۲۳ تیر ۱۳۹۹

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۱۰۹۰۳۲ ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۰ دسته : خبر, نفت و انرژی
۰

در حالی که هنوز حدود ۲۰ روز از دوره معافیت قبلی عراق در زمینه واردات برق و گاز ایران باقی مانده، وزارت خارجه آمریکا خبر از اعطای معافیت ۴ ماهه داده است. اقدامی که با توجه جایگاه امنیت انرژی در جهان امروز، فرصت طلبی آمریکا در برقراری روابط نزدیک با دولت جدید عراق را نشان می‌دهد.

به گزارش مقاومتی نیوز بر اساس اعلام سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، سه روز پیش مایکل پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا در گفتگوی تلفنی با مصطفی الکاظمی نخست وزیر جدید عراق، تشکیل دولت جدید را به وی تبریک گفت و درباره موضوعات گوناگون صحبت کرد. پمپئو در این گفتگوی تلفنی از معافیت ۱۲۰ روزه واردات برق عراق از ایران سخن گفت و اعطای این معافیت را نشانه تمایل برای کمک به فراهم کردن شرایط مناسب جهت موفقیت دولت جدید و در راستای حمایت از آن عنوان کرد.[۱]

آمریکا در عراق با دست پس می‌زند و با پا پیش می‌کشد

معافیت‌های ۱۲۰ و ۹۰ روزه آمریکا در دوره‌های پیشین به ۴۵ روز و سپس به ۳۰ روز تقلیل پیدا کرده بود. دو معافیت ۳۰ روزه اخیر که کوتاه‌ترین بازه زمانی را دارا بودند، به شرط اعلام برنامه‌های عملی دولت عراق برای استقلال از واردات برق و گاز ایران اعطا شده بود.

البته اهمیت مسئله امنیت انرژی بیش از آن است که آمریکا بتواند از تامین برق عراق از مسیر ایران جلوگیری کند، اما تعاملات ماه‌های گذشته مقامات آمریکا و عراق نشان از فشار فراوان بر مسئولان عراقی برای قطع ارتباط با ایران در حوزه انرژی داشت.

حال پس از تشکیل دولت و دریافت رای اعتماد کابینه جدید، آمریکا به امید کسب وجهه مثبت میان مقامات و مردم عراق، در حالی که هنوز حدود ۲۰ روز تا پایان معافیت ۳۰ روزه آخر باقی مانده، اعطای معافیت ۴ ماهه برای واردات انرژی از ایران را مطرح کرده است.

اینکه مقامات آمریکایی برای جلب رضایت و همکاری کابینه جدید عراق، معافیت واردات انرژی را وسیله قرار داده‌اند، خود نشان از اهمیت مسئله امنیت انرژی دارد. در این میان مقامات ایرانی نیز باید با هوشیاری و درک شرایط پیش‌رو ارتباط ایران و عراق در حوزه انرژی را مستحکم‌تر از پیش نمایند.

پینوشت:

[۱] وبسایت وزارت امور خارجه آمریکا، b2n.ir/069882

انتهای پیام/ نفت و انرژیجهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.