۲۳ تیر ۱۳۹۹

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۱۰۹۴۱۴ ۰۶ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۰۰ دسته : تولید و اشتغال, خبر
۰

تأمین مناسب الکتروموتورهای صنعتی به عنوان قلب تپنده صنایع، یکی از نیازهای اساسی شتاب توسعه کشورهاست. دستیابی به دانش بومی و خودکفایی در تولید الکتروموتورها آن‌هم در شرایط تحریم، درحالی نوید اوج‌گیری صنایع کشور را می‌دهد، که تا پیش از این قابلیت تولید الکتروموتورهای فوق سنگین در انحصار کشورهای معدودی بوده است.

مقاومتی نیوز/ الکتروموتور یا همان موتورهای الکتریکی به دستگاهی اطلاق می‌شود که انرژی الکتریکی را به انرژی مکانیکی تبدیل می‌کند. این حرکت به دلیل سهولت و با استفاده از قانون فارادی، عمدتاً به‌صورت دورانی بوده و در صورت نیاز به کمک فرایندهای مکانیکی به سایر اقسام حرکت تبدیل می‌شود. با توسعه شبکه‌های برق در سراسر دنیا، امروزه موتورها و دستگاه‌های تولید کننده نیروی محرکه عمدتاً با برق کار می‌کنند.

هرچند که موتورهای احتراقی هم هنوز کاربرد بسیاری دارند اما در آینده با کاهش ذخایر سوخت‌های فسیلی، آن‌ها نیز جای خود را به موتورهای الکتریکی خواهند داد. در دنیای امروز در وسایل معمول و ساده‌ای چون هواکش‌های کوچک خانگی، پنکه یا جاروبرقی از موتورهای الکتریکی بهره برده می‌شود و حتی این موتورها در چاه‌های نفت ‌وگاز، صنایع مختلف، نیروگاهی و پالایشگاه‌ها نیز کاربرد دارد. این کاربرد وسیع خصوصاً در بخش‌های مهم معدنی و نیز نفت‌وگاز درصورتی‌که تأمین الکتروموتورهای موردنیاز آن‌ها وابسته به بیرون از مرزها باشد، خطر بالقوه بزرگی است که تعطیلی کلیه صنایع کشور را برای دشمنان تحریم‌گر میسر خواهد کرد.

ورود ایران به باشگاه سنکرون‌سازان ۴ مگاواتی جهان

خرید یک الکتروموتور پرقدرت و سنگین که اصطلاحاً سنکرون نامیده می‌شود (یعنی زیر بارهای مختلف مکانیکی، سرعت دوران شفت خروجی موتور ثابت بماند) برای یک صنعتگر ایرانی در شرایط تحریمی، امری دشوار است. نیاز بالای الکتروموتورهای صنعتی در کشور، مهندسان جوان و پرانگیزه شرکت ماشین‌های الکتریکی جوین (جمکو) را بر آن داشت تا با استفاده از ظرفیت‌ها و سرمایه‌های انسانی و با به‌کارگیری دانش بومی، الکتروموتورهای سنگین ۴ مگاواتی سنکرون تولید نمایند.

این دستاورد ارزشمند علاوه بر معرفی جمکو به‌عنوان یکی از قطب‌های تولید موتورهای الکتریکی سنگین در دنیا، باعث شد بسیاری از صنایع مهم کشور مانند صنایع معدنی مس ایران از واردات بی‌نیاز شوند.

دو دهه تجربه در تولید انواع الکتروموتور صنعتی

سال ۱۳۶۹ بود که با فروکش کردن جنگ تحمیلی و آغاز نهضت بازسازی کشور، شرکت ماشین‌های الکتریکی جوین (جمکو) با حمایت سازمان اقتصادی کوثر در سبزوار آغاز به کار نمود. بنا به گفته محمد رستمی مدیرعامل جوان این شرکت: متخصصان جمکو از همان ابتدا هدف خود را بر مرتفع کردن نیاز صنایع مختلف داخلی به واردات الکتروموتورها بنا نهادند و اکنون پس از گذشت ۲۰ سال، این شرکت یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌هایی است که هم‌زمان اقدام به تولید بیش از ۲۰۰ نوع ژنراتور و الکتروموتورهای فشارقوی، متوسط، ضعیف و الکتروموتورهای خاص مانند اسموک‌موتورها، ترکشن‌موتورها و الکتروموتورهای ضد انفجار مطابق با آخرین استاندارد بین‌المللی IEC می‌نماید. همچنین آزمایشگاه‌های استاندارد شرکت جمکو، محلی برای ارزیابی انواع الکتروموتورها بوده و این شرکت موتورهای تولیدی و اورهال شده‌ی خود و سایر سازندگان را می‌تواند در شرایط استاندارد تست نماید.

کیفیت رقابتی محصولات شرکت جمکو با محصولات مشابه اروپایی موضوعی است که رستمی، مدیرعامل این شرکت بر آن تکیه کرده و می‌افزاید: شرکت جمکو متشکل از هشت کارگاه تولیدی مختلف است که همگی مجهز بوده و مجموع توان الکتروموتورهای تولیدی شرکت جمکو در طول سال هم‌اکنون بالغ‌بر ۳۵۰ مگاوات انواع الکتروموتورهای سبک، سنگین و فوق سنگین و الکتروموتورهای خاص است. این ظرفیت تولیدی با اشتغال‌زایی مستقیم برای ۴۰۰ نفر و غیرمستقیم برای ۵۰۰۰ نفر همراه بوده که به امید خداوند با برنامه‌ای که برای افزایش تولید داریم، ظرفیت ۳۵۰ مگاوات را بنا داریم تا ۱۲۰۰ مگاوات و میزان اشتغال‌زایی مستقیم در شرکت را تا ۶۰۰ و یا حتی ۶۵۰ نفر افزایش دهیم.

تولید انحصارشکن در کنار صادرات خدمات فنی مهندسی

افتخارات شرکت جمکو صرفاً در حوزه الکتروموتور سازی منحصر می‌شود. به گفته محمد رستمی، جمکو توانسته است با جلب اعتماد صنایع در برخی کشورهای همسایه، اقدام به تعمیر و اورهال الکتروموتورهای آنان نموده و از طریق صادرات خدمات فناوری برای کشور ارزآوری داشته باشد.

دستاورد شاخص دیگر متخصصان ایرانی شرکت جمکو شکستن انحصار تولید الکتروموتورهای فوق سنگین ۴ مگاواتی (و بالاتر) و رقابت با شرکت‌های اروپایی و آمریکایی با قیمت تمام‌شده کمتر است، که توجه مشتریان داخلی و خارجی را به توان علمی و مهندسی این شرکت جلب نموده است. رستمی، مدیرعامل شرکت جمکو از برنامه این شرکت برای تولید الکتروموتور و کمپرسور مخصوص یخچال‌های صنعتی و خانگی در آینده خبر داد.

شرایط تحریمی امروز کشورمان برای جوانان متخصص این مرزوبوم تبدیل به نیروی محرکه‌ای شده تا شایستگی‌های خود را اثبات کنند. در این عرصه؛ مدیران سازمان اقتصادی کوثر با اعتماد به قابلیت‌های جوانان، گامی عملی در راستای استقلال اقتصادی در صنعت، خودکفایی، کارآفرینی و درنهایت امید و رونق تولید و تحقق شعار «ما می‌توانیم» برداشته‌اند. امروز شرکت جمکو با اتخاذ سیاست اعتماد به جوانان و با تکیه‌بر ظرفیت‌های داخلی و غلبه بر تحریم، تلاش می‌کند تا به‌عنوان یکی از پیشگامان بزرگ تولید الکتروموتور (نه‌تنها در ایران بلکه در جهان) شناخته شود.

انتهای پیام/ تولید و اشتغالجهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.