۳۱ مرداد ۱۳۹۸

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۸۸۹۹۶ ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۷:۱۱ دسته : گزارش تحلیلی, نظام مالی
۰

همه کشورهای پیشرفته جهان، نرخ بهره بسیار پایین و حتی منفی را تجربه می کنند و برعکس کشورهایی که با معضلاتی همچون تورم، بیکاری و رکود مواجه هستند، نرخ بهره بالایی دارند؛ ایران نیز جزو ۵ کشور اول در این زمینه محسوب می‌شود. نرخ بهره بانکی، ابزار بسیار مناسبی برای هدایت نقدینگی و اعتبار به سمت بخش های مولد است که باید مورد توجه سیاست گذاران پولی و بانکی قرار گیرد.

مقاومتی نیوز/ از مهمترین متغیرهای تعیین کننده سلامت بانکی در جهان، نرخ بهره است. نرخ بهره تعیین کننده حد سرمایه گذاری و تولید در کشورها محسوب می شود؛ تا جایی که کشورهای صنعتی و پیشرفته جهان، همه دارای نرخ بهره پایین و در بعضی موارد منفی هستند.

ابزار نرخ بهره در خدمت هدایت اعتبار

زمانی که کشورها مسیر توسعه را طی می کنند، حمایت بانک مرکزی برای هدایت نقدینگی و اعتبار به بخش های حقیقی و مولد اقتصاد، لازم است تا از کنز پول جلوگیری شود و سپرده های بانکی وارد بخش حقیقی اقتصاد شوند. یکی از بهترین ابزارها در جهان برای هدایت نقدینگی و مهم تر از آن اعتبار، پایین نگه داشتن نرخ بهره سپرده های بانکی است.

در کشورهای بسیار پیشرفته تر از جمله کشورهای اسکاندیناوی و حتی برخی از کشورهای شرق آسیا، نرخ بهره منفی است. بدین معنا که نه حتی برای سپرده سودی پرداخت نمی شود، بلکه بابت نگهداری پول در بانک جریمه و کارمزد نیز دریافت می شود.

البته باید گفت در چنین کشورهایی، سیاست های مکملی هچون مالیات بر عایدی سرمایه، شفافیت تراکنش های بانکی، نظارت دقیق و … وجود دارد که سپرده ها وارد بازارهای موازی و سفته بازی نشود و تنها مسیر هدایت اعتبار، بخش های تولیدی باشد.

ایران جزو ۵ کشور با نرخ بهره نجومی

در جدول زیر، نرخ بهره سپرده های بانکی برخی کشورها آورده شده است؛

کشور

نرخ بهره سپرده بانکیکشور

نرخ بهره سپرده بانکی

سوئد

۱-عراق۴.۷۸

منطقه یورو

۰.۴-سنگال

۶.۴۹

سوئیس

۰.۳۱-نیجریه

۹.۶۹

ژاپن

۰.۱۸-

مصر۱۲.۲

نروژ

۰اوکراین

۱۳.۴

کرواسی

۰ایران

۲۵

چین

۰.۳۵ترکیه

۲۲.۵

انگلیس

۰.۵ونزوئلا

۲۴

قطر۲.۵آرژانتین

۴۶.۶۷

(برگرفته از سایت trading economics)

بر اساس داده های فوق، ایران بین ۵ کشور بالای جدول از لحاظ نرخ سود سپرده بانکی است. مهم تر آنکه معمولا کشورهایی که در بالای این جدول هستند و نرخ بهره بالایی را تجربه می کنند، وضعیت اقتصادی خوبی ندارند و بحران رکود تورمی را تجربه می کنند و بالعکس اینکه کشورهایی که نرخ بهره بانکی پایینی را تجربه می کنند، رشد اقتصادی بالا و تورم پایین را تجربه می کنند.

اصلاح نرخ بهره، لازمه تحول در نظام بانکی

همان طور که ملاحظه می گردد اگر در کشور بخواهد در حوزه پولی و بانکی تحولی صورت بگیرد، لازمه آن اصلاح نرخ بهره بانکی از مسیرهای هوشمندانه است.

تجربه دنیا نشان داده است که کشورها اگر بخواهند رشد و توسعه پیدا کنند، لازمه آن دارا بودن نرخ بهره بانکی پایین است تا بتوان با هدایت اعتبار و نقدینگی به بخش های مولد، موجبات رشد و اشتغال را فراهم نمود. با بهره ای که هم اکنون به سپرده ها داده می شود، هدایت نقدینگی و رونق تولید در عمل ممکن نیست.

انتهای پیام/ نظام مالیجهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.