۳۱ مرداد ۱۳۹۸

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۸۸۱۷۵ ۰۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۸:۱۸ دسته : خبر, دولت و حاکمیت
۰

در بخشی از این نامه آمده است: اعتبار معاملات غیررسمی در دستگاه قضایی راه را برای کلاهبرداری و ساخت‌وسازهای غیرمجاز در حریم رودخانه باز کرده و تا زمانی که اقدامی در راستای بی‌اعتباری این معاملات نشود برخورد با مفسدین به سرانجام نخواهد رسید. از این رو بی‌اعتبار نمودن معاملات و اسناد غیررسمی در قوانین به منظور جلوگیری از ساخت‌وسازهای غیرمجاز در حریم رودخانه و گسترش کمی و کیفی سامانه کاداستر، باید در اولویت دستگاه قضایی قرار گیرد.

به گزارش مقاومتی نیوز انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه تهران در نامه ای خطاب به حجت ­الاسلام و المسلمین رئیسی، رئیس قوه قضاییه، اعتبار معاملات غیررسمی در دستگاه قضایی را منشاء اصلی باز بودن راه کلاهبرداری و ساخت‌وسازهای غیرمجاز در حریم رودخانه ها دانسته و از دستگاه قضایی درخواست نموده اند اقداماتی را به منظور بی‌اعتباری این معاملات در دستور کار قرار دهد.

متن کامل این نامه به شرح زیر است:

رئیس محترم قوه قضاییه

حجت ­الاسلام و المسلمین جناب آقای سید ابراهیم رئیسی

سلام علیکم

یک ماه از  بارش رحمت الهی بر ما گذشت؛ باران هایی که می ­توانست موجب نشاط مردمان شود، غمی جانکاه و مصیبتی عظیم بر دل آن ها نهاد. پس از دیدن این مصیبت ها، مردم ایران شاهد تصاویر زیبای همدلی و نوع ­دوستی بودند و همین التیامی بزرگ بود بر مصیبت­ زدگان.

انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه تهران به عنوان موذن جامعه و چشم­ بازی که باید عمیق­تر ببیند و بهتر تشخیص بدهد، می­ خواهد این ماجرا را از زاویه ای جدیدتر روایت کند.

جناب آقای رئیسی

جنابعالی در دیدار با مسئولین قوه قضاییه در گلستان، به موضوع ساخت‌وسازهای غیرمجاز اشاره کردید: «در بستر رودخانه بنا ساختن به این صورت است که کسی بنا می‌سازد، کسی مجوز بنا را می‌دهد و کسی هم بنا را ثبت می‌کند که همه این‌ها در جای خود قابل پیگیری است.»

اما برخلاف آن چه شما فرمودید مسئله اندکی عمیق­تر است. کارشناسان معتقدند، کسانی که سازه‌های غیرمجاز را در بستر رودخانه می‌سازند، هیچ نیازی به ثبت بنا و حتی مجوز  ندارند. شیوه کار آن‌ها  به این صورت است که در ابتدا مناطق مناسب را انتخاب می‌کنند و سپس با دیوارکشی در اطراف اراضی تصرف شده، آن را ملک شخصی خود معرفی می‌کنند. سپس شروع به ساخت و ساز کرده و پس از مدتی از طریق «معاملات غیررسمی» اقدام به فروش ویلاها به مردم می‌کنند؛ اینگونه می­شود که سازمان ثبت و نظام قضائی کشور دور زده می‌شود و اصلا کار به آنجا نمی ­رسد که بتوان کسی را که آن بنا را ثبت کرده شناسایی و مواخذه کرد.

رئیس محترم قوه قضاییه

مستحضرید که در حال حاضر معاملات غیررسمی اگرچه به ثبت هم نمی‌رسند اما از چنان اعتبار بالایی در نظام قضایی و حقوقی کشور برخوردارند که توانایی استناد در دادگاه‌ها و حتی ابطال اسناد رسمی را دارند. در نتیجه کلاهبرداران هیچ نیازی به مجوز و ثبت ندارند و به راحتی می‌توانند بطور غیرمجاز اقدام به ساخت­ و­ساز کرده و با قولنامه آن‌ها را به دیگران بفروشند. در واقع اعتبار معاملات غیررسمی در دستگاه قضایی راه را برای کلاهبرداری و ساخت‌وسازهای غیرمجاز در حریم رودخانه باز کرده و تا زمانی که اقدامی در راستای بی‌اعتباری این معاملات نشود برخورد با مفسدین به سرانجام نخواهد رسید.

طبق بررسی ­ها و پرس­و­جوهای اولیه، اگرچه در مناطق سیل ­زده صاحبان املاک دارای معاملات غیررسمی یا قولنامه‌ای بودند و نیازی به ثبت و مجوز نیز نداشتند، اما در صورت ثبت این املاک نیز عملا  فرآیند شناسایی تخلفات به دلیل عدم وجود سامانه‌ای جامع غیرممکن است. در این راستا برای اعمال قوانین و محدودیت‌های ساخت‌وساز به صورت خودکار و شناسایی و جلوگیری از تخلفات مشابه آنچه در ماجرای ساخت‌وسازهای حریم رودخانه رخ داده؛ قرار بود سامانه‌ای الکترونیکی به نام کاداستر راه‌اندازی شود که تاکنون سازمان ثبت و اسناد نسبت به آن بی‌تفاوت بوده است. فلذا مستلزم ورود جدی شخص جنابعالی است.

شایان ذکر است بی­ اعتبار نمودن معاملات و اسناد غیررسمی در قوانین به منظور جلوگیری از اتفاقاتی از این دست و گسترش کمی و کیفی سامانه کاداستر، می تواند در جلوگیری از وقوع اتفاقات مشابه بسیار راهگشا باشد.

در پایان از جنابعالی درخواست می­شود، نتایج اقدامات و پیگیری‌های انجام شده در حوزه ­های یاد شده­ را به طور شفاف و کامل اطلاع ­رسانی بفرمایید. همچنین این مجموعه دانشجویی آمادگی خود را برای هرگونه همکاری جهت ارائه، بررسی و پیگیری این موضوع خدمتتان اعلام می­کند.

و من الله­ التوفیق

انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه تهران

انتهای پیام/ دولت و حاکمیتجهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.