۱۹ تیر ۱۳۹۹

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۱۰۳۷۱۷ ۲۹ آبان ۱۳۹۸ - ۱۸:۳۰ دسته : باشگاه خبرنگاران, فرهنگ و گفتمان, گفتگو
۰

قادرزاده دکترای اقتصاد و استاد دانشگاه کردستان گفت: برخلاف شعارهای انقلاب، اکنون شکاف طبقاتی میان مردم و جمعی از مسئولین وجود دارد که جز با ایجاد شفافیت و برداشتن رانت‌ها مرتفع نمی‌شود.

به گزارش رحیمی خبرنگار استان کردستان مقاومتی نیوز در طول چهل سال اخیر، جمهوری اسلامی ایران توانسته است دستاوردهای قابل توجهی در عرصه های مختلف اقتصادی و اجتماعی بدست آورد. بسیاری از کارشناسان داخلی و بین المللی اذعان دارند که «کاهش قابل توجه فقر و بهبود وضعیت نابرابری اقتصادی» یکی از دستاوردهای مهم کشور در طول دهه های اخیر بوده است. اما در عین حال به دلیل پیروی از برخی سیاست های اقتصادی غلط، این دستاورد مهم با تهدیداتی مواجه شده و لازم است برای تداوم روند کاهش نابرابری اقتصادی، اصلاحاتی در دستور کار قرار بگیرد. یکی از تهدیدهای این مسیر غلط، کاهش اعتماد مردم به تدابیر اقتصادی دولت و ایجاد شکاف طبقاتی میان مردم و مسئولین است.

همه مشکلات کشور به تحریم‌ها مربوط نیست

حامد قادرزاده دکترای اقتصاد و استاد دانشگاه کردستان در گفتگو با مقاومتی نیوز عنوان کرد: در سال‌های ابتدایی پیروزی انقلاب اسلامی، شعار و تلاش اصلی، ایجاد همدلی و هماهنگی و تلاش برای رفع شکاف طبقاتی بود و این مهم حتی در شرایط جنگ تحمیلی رعایت شد و مردم مسئولین را از خود می‌دانستند و شرایط فکری حاکم بر مسئولین نیز در چارچوب خدمت و خدمت‌گذاری تعریف می‌شد. شکاف طبقاتی میان مردم و مسئولین زمینه ساز نگرانی و نارضایتی در سطح جامعه شده است، افزود: برای حل این معضل، بایستی ساختار شکاف طبقاتی درآمد تعدیل شود.

این استاد دانشگاه با اشاره به مشکلات معیشتی و اقتصادی مردم و عدم تدابیر لازم از سوی دولت، گفت: دولتمردان باید برنامه‌ریزی درستی برای شرایط اقتصادی کشور و اوضاع معیشتی مردم داشته باشند. دولتمردان نباید همه موضوعات خرد و کلان کشور را به تحریم‌ها مرتبط کنند. البته این تحریم‌ها وجود دارد، ولی دولتمردان باید برای بی اثر نمودن تحریم‌ها برنامه‌ریزی می‌کردند.

شکاف طبقاتی میان مردم و مسئولین با شفافیت اقتصادی کاهش می‌یابد

قادرزاده افزود: به عنوان نمونه می‌توان به تلاش‌های فزاینده برخی از مسئولین در رقابت‌های انتخاباتی به منظور حفظ جایگاه خود اشاره نمود، این روند چنان پر رنگ شد که رقابت رنگ باخت و تخریب جایگزین گردید.با کمال تاسف شکاف طبقاتی میان مردم و جمعی از مسئولین وجود دارد و حتی برخی از مسئولین به صورت علنی خود را برتر می‌دانند.

قادر زاده در ادامه در پاسخ به این سوال که چه راهکارهایی برای کاهش این شکاف طبقاتی وجود دارد، گفت: آن چه مسلم است برابری شرط عدالت نیست بلکه قرار دادن هر چیزی و هر کسی در جای خود عدالت است. کاهش شکاف طبقاتی شرط استمرار رشد جامعه است و این میسر نیست جز با واگذار کردن مسئولیت ها به افراد توانمند و متواضع.

وی در پایان با بیان اینکه برای این مهم لازم است معیارهای قرار گرفتن در مسئولیت و پایبندی به آن‌ها شناسایی و تعریف گردد، گفت: از طرف دیگر بایستی زمینه حذف رانت‌ها در مسئولیت‌های دولتی فراهم گردد و این جز با ایجاد شفافیت و تعریف فرایندی جامع و سیستماتیک میسر نیست.

انتهای پیام/ فرهنگ و گفتمانجهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.