۲۷ خرداد ۱۳۹۸

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۷۷۵۴۲ ۲۰ دی ۱۳۹۷ - ۱۴:۱۷دسته : تجارت و ارز, گزارش خارجی, نظام های پرداخت
۰

بانک تسویه بین المللی در گزارشی به بررسی برنامه بانک های مرکزی ۶۳ کشور جهان درخصوص ارزهای دیجیتالی پرداخته است. بر اساس گزارش این بانک، ۷۰ درصد از بانک های مرکزی مورد بررسی، در حال انجام مطالعاتی در زمینه انتشار ارز دیجیتالی مختص بانک مرکزی هستند. همچنین برخی کشورها نیز این نوع ارز دیجیتالی را راه اندازی کرده و در استفاده از آن پیشرو هستند.

به گزارش مقاومتی نیوز بانک تسویه بین المللی که در کشور سوئیس مستقر است و شامل ۶۰ عضو از بانک های مرکزی کشورهای مختلف است. در گزارشی به بررسی وضعیت بانک های مرکزی در تعامل با ارزهای دیجیتالی پرداخته است.

دسته بندی ارزهای دیجیتالی به دو شکل خرد و کلان

بانک تسویه بین المللی گزارش های مختلفی درباره ارزهای دیجیتالی غیرمتمرکز و ارزهای دیجیتالی صادر شده توسط بانک های مرکزی را منتشر کرده است. ارزهای دیجیتال صادر شده توسط بانک های مرکزی، از نظر ماهیت با ارزهای دیجیتالی غیرمتمرکز متفاوت هستند؛ چراکه وضعیت قانونی آن ها به مقررات دولتی یا قوانین جاری آن کشور بستگی دارد.

همان طور که بانک تسویه بین المللی مشخص کرده است، ارزهای دیجیتالی ملی و صادر شده از سوی بانک های مرکزی در سطح خرد یا کلان، مانند توکن های دیجیتالی با دسترسی محدود برای تسویه حساب های عمده‌ مانند پرداخت های بین بانکی، طبقه بندی می شوند.

بررسی وضعیت بانک مرکزی ۶۳ کشور جهان در رابطه با ارزهای دیجیتالی

دسته بندی مربوط به ارزهای دیجیتالی خرد نیز، توسط بانک تسویه بین المللی به زیرشاخه های دیگری تحت عنوان کاربردهای عمومی و مبتنی بر حساب، برای مثال مواردی که به‌صورت گسترده در دسترس بوده و معاملات خرد را هدف قرار می دهد یا کاربردهای عمومی و مبتنی بر ارزش یا توکن تقسیم می شود.

این دسته از ارزهای دیجیتال صادر شده توسط بانک مرکزی برای استفاده عموم طراحی شده اند که از لحاظ در دسترس بودن، مشابه ارزهای دیجیتالی خرد، مبتنی بر حساب صادر شده توسط بانک مرکزی هستند، اما نحوه توزیع و انتقال آنها متفاوت است.

انتشار ارز دیجیتال ملّی در دستور کار بانک‌های مرکزی جهان

تحقیقات انجام شده توسط بانک تسویه بین المللی، بانک های مرکزی ۶۳ کشور از سراسر دنیا را مورد مطالعه قرار داده است که ۴۱ مورد از آن ها در اقتصادهای نوظهور قرار دارند و ۲۲ مورد از آن ها نیز اقتصادهای توسعه یافته را شامل می شود. لازم به ذکر است که جامعه آماری تحت مطالعه، تقریباً ۸۰ درصد از جمعیت جهان و بیش از ۹۰ درصد تولیدات اقتصادی آن را تشکیل می دهد.

مطالعات انجام شده نشان می‌دهد که ۷۰ درصد از این جامعه آماری، مشغول تحقیقات نظری بر روی ارزهای دیجیتالی مخصوص بانک های مرکزی هستند. بنا بر این گزارش، تقریباً نیمی از بانک های مرکزی که به بررسی ارزهای دیجیتال مخصوص بانک های مرکزی پرداخته اند، وارد فاز عملی اثبات مفهوم کارآیی این ارزها شده اند که این آمار نسبت به سال ۲۰۱۷، با افزایش ۱۵ درصدی روبرو بوده است.

سوئد و اوروگوئه پیشرو در زمینه استفاده از ارزهای دیجیتالی مخصوص

البته بسیاری از مطالعات انجام شده توسط بانک های مذکور، ماهیت تحلیلی داشته و برنامه های بنیادین مشخصی برای انتشار ارزهای دیجیتالی مخصوص بانک مرکزی را نشان نمی دهد. تاکنون ۵ مورد از این بانک های مرکزی تا مرحله راه اندازی آزمایشی ارز دیجیتالی پیش رفته اند.

گزارش ارائه شده توسط بانک تسویه بین المللی، کشورهای سوئد و اوروگوئه را از این آمار استثناء کرده است و اعلام کرده است که این دو کشور، فعالانه در زمینه صدور ارزهای دیجیتالی مخصوص توسط بانک مرکزی گام برداشته اند تا بتوانند از مزایای این ارزها به عنوان مکملی برای پول نقد، استفاده کنند.

کریستین لاگارد، رئیس صندوق بین المللی پول در ماه نوامبر ۲۰۱۸، با درخواست از جامعه بین المللی برای ورود به حوزه ارزهای دیجیتالی صادره توسط بانک های مرکزی، گفته بود بانک های مرکزی می توانند در راستای اهداف سیاست جمعی مانند مشارکت مالی، حفاظت از مصرف کنندگان و رعایت حریم خصوصی در فرآیند پرداخت، به سمت استفاده از ارز دیجیتال بانک مرکزی حرکت کنند.

منبع: کوین تلگراف yon.ir/9Fp68

انتهای پیام/ اقتصاد بین المللجهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.