۲۴ مهر ۱۳۹۸

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۹۲۴۵۸ ۰۳ تیر ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۹ دسته : خبر, فرهنگ و گفتمان
۰

به گفته یک تهیه کننده، مشکل کسری بودجه موجب خارج شدن تولید سریال «شهید حججی» از دستور کار سازمان صدا و سیما شده است. کسری بودجه و در واقع عدم مدیریت صحیح منابع مالی در رسانه ملی، همواره یکی از چالش‌های این سازمان بوده و مشکلاتی همچون توقف تولید محصولات ارزشمند را در پی داشته است.

به گزارش مقاومتی نیوز بودجه و مسائل مالی همواره گریبان گیر رسانه ملی بوده و عملکرد این سازمان را تحت تاثیر قرار داده است. اخیرا اخباری در خصوص ساخت سریالی با محوریت زندگی و مبارزات شهید حججی در رسانه ها منتشر گردید. اما با توجه به مشکلات مالی صدا و سیما و هزینه های زیاد این سریال، پروژه ساخت آن متوقف شد.

شهدای مدافع حرم در اولویت صدا و سیما

سعید کمانی تهیه‌کننده تلویزیونی، درباره توقف تولید سریال «شهید حججی» گفت: مصاحبه‌ای با من در یکی از خبرگزاری‌ها کار شد که از قول من نوشته بود اولویت تلویزیون موضوعاتی از این دست نیست! و سریال‌هایی با موضوع مدافعین حرم اولویتی در تلویزیون ندارد. من همین جا چنین موضوعی را تکذیب می‌کنم، چراکه گفته بودم در شرایط فعلی سازمان و با کاهش بودجه‌ای که داشتند، اولویتشان با کارهایی است که در میانه راه تولید هستند نه کارهایی که در مرحله نگارش به سر می‌برند که برداشت اشتباهی از صحبت من شده بود.

وی در همین زمینه نیز بیان داشت: در ابتدا رسول صانعی‌فر نویسندگی، تهیه کنندگی و کارگردانی سریال شهید حججی را به عهده داشت و من نیز تا جایی که از دستم برآمد در زمینه پیدا کردن منبع به وی کمک کردم. در نهایت قصه‌ای که به سیما فیلم تحویل داده شد مورد پسند قرار نگرفت و همان زمان سیما فیلم این پروژه را به من سپردند و گفتند که ما دوست داریم سریالی درباره شهید حججی بسازیم حال می‌خواهید قصه را خودتان بنویسید یا اینکه از همان قصه استفاده کنید.

توقف ساخت سریال شهید حججی به دلیل «کسری بودجه»

این تهیه کننده ادامه داد: من با نویسنده دیگری کار را ادامه دادم و قرار شد تا قصه را در سوریه و درگیری بین بچه‌ها بپردازیم و داستان حول زندگی فرمانده شهید حججی (شهید حسین قمی) بود. اواخر سال گذشته بودجه سازمان صداوسیما کاهش پیدا کرد و بالطبع بودجه سیما فیلم هم کم شد و سیما فیلم اولویت کارهایش را با کارهای در حال تولید گذاشت نه کارهای در حال نگارش.

کمانی همچنین با اشاره به هزینه‌های بالای تولید این سریال افزود: بخشی از تولید ما باید در خارج از کشور انجام می‌شد و بودجه زیادی نیاز داشتیم که نمی‌توانستیم با این شرایط سازمان ادامه دهیم و کار ما نیز مثل بقیه کارها متوقف شد و پرونده این پروژه بسته شد.

ساخت سریالی دیگر با موضوع شهید حججی

وی در ادامه بیان داشت: ساخت سریال «شهید حججی» تنها کار تلویزیون درباره شهدای مدافع حرم نبود و باید بدانید در حال حاضر در حال نگارش سریالی هستیم که قرار است داستان زندگی و شهادت شهید حججی را هم در آن کار داشته باشیم. اگر تلویزیون مخالف ساخت این سبک سریال‌ها بود، الان سریال جدید ما را در ۶۰ قسمت در دستور کار قرار نمی‌داد که موضوع شهدای مدافع حرم داشته باشد.

این تهیه کننده با تاکید بر تولید مجموعه‌ای که با موضوع دفاع از حرم و محور مقاومت بوده است، افزود: دو سال از نگارش این کار ۶۰ قسمتی می‌گذرد و این روزها مراحل پایانی نگارش و شروع پیش تولید را سپری می‌کنیم که یکی از کارگردان و نویسنده‌های مطرح سینما و تلویزیون به طور همزمان نگارش این سریال را به عهده دارد. همچنین تلویزیون تاکید کرده با توجه به اینکه نتوانستیم قصه خوبی درباره شهید حججی در کارهای قبلی در بیاوریم در این سریال به آن بپردازید.[۱]

«کسری بودجه» چالش جدی تولید محتوای مطلوب در صدا و سیما

این اولین بار نیست که ساخت مجموعه ای با این سطح از اهمیت و موضوعی درخور رسانه ملی، به علت مسائل مالی از دستور کار خارج شده است. مدیران این سازمان نیز همواره بر مشکل کمبود بودجه تاکید داشته و بسیاری از کم کاری های این سازمان را ناشی از مشکلات مالی دانسته اند. اما تا کنون اقدام درخوری جهت رفع این مشکل انجام نشده است.

با وجود بودجه دولتی این سازمان و مهم تر از آن، درآمد بالای این سازمان از طریق مواردی همچون پیام های بازرگانی، اما ظاهرا این مقدار منابع مالی نیز جوابگوی نیازهای سازمان عریض و طویل صدا و سیما نیست و به ناچار فشار مالی بر بسیاری محتواهای ارزشی نیز تاثیر می گذارد. به نظر می رسد بزرگترین مشکل، هزینه های زیاد اداره صدا و سیما با توجه به حجم بیش از اندازه این سازمان ناشی از تعداد زیاد کارمندان، تعدد ساختمان ها و سبک تجملاتی آن ها و … باشد.

پینوشت:

[۱]: خبرگزاری فارس، کد مطلب: ۱۳۹۸۰۴۰۱۰۰۰۹۸۰

انتهای پیام/ فرهنگ و گفتمانجهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.