۲۶ مهر ۱۳۹۷

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۷۸۷۸ ۱۵ آذر ۱۳۹۵ - ۱۲:۰۰دسته : دیگر رسانه‌ها
۰

طهماسب مظاهری رئیس اسبق بانک مرکزی گفت: برای خارج شدن از سلطه دلار ما باید قدرت اقتصادی مان را بالا ببریم و به تولید کالاهای قابل رقابت بپردازیم، تا در ازای واردات کالا از یک کشور بتوانیم به آن کشور صادرات داشته باشیم.

به گزارش شبکه تحلیلگران اقتصاد مقاومتی به نقل از رادیو گفتگو، دکتر طهماسب مظاهری رئیس اسبق بانک مرکزی در گفتگوی تلفنی با برنامه “رویداد”  ضمن اشاره به سلطه دلار در بازار بین المللی و اقتصاد جهانی گفت: به هرحال قدرت و پول کشورها در اقتصاد جهانی تاثیر گذار است. هر کشوری که از لحاظ اقتصادی قوی تر باشد و تولیدات بهتر و با کیفیت و با قیمت مناسبی به بازار عرضه کند می تواند ارزش پولش را در معاملات جهانی بالاتر ببرد و علت اینکه توانسته در سالهای گذشته بخش اعظمی از بازار جهانی را برای خود بداند این است که از اقتصاد و تولیدات بهتری نسبت به سایر کشورها برخوردار است.

مظاهری افزود: همچنان که می بینیم در ماه های اخیر قدرت اقتصادی اروپا کاهش یافته و این ناشی از عدم رعایت اصول اخلاق مالی که قبلا مورد توافق کشورهای اروپایی بوده، می باشد و همچنین می توان به خروج انگلستان از اتحادیه اروپا اشاره کرد. بنابراین اگر بخواهیم ببینیم چگونه می توان ارز ایران را در بازار جهانی عرضه کرد باید قدرت اقتصادی مان را بالا ببریم.

وی ادامه داد: یک بحثی هم در قدرت اقتصادی موثر است و آن ایجاد روابط سیاسی است. سلطه سیاسی کشوری بر کشور دیگر باعث رونق پول و ارز کشور غالب بر کشور مغلوب می شود. مثلا کره جنوبی همه ذخایر ارزی خود را به دلار اختصاص داده و بانک مرکزی کره هیچ تنوعی برای ذخایر ارزی خود ندارد. با این اوصاف یک سهمی از بازار جهانی را از امریکا گرفته است. کره از ظرفیت بازار بین المللی امریکا استفاده می کند و در ازای آن ذخایر ارزی خود را صد در صد به دلار تبدیل می کند و اگر بخواهد تنوعی در ذخایر ایجاد کند ایالات متحده مسلماً سهم کره از بازار جهانی را پس می گیرد و یا مثلا می توان به عربستان اشاره کرد که تمام معاملات خود را با دلار انجام میدهد.

رییس اسبق بانک مرکزی در رابطه با راهکار کشور برای خروج از سلطه دلار افزود: اولاً ما باید قدرت اقتصادی مان را بالا ببریم و دوماً با کشورهایی که روابط اقتصادی خوبی داریم نقاظ قوت را افزایش و نقاط ضعف را پوشش دهیم تا بتوانیم از سلطه دلار خارج شویم و فقط سهم سیاسی دو کشور در این قضیه دخیل نیست بلکه رونق اقتصادی دو کشور و تبادل کالاها نقش بسزایی دارد.

وی گفت: ما زمانی تهاتر کالا به کالا با برخی کشورها داشتیم اما به دلیل کیفیت نسبتا پایین و قیمت بالا؛ تجار و صادر کنندگان نتوانستند با کشورهای همسایه و دوست ما رقابت کنند. این شرایط به شرطی امکان پذیر است که قیمت مناسب و کیفیت بالایی نسبت به کالای تهاتر شده برخوردار باشد.

ایشان ضمن اشاره به صحبت های اخیر اردوغان در رابطه با مبادله با لیر ترکیه گفت: ترکیه ساختار اقتصادی و تولیداتی را دارد که مورد پسند تجار و مصرف کنندگان است و ماهم باید در ازای آن بتوانیم کالایی به ترکیه صادر کنیم که از نظر کیفیت قابل رقابت باشد. در زمانی ما با ونزوئلا روابط سیاسی و اقتصادی خوبی داشتیم و حتی خودروهای تولید داخل را به ونزوئلا صادر کردیم و در ازای آن کالاهای با ارزشی وارد کشور شد اما به دلیل نبود خدمات پس از فروش و کیفیت و قیمت مناسب نتوانست با خودروها امریکایی رقابت کند و مسلما چون خدمات پس از فروش در حد صفر بود ادامه صادرات امکان پذیر نبود.جهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.