۲۴ مهر ۱۳۹۸

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۷۳۹۷۲ ۱۳ آذر ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۰دسته : دیگر رسانه‌ها
۰

محمد صالحی فر با تاکید بر عرضه مجدد نفت در این بورس گفت: به زودی و پس از اصلاحات جدید در اطلاعیه عرضه و انعطاف بیشتر در شرایط معامله، عرضه محموله‌های جدید نفت خام در بورس انرژی آغاز خواهد شد. به گفته وی برای جذب اعتماد بیشتر در بازار پیشنهادهایی برای افزایش انعطاف در اطلاعیه عرضه به وزارت نفت ارائه شده که با استقبال روبرو بوده است.

به گزارش مقاومتی نیوز محمد صالحی فر رئیس عملیات بازار فرآورده‌های هیدروکربوری بورس انرژی پیرامون آخرین اقدام‌ها برای تداوم عرضه محموله‌های نفت خام در این بورس گفت: به زودی و پس از اصلاحات جدید در اطلاعیه عرضه و انعطاف بیشتر در شرایط معامله، عرضه محموله‌های جدید نفت خام در بورس انرژی آغاز خواهد شد.

وی با تاکید بر اهمیت قیمت گذاری نفت خام به عنوان کالای استراتژیک کشور، بر لزوم تداوم عرضه این کالا در بورس انرژی تاکید کرد و افزود: تداوم عرضه نفت خام در بورس از اهمیت بالاتری نسبت به تمرکز صرف بر لزوم معامله شدن یک محموله عرضه شده برخوردار است.

بهبود شرایط عرضه نفت در بورس انرژی

رئیس عملیات بازار فرآورده‌های هیدروکربوری بورس انرژی افزود: بر این اساس برای جذب اعتماد بیشتر در بازار پیشنهادهایی برای افزایش انعطاف در اطلاعیه عرضه به وزارت نفت ارائه شده که با استقبال روبرو بوده است.

صالحی فر با بیان اینکه پیشنهادهای موجود برای اصلاح اطلاعیه عرضه نفت در بورس انرژی، می‌بایست به لحاظ عملیاتی و تکنیکی بررسی شود، افزود: فرصت ایجاد شده از زمان معامله دومین محموله نفت خام در بورس انرژی باعث شد تا بررسی‌های جامع تری برای افزایش جذابیت و مشارکت بخش خصوصی به ویژه در زمینه تعیین قیمت پایه نفت خام در بورس صورت گیرد.

این مقام مسئول با بیان اینکه به محض تصویب اطلاعیه جدید، عرضه نفت خام در بورس انرژی آغاز خواهد شد، گفت: برخی از موارد برای اصلاح اطلاعیه عرضه، نیازمند صرف زمان بود. به عنوان مثال، موضوع استخراج قیمت رسمی نفت خام (OSP) ایران که در دهم هر ماه شمسی صورت می گیرد زیرا قیمت کشف شده در عرضه‌های بعدی بسیار با اهمیت است.

استقبال خریداران خارجی از بورس نفت ایران

وی از استقبال خریداران خارجی از طریق سفارت خانه‌های متبوع خود در ایران خبر داد و گفت: در حال حاضر برخی از پیشنهادها از جمله امکان عرضه نفت سنگین و نیمه سنگین ایران در بورس انرژی در کنار عرضه نفت خام سبک در انتظار تأیید وزارت نفت است و گفته می‌شود برخی از موارد نیز می‌بایست در شورای عالی هماهنگی اقتصادی مصوب شود.

رئیس عملیات بازار فرآورده‌های هیدروکربوری بورس انرژی افزود: عرضه‌های نفت خام سبک ایران فعلاً در حجم یک میلیون بشکه ای بر روی رینگ بین الملل بورس انرژی خواهند رفت اما پس از عرضه‌های مستمر این کالا حجم عرضه‌ها به تدریج افزایش خواهد یافت. همچنین اقدام‌هایی برای انتشار اوراق سلف نفتی صورت گرفته که در آینده ای نزدیک انجام خواهد شد.

هفته گذشته رییس کمیسیون اقتصادی مجلس و عضو شورای عالی هماهنگی اقتصادی بر عدم تصمیم گیری موردی در این شورا اشاره کرده و عدم نیاز به مصوبه جدید این شورا برای تداوم عرضه نفت خام در بورس انرژی تاکید کرده بود.

منبع: خبرگزاری فارس کد خبر ۱۳۹۷۰۹۱۲۰۰۱۰۴۵

انتهای پیام/ نفت و انرژیجهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.