۰۲ مرداد ۱۳۹۸

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۸۰۹۸۳ ۲۳ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۴:۴۲ دسته : تجارت و ارز, گزارش خارجی
۰

در چند سال گذشته، بسیاری از کشورهای مستقل با مشاهده اقدامات دولت آمریکا در به کارگیری دلار به عنوان یک اهرم فشار، کوشیده اند با دور شدن از دلار، میزان وابستگی خود به این ارز جهانروا را کاهش دهند. نتیجه این رویکرد متزلزل شدن موقعیت دلار به عنوان ارز ذخایر جهانی بوده است. در این میان برخی تحلیل ها بر این نکته تاکید دارند که جنگ تنها گزینه ای است که آمریکا برای جلوگیری از تضعیف جایگاه دلار پیشرو دارد.

به گزارش مقاومتی نیوز ایالات متحده نه تنها از دلار به عنوان ارز اصلی جهان برای معاملات منابع طبیعی چون نفت استفاده می کند، بلکه از موقعیت دلار به عنوان یک سلاح علیه کشورهای مستقلی بهره می برد که جسارت به چالش کشیدن هژمونی این کشور را دارند.

در یک دهه اخیر چندین کشور به خصوص روسیه و ایران، به آرامی در حال رها کردن دلار آمریکا هستند. علت آن نیز روشن است، آمریکا به کرات این کشورها را به دلیل عدم پیروی از استانداردهای غربی در تطابق با نظم جهانی تحریم کرده است.

همانطور که می دانیم ترامپ خواستار خروج نیروهای ایالات متحده از کشورهای عراق و افغانستان شده است؛ اما این ادعا، این واقعیت را تغییر نمی دهد که مجموعه نظامی_صنعتی آمریکا در حال برنامه ریزی برای جنگ بزرگ بعدی برای حمایت از موقعیت دلار به عنوان ارز ذخیره جهانی است.

تلاش صدام و قذافی برای حذف دلار علت تحولات عراق و لیبی

عراق و لیبی نمونه هایی از تلاش آمریکا برای حفظ سلطه دلار از طریق جنگ هستند. صدام حسین عراقی تصمیم به فروش نفت به یورو برای دور زدن دلار گرفته بود و معمر قذافی در آفریقا بر روی بکارگیری ارز با پشتوانه طلای دینار بجای دلار برنامه داشت. طولی نکشید که ناحیه منع پرواز بر دو کشور عراق و لیبی تحمیل شد که به وقوع جنگی ویرانگر در هر دوکشور منجر شد.

معمر قذافی همچنین در زمانی که چندین کشور آفریقایی روابط رو به رشدی با چین برقرار کرده بودند از آن ها درخواست کرد با رها کردن دلار، واشنگتن را تهدید کنند. صدام حسین و معمر قذاقی در نهایت توسط نیروهای آمریکایی و نیروهای پشتیبان ناتو و گروه های تروریستی دستگیر و اعدام شدند.

حفظ سلطه دلار خط قرمز آمریکا در مواجهه با سایر کشورها

روسیه، چین و ایران به دنبال تغییر نظام فعلی به نظامی بدون دلار هستند. مجله نیوزویک[۱] در ماه سپتامبر ۲۰۱۸ در مقاله ای با عنوان «روسیه و چین فکر می کنند که دلارهای آمریکا، جهان را ویران می کند، لذا آن ها راه جدیدی پیدا می کنند[۲]» منتشر کرد. در این مقاله آمده است: روسیه و چین پس از اعمال تحریم های تازه آمریکا به کنترل این کشور بر نظام مالی جهانی ضربه زدند.

مقاله ادامه می دهد: سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه اظهار داشت که کشورش تلاش های گسترده ای برای دوری کامل از نظام مالی بین المللی تحت سلطه آمریکا بخصوص در مورد دلار در دستور کار دارد و از دیگران نیز خواسته است که همین کار را انجام بدهند. واشنگتن از نفوذ بی نظیرش برای اعمال تحریم ها به عنوان یک نوع تنبیه علیه کشورهایی که متهم به خرابکاری هستند، استفاده می کند تا آن ها را وادار به تغییر سیاست های ناسازگار با ایالات متحده کند.

دولت های روسیه، چین و ایران به همراه شهروندانشان تجارب مشابهی از تحریم های تحمیلی آمریکا داشته اند. لاوروف در مورد اقدامات روسیه و شرکایش در آسیا و آمریکای لاتین برای کاهش وابستگی به دلار گفته است: کشور روسیه در حال انجام هر اقدام لازم برای عدم وابستگی به کشورهای آمریکا و متحدان غربی آن است. شرکای ما در آسیا و آمریکای لاتین بیشتر و بیشتر در حال آغاز چنین رویکردی هستند.

با ناامید شدن کشورهای بیشتری از تحریم های آمریکا، تعدادی از این کشورها در حال انعقاد پیمان های پولی مبتنی بر به کارگیری ارزهای ملی برای دور زدن دلار هستند.

جنگ جهانی سوم در راه است؟

برخی تحلیلگران معتقدند ایالات متحده و هم‌پیمانانش از جمله عربستان، اسرائیل، ناتو، کلمبیا و حتی اخیرا برزیل در حال آماده شدن برای یک جنگ بزرگ با روسیه، چین، ایران، سوریه، لبنان، ونزوئلا، نیکاراگوئه و کوبا هستند که هدف آن به دست آوردن مجدد کنترل جهان با بازگرداندن دلار آمریکا به تسلط جهانی آن است.

جنگ جهانی سوم بر مبنای حفظ قدرت دلار ایالات متحده رخ خواهد داد. منافع عمده شرکت ها و بانک ها بر اساس قدرت دلار است. دلار ستون فقرات قتصاد آمریکا است؛ ابزاری که به واشنگتن اجازه ادامه سلطه ژئوپلتیکی خود در زمینه قدرت نظامی و غیره را می دهد.

پینوشت:

[۱] Newsweek

[۲] Russia and China Think U.S. Dollars are Ruining the World, So They’re Finding A New Way

منبع: پایگاه تحلیلی قرن بیست‌ویکم yon.ir/7ajSP

انتهای پیام/ اقتصاد بین المللجهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.