۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۷۲۲۶۵ ۲۲ آبان ۱۳۹۷ - ۰۷:۳۷دسته : خبر, راه و ساختمان
۰

رویکردهای آخوندی که در نهایت نه در سیاستگذاری هوشمندانه، بلکه در بی عملی بروز و ظهور پیدا می کند، در کنار کارنامه ناکارآمد و ناموجه وی در وزارت راه و شهرسازی، این هشدار را می دهد که انتخاب ایشان به عنوان شهردار تهران توسط شورای شهر، تصمیمی نادرست است؛ تصمیمی که در نهایت به زیان مردم پایتخت تمام خواهد شد. شهرداری، آن هم در کلان شهری مانند تهران، نیازمند اقدام و عمل پیوسته و گسترده است و با تئوری پردازی نمی توان در این نهاد فعالیت کرد.

به گزارش مقاومتی نیوز امروز شورای شهر تهران برای تعیین شهردار تصمیم گیری خواهد کرد. تصمیمی که هم عیار اعضای این شورا را مشخص خواهد نمود و هم آثار و تبعاتی برای مردم پایتخت دارد.

پیش از این شورای شهر تهران در انتخاب دو شهردار نقش آفرینی کرده بود. نجفی اولین گزینه بود که در کمتر از یک سال از سمت خود استعفا کرد. به عقیده کارشناسان، سیاسی بودن نجفی برخلاف وظیفه شهرداری که نیازمند فردی عملیاتی است، عامل اصلی این استعفا بوده است.

پس از نجفی، افشانی به عنوان شهردار تهران توسط شورای شهر انتخاب گردید؛ اما عمر شهرداری او نیز به دلیل مصوبه مجلس مبنی بر منع به کارگیری بازنشستگان زیاد نبود و شورا در نهایت مجبور شد دست به انتخاب دیگری بزند.

بر این اساس امروز شورای شهر تهران از میان دو گزینه یعنی آخوندی وزیر مستعفی راه و شهرسازی و حناچی معاون وی در دولت یازدهم و معاون فعلی شهرداری تهران، یکی را انتخاب خواهد کرد.

ناکارآمدی از وزارت راه و شهرسازی به شهرداری تهران منتقل می‌شود؟

از میان دو گزینه فوق، آخوندی پرونده مبرهنی دارد؛ پرونده ای پنج ساله در وزارت راه و شهرسازی که به عقیده صاحبنظران و کارشناسان، به هیچ وجه قابل دفاع نیست.

عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی در دولت های یازدهم و دوازدهم، بیش از «اقدام و عمل» به «تئوری پردازی و نظر» علاقه مند بوده است. وی از ابتدای رسیدن به سمت وزارت در دولت، بیش از آنکه در مسند یک وزیر ظاهر شود و اقدامات مرتبط با حوزه وزارتی خود را انجام دهد، در مسند یک تئوری پرداز ظاهر شده است.

او نه تنها اقدامات باقیمانده بر دوش وزارتخانه خود از دولت قبل از جمله «مسکن مهر» را تکمیل نکرد و به گفته خودش اصلا اعتقادی به آن نداشت، بلکه در عملیاتی کردن تئوری های خود از جمله «مسکن اجتماعی» نیز توفیقی نداشت.

با بررسی عملکرد و کارنامه ۵ ساله آخوندی می توان عنوان ناکارآمدترین وزیر دولت یازدهم و دوازدهم را به ایشان داد. وضعیت مسکن که هم اکنون در افزایش بی حد و حصر قیمت خرید و اجاره بها خود را نشان می دهد، مهمترین دلیلی است که این مسئله را تایید می کند.

سیاستگذاری هوشمندانه در مسکن می توانست نه تنها جلوی افزایش قیمت و نوسانی شدن آن را بگیرد (تا جایی که گزارش های میدانی حاکی از افزایش قیمت مسکن و اجاره بها تا ۵۰ درصد است) بلکه باعث شود حوزه مسکن به عنوان لوکوموتیو اقتصادی عمل کرده و رشد بیافریند؛ اما در ۵ سال وزارت آخوندی چنین اتفاقی نیفتاد.

رویکردهای آخوندی از جمله اعتقاد به اقتصاد آزاد که در نهایت نه در سیاستگذاری هوشمندانه، بلکه در بی عملی بروز و ظهور پیدا می کند و همچنین کارنامه ناکارآمد و ناموجه وی در وزارت راه و شهرسازی، این هشدار را می دهد که انتخاب ایشان به عنوان شهردار تهران توسط شورای شهر، تصمیمی نادرست است؛ تصمیمی که در نهایت به زیان مردم پایتخت تمام خواهد شد. شهرداری، آن هم در کلان شهری مانند تهران، نیازمند اقدام و عمل پیوسته و گسترده است و با تئوری پردازی نمی توان در این نهاد فعالیت کرد.

انتهای پیام/ راه و ساختمانجهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.