۲۲ آذر ۱۳۹۸

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۱۰۱۲۷۱ ۲۰ مهر ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۰ دسته : باشگاه خبرنگاران, دولت و حاکمیت, گفتگو
۰

دکتر فراتی عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با اشاره به اینکه هنوز الگویی روشن و تعریف شده در باب توسعه اقتصادی نداریم، تصریح کرد: ساختار ضعیف اقتصادی کشور راه را برای دلالی باز می‌کند و کسانی که از رانت برخوردارند از این طریق به کسب ثروت مشغول هستند؛ همین مسئله دلیل اصلی ایجاد و تعمیق شکاف طبقاتی، خصوصا بین مردم و مسئولین کشور است.

به گزارش حسین حیدری خبرنگار استان قم مقاومتی نیوز یکی از عواملی که باعث شده مردم به مسئولین اعتماد نداشته باشند، شکاف طبقاتی موجود میان مردم و مسئولین است. مسئولینی که با درآمد بالا و زندگی اشرافی خو گرفته باشند، مشکلات مردم را درک نمی‌کنند و لذا اهتمامی نیز برای حل مسائل آن ها نخواهند داشت.

فراهم بودن امکان دلالی و سوداگری دلیل اصلی شکاف طبقاتی

دکتر عبدالوهاب فراتی، عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در گفتگو با مقاومتی نیوز درخصوص ارتباط مسئله دلالی و شکاف طبقاتی، اظهار داشت: ساختار اقتصادی کشورمان آنقدر ضعیف و ناکارآمد است که راه را برای دلالی و سوداگری باز می کند.

وی ادامه داد: طبیعتا کسانی که از سرمایه و پول یا از رانت در این ساختار برخوردار هستند می توانند در این وضعیت آشفته اقتصادی به کسب ثروت بپردازند.

کم کاری دولت مانع از تولید ثروت اقشار ضعیف است

عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی ابراز داشت: در این شرایط بسیاری از مردم نه سرمایه دارند و نه در این ساختار از رانتی برخودار هستند به همین دلیل نمی توانند در زندگی خود پیشرفت و بهبودی ایجاد کنند.

وی عنوان داشت: بروز مشکلات متعددی مانند تحریم ها و یا کم کاری دولت ها هم سبب می شود مردم نتوانند به سمت کار و تلاش و تولید ثروت بپردازند .

هنوز الگویی مناسبی در توسعه اقتصادی نداریم

دکتر فراتی خاطرنشان داد: در حال حاضر هنوز به یک الگوی روشن و تعریف شده ای در باب توسعه اقتصادی که بصورت عادلانه و منصفانه ثروت و امکانات را بین مردم تقسیم کند نرسیده ایم.

وی اضافه کرد: تا زمانی که به این نقطه نرسیم نباید انتظار داشته باشیم که بحران بی عدالت اجتماعی در جامعه ایران حل و فصل شود .

انتهای پیام/ دولت و حاکمیتجهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.