۰۴ تیر ۱۳۹۸

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۸۶۶۴۹ ۱۹ فروردین ۱۳۹۸ - ۰۸:۵۹ دسته : تولید و اشتغال, صنعت خودرو, گزارش خارجی کارشناس: امیرحسین عسکریان
۰

دولت پاکستان قصد دارد به منظور بهبود داخلی سازی در صنعت خودرو و بومی سازی مواد اولیه و قطعات اصلی مورد نیاز این صنعت، نمایشگاه تقاضا محور برگزار نماید. در این نمایشگاه نمایندگانی از شرکت های بزرگ خودروسازی، تأمین کنندگان قطعات خودرو و شرکت های تأمین سرمایه حضور خواهند داشت. تقویت ارتباط حلقه های فعال در صنعت خودرو مبنی بر نیازهای واقعی این صنعت، در نهایت به تکمیل زنجیره های تولید و افزایش سهم داخلی سازی از تولید نهایی منجر می شود.

به گزارش مقاومتی نیوز حمایت از تولید داخلی و ترویج خرید کالاهای ملی، در دستور کار دولتمردان بسیاری از کشورها قرار داشته و دارد.

اما در عین حال کشورها حمایت اصلی خود را از تولیدکنندگانی می کنند که محصولات شان از عمق داخلی سازی بالایی برخوردار باشد. در واقع آن تولیدکننده ای از بیشینه حمایت های دولتی بهره مند می شوند که توانایی تولید قطعات اصلی و مواد اولیه کالاهای تولیدی را نیز داشته باشند.

علاوه بر این دولتمردان بسیاری از کشورها، به منظور بهبود داخلی سازی در صنایع راهبردی برنامه ریزی های ویژه ای انجام داده اند. برگزاری رویدادها و نمایشگاه های تقاضا محور از این دست اقدامات راهبردی است.

برگزاری نمایشگاه‌های تقاضا محور ویژه قطعات خودرو در پاکستان

در این راستا دولت پاکستان با هدف بهبود داخلی سازی در صنعت خودرو اقدام به برگزاری نمایشگاه های تقاضا محور می کند. بومی سازی قطعات اصلی و مواد اولیه مورد نیاز صنعت خودرو از جمله اهداف دولت پاکستان از برگزاری این نمایشگاه ها است.

مقامات پاکستانی اعلام کرده اند که بزرگترین رویداد و نمایشگاه در این زمینه با حضور تمامی تأمین کنندگان و قطعه سازان بزرگ و ارائه دهندگان خدمات خودرو پاکستانی برگزار خواهد شد. همچنین شرکت هایی که توانایی تولید انواع مواد اولیه مورد نیاز صنعت خودرو را دارند نیز در این نمایشگاه حضور خواهند داشت.

لزوم افزایش داخلی سازی محصولات سوزوکی با کاهش ارزش پول ملی

در این نمایشگاه که توسط دولت پاکستان برگزار می شود، قطعات و مواد اولیه وارداتی تمامی خودروهای سواری، شاسی بلند لوکس، وسایل نقلیه تجاری کوچک، موتورسیکلت ها، تراکتورها، اتوبوس ها و کامیون ها به تفکیک وجود خواهد داشت تا هر یک از کارآفرینان و شرکت های دانش بنیان با نیازهای فعلی صنعت خودرو پاکستان آشنا شوند.

کاهش ارزش پول ملی پاکستان موجب شده تا واردات بسیاری از قطعات خودروسازانی نظیر سوزوکی از صرفه اقتصادی برخوردار نباشد و قیمت محصولات این خودروساز افزایش چشمگیری یابد. لذا این شرکت خودروساز درصدد است تا با حضور در نمایشگاه مذکور، از تمامی تأمین کنندگان قطعات داخلی کمک بگیرد تا بتواند وابستگی محصولات خود به مواد اولیه و قطعات خودرو خارجی را کاهش دهد.

همچنین این خودروساز ژاپنی قصد دارد که از یک محصول جدید خود رونمایی کند. این محصول قرار است در ابتدای امر با داخلی سازی ۵۰ درصدی تولید شود. این شرکت خودروساز امیدوار است تا با برگزاری این نمایشگاه و با کمک از تولیدکنندگان قطعات و مواد اولیه بتواند، داخلی سازی این محصول جدید را به ۸۰ درصد افزایش دهد.

حضور شرکت های تأمین سرمایه در نمایشگاه تقاضا محور دولت پاکستان

لازم به ذکر است تعدادی از بانک های پاکستانی، شرکت های بیمه و تأمین سرمایه نیز در این نمایشگاه بزرگ حضور خواهند داشت تا بتوانند با ارائه خدمات تخصصی به سهم خود در توسعه صنعت خودرو و افزایش توانمندی بنگاه های داخلی فعال در این زمینه ایفای نقش نمایند.

در واقع دولت پاکستان معتقد است که خودروساز- قطعه ساز- شرکت تأمین سرمایه سه ضلع بهبود داخلی سازی در صنعت خودرو هستند و با کمک این سه می توان امیدوار بود که میزان ارزبری خودروهای تولیدی در پاکستان کاهش یابد و فعالیت واحدهای تولیدی بیشتری در پاکستان رونق یابد.

منبع: پاک ویلز linkp.ir/JrRy

انتهای پیام/ اقتصاد بین المللجهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.