۰۱ مرداد ۱۳۹۸

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۷۷۷۱۳ ۲۲ دی ۱۳۹۷ - ۱۵:۰۷دسته : خبر, راه و ساختمان
۰

مشاور وزیر سابق راه و شهرسازی ضمن بیان اینکه با سیاست‌های مالیاتی نباید اجازه دهیم که قیمت مسکن رشد کند، گفت: یکی از وظایف اساسی که وزارتخانه‌ها دارند این است که قیمت زمین و ساختمان را ارزان نگه دارند و در این حوزه در ۵۰ سال گذشته حتماً کوتاهی شده است؛ یعنی افرادی میلیارد‌ها سود کردند، ولی ۴۰ میلیون تومان مالیات دادند.

به گزارش مقاومتی نیوز در برنامه ۱۸ دی‌ماه ۹۷ پیشران شبکه چهار سیما، علت اصلی افزایش قیمت تصاعدی مسکن با حضور دکتر حسین عبده تبریزی، استاد دانشگاه و مشاور سابق وزیر راه و شهرسازی و دکتر بهزاد ملک پور اصل، عضو هیئت‌علمی دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه شهید بهشتی بررسی شد.

عبده تبریزی گفت: امسال مسکن نیز مانند سایر کالا‌ها پرش قیمت داشته است و دلیل آن نرخ تورم بالا و نقدینگی است که در طول سال‌های ۹۱ به بعد در کشور جمع شده بود.

وی ادامه داد: این نقدینگی روی قیمت‌ها انعکاس پیدا نمی‌کرد؛ زیرا نرخ سود بانکی خیلی بالا بود و این نرخ سود بانکی، سپری برای کنترل تورم شده بود و با اتفاقات بعد از برجام، تورم و حجم پول روی قیمت‌ها منعکس شد؛ و اولین جا‌هایی که منعکس شد روی دلار و بعد طلا و سهام و قیمت‌های مسکن بود.

با مالیات باید جلوی رشد قیمت مسکن گرفته شود

مشاور سابق وزیر راه و شهرسازی افزود: ما با سیاست‌های مالیاتی نباید اجازه دهیم که منابع در زمین دفن شود، مثلاً اگر قیمت زمین در تهران یک‌سوم قیمت موجود باشد، دوسوم پول آزاد می‌شد برای اینکه کارمولد انجام دهیم.

وی افزود: بالا رفتن قیمت زمین اشتغال ایجاد نمی‌کند؛ بنابراین یکی از وظایف اساسی که وزارت خانه‌ها دارند این است که قیمت زمین و ساختمان را ارزان نگه دارند و در این حوزه در ۵۰ سال گذشته حتماً کوتاهی شده است؛ یعنی افرادی میلیارد‌ها سود کردند، ولی ۴۰ میلیون تومان مالیات دادند.

توان دولت باید صرف بازسازی خانه‌ها و توانمندسازی افراد گردد

کارشناس حوزه مسکن گفت: ما در حوزه حفظ عمر ساختمان نیز کوتاهی کردیم و قوانینی را شورای شهر مصوب کردند و اشتباهاتی رخ داده است که می‌تواند اصلاح شود و باید اصلاح شود.

این کارشناس نزدیک به دولت در پایان به ارائه راه‌حل‌هایی پرداخت و گفت: در مورد راه‌حل‌ها اول اینکه باید صندوق مسکن تقویت شود و بانک مسکن وام‌های بیشتری بدهد؛ و مسئله دوم بافت فرسوده است. یک‌سوم خانه‌ها نیازمند بازسازی است، بنابراین توان عمده دولت باید صرف بازسازی خانه‌ها و توانمندسازی افراد شود.

سوداگری، مشکل اصلی بخش مسکن

ملک پور نیز در این خصوص گفت: یکی از دلایل اصلی که مشکل مسکن در ایران خیلی جدی شده است این است که مسکن در ایران به کالای سرمایه‌ای تبدیل شده است و بیشتر بحث‌های سوداگری مطرح شده است.

این استاد دانشگاه افزود: مسکن در ایران بیشتر برای سودآوری ساخته شده و سودآوری نه از راه سرمایه‌گذاری با سود منطقی بلکه سودآوری از طریق سوداگری و این باعث شده مسکن تبدیل به کالای سرمایه‌ای شود.

در دهک اول شاخص دسترسی مسکن در تهران به ۵۰ سال رسید

وی خاطرنشان کرد: طبق آمار ۸۸ درصد از خالص ثروت خانوار ایرانی مربوط به املاک و مستغلات است که این مورد در دنیا به طور میانگین ۳۰- ۳۵ درصد است.

ملک پور در مورد تغییر ایده از وام دادن به خانه اولی‌ها به فرهنگ‌سازی برای اجاره‌نشینی گفت: یکی از بحث‌های مهم برای کنترل بازار مسکن اجاره‌های بلندمدت است.

این کارشناس مسکن با بیان اینکه مشکلی که ما برای اجاره در ایران داریم این است که اجاره‌ها بلندمدت نیستند، گفت: ما نیاز به نظام استیجاری بلندمدت داریم؛ یعنی نهاد‌های عمومی مسکن‌هایی ارزان‌قیمت در نقاط مختلف شهر درست کنند.

وی افزود: در دهک اول سال‌های انتظار دسترسی به مسکن در تهران به ۵۰ سال رسیده است. طبق آمار مرکز آمار این مورد به ۱۸ سال برای کل کشور رسیده است در صورتی که میانگین کشور‌های دنیا بین ۱۰ تا ۱۲ سال است.
ملک پور گفت: اولین راهکار این است که مالیات بر واحد‌های مسکونی خالی از سکنه که ۲.۶ میلیون واحد است را جدی بگیریم.

بازیگران حوزه مسکن باید شفاف، رسمی و شناخته شده باشند

عضو هیئت‌علمی دانشگاه افزود: ما باید بانک زمین را تکمیل کنیم، در حال حاضر سازمان ملی زمین و مسکن نوع زمین‌ها را باید طبقه‌بندی کند. نهاد‌های دولتی و عمومی باید به عرضه زمین نه فقط پیرامون شهر بلکه داخل شهر برای ساخت وساز ارائه کنند. بازیگران حوزه مسکن باید شفاف، رسمی و شناخته شده باشند.

این کارشناس اقتصادی در پایان گفت: باید از نظام ملکی به نظام استیجاری بلندمدت حرکت کنیم. به سامان‌دهی نظام پیش‌فروش بپردازیم و از تجارب کشور‌های موفق استفاده کنیم.

وی به مالیات‌بندی شهری اشاره کرد و گفت: شهرداری‌ها باید به وظیفه خود در ساخت مسکن استیجاری و اجتماعی عمل کنند که این وظیفه مغفول مانده است.

انتهای پیام/ راه و ساختمانجهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.