۰۱ مرداد ۱۳۹۸

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۷۶۵۱۸ ۱۱ دی ۱۳۹۷ - ۰۹:۴۶دسته : تولید و اشتغال, گفتگو
۰

مرادی مدیر بازاریابی شرکت صنایع آذرآب با بیان اینکه این مجموعه توانایی طراحی و ساخت پروژه های کلان ملی را دارد، تأکید کرد: با این وجود مشاهده شده که پروژه های بزرگی نظیر ساخت پالایشگاه به شرکت های خارجی واگذار می شود. به گفته وی مشکل مهم دیگر در زمینه تعریف و اجرای پروژه های کلان ملی، افزایش واسطه گری در پروژه ها از سوی نهادهای دولتی است.

مهندس مرادی مدیربازاریابی شرکت صنایع آذرآب در حاشیه نمایشگاه تستا، در گفتگو با مقاومتی نیوز با بیان اینکه شرکت صنایع آذرآب در زمینه ساخت نیروگاه ها، پتروشیمی ها و پالایشگاه ها فعالیت دارد، گفت: ساخت طرح های بزرگ ملی مانند ساخت دیگ های بخار نیروگاه حرارتی شهید رجایی، نیروگاه شازند اراک و مجتمع پتروشیمی اراک از پروژه هایی است که این شرکت به بهره برداری رسانده است.

عدم واگذاری سهام صنایع دولتی به شرکت های خصوصی تخصصی

مرادی با بیان اینکه بایستی در واگذاری سهام شرکت هایی نظیر آذرآب به بخش خصوصی که یکی از صنایع به اصطلاح صنعت ساز شناخته می شوند، باید با دقت نظر عمل نمود، تصریح کرد: متاسفانه هم اکنون سهام این شرکت های تخصصی با بدهی های زیاد به بخش خصوصی غیرتخصصی واگذار می شوند، که این اقدام از بزرگترین چالش های صنایع صنعت ساز است.

مدیر بازاریابی شرکت صنایع آذرآب گفت: بایستی سهام این شرکت صنعتی بزرگ به بخش خصوصی که تخصص در زمینه تولید طرح های بزرگ ملی دارد، واگذار شود. سهام شرکت های بزرگی نظیر آذرآب به شرکت های بورسی واگذار شده که از تخصص کافی برخوردار نیستند. ارزش سهام شرکت های صنعتی نظیر آذرآب در بورس با ارزش تولیدی آن تطابق ندارد و مشاهده شده که ارزش سهام یک شرکت با سفته بازی سوداگران بالا و پایین می رود.

تأمین نقدینگی بزرگترین چالش شرکت های صنعتی بزرگ

مدیر بازاریابی شرکت صنایع آذرآب ادامه داد: بزرگترین چالش فعلی شرکت های صنعتی بزرگ که صنعت ساز هستند، تأمین نقدینگی است.

وی با بیان اینکه علاوه بر تأمین نقدینگی، شرکت های صنعتی بزرگ با چالش های دیگری دست و پنجه نرم می کنند، افزود: پروژه های ملی در کشور به درستی تعریف نمی شود و از صرفه اقتصادی برخوردار نیست.

مرادی با بیان اینکه پروژه های کلان ملی که برای شرکت های صنعتی تعریف می شوند، همواره با چالش هایی مواجه هستند، گفت: به عنوان نمونه مشاهده شده است که تزریق نقدینگی به پروژه های ملی با کندی صورت می گیرد.

واگذاری پروژه های کلان ملی به خارجی‌ها با وجود ظرفیت داخلی

وی با بیان اینکه شرکت هایی نظیر صنایع آذرآب توانایی طراحی و ساخت پروژه های کلان ملی را دارند، تأکید کرد:  با این وجود مشاهده شده که پروژه های کلان ملی نظیر ساخت پالایشگاه به شرکت های خارجی واگذار می شوند.

مرادی گفت: به عنوان نمونه مشاهده شده ساخت پالایشگاهی به شرکت چینی واگذار شده، این در حالی است که شرکت صنایع آذرآب توانایی کامل برای ساخت چنین پالایشگاهی را دارد.

وجود چالش های جدی در واگذاری حق امتیاز ساخت پروژه های ملی

مدیر بازاریابی شرکت صنایع آذرآب، واگذاری حق امتیاز ساخت پروژه های ملی را دیگر چالش شرکت های بزرگ صنعتی دانست و گفت: در گذشته وزارت نیرو، پروژه کلانی را تعریف می کرد و با برگزاری مناقصه، حق امتیاز ساخت پروژه ملی را به شرکت ها واگذار می کرد. اما در حال حاضر واسطه گری در پروژه ها رو به افزایش است. به عنوان نمونه پروژه ملی از زمانیکه در وزارتخانه ای تعریف می شود تا وقتی که به مرحله مناقصه برسد، بین شرکت های زیرمجموعه آن وزارتخانه می چرخد.

وی در پایان با بیان اینکه سیاستگذاری نادرست این چنینی بزرگترین ضربه را به صنایع بزرگ وارد آورده است، گفت: بایستی اقداماتی در راستای اصلاح موانع گفته شده، انجام شود.

انتهای پیام/ تولید و اشتغالجهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.