۱۰ آذر ۱۳۹۹

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۱۱۱۴۶۶ ۱۱ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۰ دسته : گزارش تحلیلی, نفت و انرژی کارشناس: احسان امیدی
۰

دولت شرط بهره مندی از تخفیف صددرصدی در هزینه برق را مصرف زیر الگوی تعیین شده یعنی ۸۰ کیلووات ساعت در ماه اعلام کرده است. اما حتی مشترکینی که از یک یخچال، یک تلویزیون و سه لامپ معمولی استفاده می‌کنند نیز امکان مصرف در الگوی تعیین شده توسط دولت را ندارند.

مقاومتی نیوز/ رئیس جمهور در جلسه‌ی اخیر هیات دولت با مقام معظم رهبری، در خلال ارائه گزارش عملکرد دولت، از تصویب طرحی در هیات دولت خبر داد که بر اساس آن هزینه برق بخشی از مشترکین، موسوم به «مشترکین کم مصرف» به صورت رایگان محاسبه می شود.

وی تصریح کرد که شرط رایگان بودن هزینه برق منوط به مصرف پایین‌تر از میانگین مصرف خانوار است (۸۰ کیلوواتساعت در ماه برای مناطق عادی و ماه های غیرگرم) و خانوارهای میان مصرف نیز با کاهش مصرف برق خود می‌توانند از این امکان برخوردار شوند. روحانی همچنین مدعی شد که با این طرح هزینه برق ۳۰ میلیون ایرانی رایگان خواهد شد.

الگوی در نظر گرفته شده برای برخورداری از این تخفیف به شرح ذیل می باشد:

ردیفمنطقهالگوی کم مصرفی (کیلووات ساعت در ماه)
۱ایام گرم منطقه گرمسیر ۱۴۰۰ و کمتر
۲ایام گرم منطقه گرمسیر ۲۲۰۰ و کمتر
۳ایام گرم منطقه گرمسیر ۳۲۰۰ و کمتر
۴ایام گرم منطقه گرمسیر ۴۱۵۰ و کمتر
۵ماه های گرم مناطق عادی۱۰۰ و کمتر
۶ایام غیر گرم مناطق عادی و گرمسیر۸۰ و کمتر

وزیر نیرو نیز با حضور در رسانه ها ضمن بیان اینکه با این مصوبه به نوعی بخشی از وعده‌ی حضرت امام(ره) در خصوص رایگان شدن آب و برق عملی می شود، گفت: گفته امام(ره) مبنی بر آب و برق رایگان عین واقعیت است اما فتوای شرعی هم دادند که اسراف حرام است.[۱]

آیا مصرف برق زیر ۸۰ کیلوواتساعت در ماه ممکن است؟

صرف نظر از صحت انتساب چنین وعده ای به امام خمینی (ره)، باید دید آیا اساسا انطباق با الگوهای مصرف برق تعیین شده امکان پذیر است یا خیر؟

به طور مثال یک بررسی ساده[۲] نشان می دهد اگر در یک منزل مسکونی تنها یک یخچال معمولی و سه لامپ معمولی و یک تلویزیون معمولی وجود داشته باشد، میزان مصرف برق ماهانه آن به شکل زیر می‌باشد:

نام وسیلهمدت زمان استفاده در شبانه روزمتوسط توان (وات)انرژی مصرفی ماهیانه (کیلووات ساعت)
یخچال معمولی۱۰ ساعت۱۵۰۴۵
سه لامپ معمولی۶ ساعت۱۵۰۲۷
تلویزیون معمولی۵ ساعت۱۸۵۳۰
مجموع۱۰۲

البته در این مثال ساده اغماض های فراوانی صورت گرفته است و زندگی عادی بسیاری از مشترکین قطعا مصارف بالاتری را شامل می شود. علاوه بر این اقشار کم درآمد جامعه عموما از تجهیزاتی استفاده می کنند که به دلیل قیمت نازل و فرسودگی و… مصرف برق بالاتری دارند. همچنین تعداد و ساعات استفاده از تجهیزات در نظر گرفته شده در مثال فوق، بسیار کمتر از حالت عادی در یک زندگی معمولی می باشد.

برای ماه های گرم در مناطق عادی و برخی از نواحی گرمسیر که از کولر آبی برای سرمایش استفاده می شود جدول فوق به شکل زیر اصلاح می شود:

نام وسیلهمدت زمان استفاده در شبانه روزمتوسط توان (وات)انرژی مصرفی ماهیانه (کیلووات ساعت)
یخچال معمولی۱۰ ساعت۱۵۰۴۵
سه لامپ معمولی۶ ساعت۱۵۰۲۷
تلویزیون معمولی۵ ساعت۲۰۰۳۰
کولر آبی۸ ساعت۶۰۰۱۴۴
مجموع۲۴۶

اما در مناطق گرمسیر که غالبا از کولر گازی برای سرمایش استفاده می شود متوسط مصرف برق بالاتر از سایر نواحی است و لذا اعداد جدول به صورت ذیل خواهد بود:

نام وسیلهمدت زمان استفاده در شبانه روزمتوسط توان (وات)انرژی مصرفی ماهیانه (کیلووات ساعت)
یخچال معمولی۱۰ ساعت۱۵۰۴۵
سه لامپ معمولی۶ ساعت۱۵۰۲۷
تلویزیون معمولی۵ ساعت۲۰۰۳۰
کولر گازی۸ ساعت۲۳۰۰۴۸۰
مجموع۵۸۲

بنابراین به نظر می رسد تنها تعداد کمی از مشترکین (که به صورت عادی زندگی نمی کنند و تعدادشان قطعا بسیار کمتر از ۳۰ میلیون نفر است) مشمول تخفیفِ در نظر گرفته شده در مصوبه‌ی مذکور خواهند شد و دست یابی به این سطح مصرف برق در عمل ممکن نخواهد بود.

هرچند این موضوع بدون انجام این محاسبات نیز برای افرادی که آشنایی اندکی با مفهوم «کیلووات ساعت» و میزان مصرف تجهیزات خانگی دارند، واضح است.

پینوشت:

[۱] خبرگزاری ایلنا کد خبر ۷۷۲۵۴۸

[۲] مرکز آمار ایران- مصرف حامل های انرژی در بخش خانوار در نقاط شهری ۱۳۹۰

انتهای پیام/ نفت و انرژیجهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.