۲۳ تیر ۱۳۹۹

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۱۰۹۳۷۳ ۰۶ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۰ دسته : دولت و حاکمیت, گزارش خارجی کارشناس: علی زارعی
۰

همزمان با شیوع همه گیری کرونا ویروس در روسیه، مالیات بر سود سپرده توسط ولادیمیر پوتین رئیس جمهور این کشور اعلام شد. این مالیات بخشی از اقدام دولت برای کمک به مشاغل آسیب دیده ناشی کرونا خواهد بود. این مالیات از سود سپرده کسانی که ارزش سپرده پایه آنها بیش یک میلیون روبل معادل ۱۳ هزار دلار یا بیشتر باشد دریافت خواهد شد. این درحالی است که اصل سپرده‌های بانکی در روسیه مشمول ۱۳ درصد مالیات هستند و به گفته مقامات روسی این مالیات تنها یک درصد از افراد را تحت تاثیر قرار خواهد داد و شورای فدراسیون روسیه این پیش نویس قانونی دولت را با قید تسریع تصویب کرد.

به گزارش مقاومتی نیوز با همه گیری کرونا ویروس در جهان و بروز جنگ قیمتی نفت بین روسیه و عربستان، شاید اقتصاد روسیه با چالش‌هایی جدی روبرو شده است. از این رو در ۳۱ مارس ۲۰۲۰، مقامات روسی قانونی را تصویب كردند که اصلاحاتی در قانون مالیات اعمال ‌شود. این قانون، بر سود سپرده‌های بانكی و همچنین درآمد اوراق بهادار ساکنین و غیر ساکنین روسیه تأثیر می گذارد. این تصمیم کرملین، متفاوت با دولت‌های دیگر است چرا که در مقابل، بیشتر کشور‌های اروپایی و آمریکا بسته‌های نجات اقتصادی را برای کمک به شرکت‌ها و مالیات دهندگان اعلام کرده‌اند و از افزایش مالیات خودداری کردند.

تصویب مالیات بر سود سپرده در روسیه با آغاز اعلام همه گیری کرونا در این کشور

ولادیمیر پوتین در سخنرانی خود با طرح موضوع همه گیری کرونا ویروس در این کشور، ایده تغییر روش پرداخت مالیات بر درآمد افراد از سپرده‌های بانکی و اوراق را اعلام کرد. پیشنهادات وی در یک پیش‌نویس قانونی توسط مجلس دوما مورد تصویب قرار گرفت.

این قانون معافیت‌های مربوط به درآمد سهام در اوراق بهادار را برای ساکنین و غیرساکنین و همچنین روال فعلی مالیات بر سود سپرده‌های بانکی در روسیه را حذف می‌کند. این تغییرات از اول ژانویه ۲۰۲۱ به مرحله اجرا در می‌آیند. فلذا این مالیات در سال ۲۰۲۲ گرفته می‌شود.

به گفته وی، این اقدام به دلیل اوضاع اقتصادی فعلی نبوده و نیاز است تا از ثبات نظام مالیاتی و اقتصادی کشور در بلند مدت اطمینان حاصل شود. این قانون در جهت بهبود شرایط اقتصادی کشور خواهد بود.

مالیات بر سود سپرده تنها یک درصد از افراد را شامل می‌شود

نخست وزیر روسیه میخاییل میستوستین در جمع مقامات اقتصادی این کشور گفت: «سازمان امور مالیاتی تنها بر سود حاصل از سپرده‌های بانکی بیش از یک میلیون روبل (۱۳۰۰۰ دلار) مالیات خواهد گرفت، و از ۶۰،۰۰۰ (۷۷۰ دلار) روبل اول سود سپرده، مالیاتی گرفته نمی‌شود. فقط مبالغی که از این سطح فراتر رفته باشد مشمول مالیات هستند».

نخست وزیر همچنین اطمینان داد که از سود حساب‌های حقوق و دستمزد شهروندان مالیات گرفته نمی‌شود. وی اظهار داشت: همچنین مالیات از حساب‌های جاری بانکی، بیش از یک درصد تجاوز نمی‌کند و حساب‌های حقوق و دستمزد شهروندان به طور کلی از محاسبه مالیات معاف هستند.

مالیات بر سود سپرده در روسیه ممکن است باعث نارضایتی عمومی شود

اما این اقدامات بر میلیون‌ها روسی، از جمله مستمری بگیران که از پس انداز برای تکمیل حقوق بازنشستگی دولت استفاده می‌کنند، تأثیر می‌گذارد.

براساس داده‌های آژانس بیمه سپرده‌گذاری کشور روسیه، این قانون ۲۳۴ میلیون سپرده‌گذار اعم از افراد و شرکت‌ها را در بر می‌گیرد. به طوری که در آغاز سال جاری، ۵۵ درصد از کل سپرده‌های بانکی روسیه بیش از یک میلیون روبل ارزش داشت؛ و این در حالی است که پیش از این، سود این سپرده‌ها معاف از مالیات بودند.

به نظر می‌رسد با وجود مالیات ۱۳ درصدی از اصل سپرده‌های بانکی، مالیات بر سود سپرده اقدامی مناسب در جهت دریافت مالیات از اغنیا و توزیع آن به اقشار آسیب دیده از کرونا ویروس باشد اما اگر اطلاعات افراد به درستی جمع‌آوری نشود و به گروه‌های آسیب پذیر مانند مستمری بگیران این مالیات اصابت کند در آینده باید شاهد افزایش نارضایتی‌ها در روسیه باشیم.

منابع:

رویترز: plink.ir/QbuIw

فایننشال تایمز: plink.ir/nvTMF

کامرسنت: plink.ir/A0Acw

انتهای پیام/ دولت و حاکمیت



جهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.