۱۲ فروردین ۱۳۹۹

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۱۰۰۷۸۸ ۱۱ مهر ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۲ دسته : باشگاه خبرنگاران, دولت و حاکمیت, گفتگو
۰

مرادی عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با بیان اینکه موافق طرح شفافیت آراء نمایندگان مجلس است، تصریح کرد: افراد دنباله‌ رو مخالف طرح شفافیت آراء نمایندگان هستند.

به گزارش رحیمی خبرنگار استان کردستان مقاومتی نیوز طرح شفافیت آراء نمایندگان مجلس شورای اسلامی یکی از طرح های خاص و پرحاشیه مجلس دهم شورای اسلامی بوده است که دوفوریت آن توسط نمایندگان رد شد تا در وقتی دیگر بررسی شود.

شفافیت باید همواره سرلوحه تمامی رفتار و گفتار نمایندگان ملت و مسئولان نظام باشد. در واقع شفافیت به عنوان اصلی‌ترین مطالبه مردم از مسئولان در نظام اسلامی یک اصل پذیرفته شده است که هر مسئول و مدیری نمی‌تواند بدون توجه به این اصل از پاسخگویی خود را در امان نگه دارد.

لزوم ایجاد شفافیت آراء نمایندگان مجلس

منصور مرادی نماینده مردم مریوان و سروآباد در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با مقاومتی نیوز با بیان اینکه موافق اجرای این طرح هوشمندانه هستم، اظهار داشت: بایستی شرایط به گونه ای پیش برود که آراء نمایندگان برای مردم شفاف شود.

وی با بیان اینکه مردم با هدف مشارکت غیرمستقیم در قانون‌گذاری کشور در انتخابات شرکت می‌کنند، افزود:  در واقع مردم توقع دارند که موکلانشان در رأی‌گیری‌های مجلس شرکت کرده و نسبت به مسائل کشور بی‌اهمیت نباشند.

عدم شفافیت منجر به لابی گری می شود

نماینده مردم مریوان و سروآباد در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: همچنین باید اذعان کرد شفافیت به این معنا نیست که هیچ موضوعی نباید محرمانه باشد؛ در واقع برخی امور در همه دستگاه ها محرمانه است لذا حدود محرمانه بودن نیز در چارچوب ماهیت و ضوابط فعالیت ها تعیین می شود.

وی درباره طرح شفافیت آرا نمایندگان در مجلس عنوان کرد: مسلما در بیشتر موارد شفافیت ارجحیت دارد بر پنهان کاری مگر در مواردی خاص که مصلحت عموم اقتضاء کند که یافتن مصادیق آن چندان در مورد آراء نمایندگان مردم ساده نیست، اما عدم شفافیت امکان لابی را بیشتر و احتمال تعاون در کارهای ناصواب را می‌تواند بیشتر کند.

شفافیت آراء نمایندگان مجلس حق طبیعی مردم است

وی با بیان اینکه افراد دنباله رو مخالف شفافیت آراء نمایندگان هستند، گفت: مردم حق دارند بدانند که نماینده آنان به چه دلیل طرح یا لایحه‌ای را رد یا قبول می‌کند.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اگر آراء نمایندگان شفاف شود، نمایندگان برای اعلام موضع خود در خصوص طرح یا لایحه ای خاص با صاحبنظران مشورت می‌کنند و به دنبال لابی‌گری نمی روند.

مرادی با بیان اینکه در صورت تصویب این طرح هوشمندانه نمایندگان احساس مسئولیت بیشتری می کنند، گفت: طرح شفافیت آراء نمایندگان، یک اقدام اساسی در راستای شفافیت باقی ارکان کشور است.

انتهای پیام/ دولت و حاکمیتجهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.