد مقاومتی در گفتگو با مقاومتی نیوز به ارائه نکاتی در خصوص برنامه دولت در حوزه مسکن، وضعیت حمل و نقل ریلی در برنامه بودجه و همچنین جزئیاتی از قرارداد هواپیما پرداخت.

این نماینده مجلس ضمن بیان اینکه مصوبات قوانین بالادستی مثل برنامه ۵ ساله توسعه باید در قوانین بودجه دیده شود، گفت: ما در قانون برنامه ششم تصویب کردیم که ۱ درصد از درآمد حاصل از نفت به تجهیز و توسعه شبکه ریلی اختصاص پیدا کند اما متاسفانه این موضوع در کمیسیون تلفیق قانون بودجه سال ۹۶ رد شد.

وی این اقدام را معادل حذف یا لغو کردن قانون بالادستی در قانون بودجه و خلاف قانون دانست و گفت: ما علیرغم حذف این ماده در کمیسیون تلفیق، درصدد هستیم در زمانی که قانون بودجه به صحن مجلس آورده می شود، این مسئله را مطرح کنیم.

رضایی دلیل رای نیاوردن تخصیص ۱ درصد از درآمد نفت به شبکه ریلی را تفاوت نظر نمایندگان دانست و خاطرنشان کرد: اعضای کمیسیون تلفیق شامل ۹ نفر از کمیسیون برنامه و بودجه و از هر کدام از کمیسیون های دیگر ۳ نفر در این کمیسیون هستند که جمعا ۴۲ نفر می شوند.

وی درباره برنامه دولت برای خانه دار شدن مردم توضیح داد: دولت ضمن تعهد به اتمام پروژه های مسکن مهر تا پایان این دولت، صندوقی برای اعطای وام به مردم در نظر گرفته است که معادل پولی که مردم به مدت ۶ ماه در این صندوق می گذارند، وام با سود ۸ تا ۹ درصد می دهند. مشکل مردم در اینجا این است که پول اولیه را ندارند که بدهند.

رئیس کمیسیون عمران مجلس ضمن اشاره به پیشنهادی که کمیسیون به دولت و بانک مرکزی داده است، گفت: همان پولی که در ازای مسکن مهر به مردم داده شده بود که معادل ۴۵ هزار میلیارد تومان است و به مرور در حال بازگشت به بانک مسکن است را در قالب تسهیلات ارزان به جوانان در شرف ازدواج و فاقد مسکن و تولید کنندگان مسکن بدهیم.

وی با بیان اینکه سیاست های دولت در بحث مسکن مشخص نیست، گفت: عده ای معتقدند که تزریق پول به بخش مسکن موجب تورم در جامعه می شود در حالی که رونق مسکن موجب تولید و اشتغال می شود؛زیرا ۱۰۰ واحد صنعتی در کشور با حوزه مسکن در ارتباط است.

رضایی درباره درصد جابجایی مسافران از طرق مختلف، گفت: ۲۰ درصد از مردم از شبکه ریلی برای جابجایی استفاده می کنند و ۳ تا ۴ درصد مردم نیز از هواپیما استفاده می کنند، مابقی این نیز به حمل و نقل زمینی اختصاص دارد. اولویت های امروز ما جاده ها، شبکه ریلی، بافت های فرسوده و مقاوم سازی ساختمان است.

این نماینده مجلس با بیان اینکه در قرارداد هواپیما پولی از کشور خارج نمی شود، گفت: در صورتی که غیر از این بود، مجلس با آن مخالفت می کرد. طبق گفته وزیر راه قرارداد این هواپیما ها به صورت اجاره به شرط تملیک است و از درآمد حاصل از این هواپیما ها برای بازپرداخت استفاده می شود. هم اکنون ارزش جابجایی مسافران ایرانی از طریق شرکت های خارجی به اندازه ارزش ۲۰ فروند از هواپیما ها یعنی حدود ۴٫۵ میلیارد دلار است.

وی در پایان با اشاره به اینکه بایستی قرارداد مربوط به خرید این هواپیما ها به صورت همه جانبه دیده شود، گفت: کمیسیون عمران با دعوت از آقای پرورش، رئیس هاپیمایی هما که مسئول این قرارداد بوده است در خصوص موارد مختلفی از جمله تعهد به ارائه قطعات و خدمات پس از فروش، اجازه خروج هواپیما از کشور و موارد دیگر بحث خواهد کرد.جهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.