۰۱ مرداد ۱۳۹۸

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۷۱۷۰۶ ۱۴ آبان ۱۳۹۷ - ۱۴:۱۲دسته : خبر, غذا و کشاورزی
۰

وزارت کشاورزی به تازگی در راستای اجرای قانون تضمین خرید محصولات کشاورزی، پیشنهاد اولیه قیمت این محصولات را به شورای اقتصاد ارسال کرده است. بر اساس پیشنهادات ارائه شده، قیمت هر کیلوگرم گندم معمولی با ۲۲ درصد افزایش ۱۵۸۷ تومان در نظر گرفته شده است.

به گزارش مقاومتی نیوز پس از گذشت ۲ ماه از زمان اعلام رسمی قیمت تضمینی محصولات کشاورزی، سرانجام وزارت جهاد کشاورزی قیمت پیشنهادی خود برای این محصولات را اعلام کرد.

بر اساس تبصره ۱ ماده واحده قانون تضمین خرید محصولات اساسی کشاورزی، وزارت جهاد کشاورزی موظف است هر ساله قیمت محصولات مطرح در این قانون را پس از بررسی میدانی هزینه های تولیدی تعیین و به دولت اعلام کند.

پس از آن دولت باید طبق تبصره ۲ این قانون، قیمت خرید تضمینی محصولات کشاورزی را تا پایان شهریور ماه از طریق رسانه های عمومی به اطلاع کشاورزان برساند تا آنان برای تولید محصولات خود برنامه ریزی کنند.

عدم تغییر قیمت محصولات کشاورزی به دلیل اختلاف نظر دو نهاد دولتی

اما طی سال های اخیر به دلیل اختلاف نظر مسئولین سازمان برنامه و بودجه و وزارت جهاد کشاورزی در تعیین هر ساله نرخ خرید تضمینی، قیمت این محصولات با تاخیر اعلام می شود.

از سویی دیگر نیز بر خلاف تبصره ۶ این قانون دولت موظف است تا قیمت این محصولات را به نحوی تعیین نماید که این قیمت ها از تورم سالیانه کمتر نباشد تا کشاورزان برای تولید محصولات خود مشکلی نداشته باشند.

در این زمینه نیز طی دو سال اخیر به دلیل اختلاف نظر دو نهاد مذکور قیمت اکثر این محصولات بدون تغییر باقی ماند و از این منظر نیز بر اساس قانون عمل نشده است.

جایگاه ویژه گندم در سبد مصرفی خانوار و قانون خرید تضمینی

گندم از جمله محصولاتی است که تولید و تامین آن به دلیل اهمیت غذایی آن در سبد مصرفی خانوار، از جایگاه ویژه ای در بین سایر محصولات کشاورزی برخوردار است.

در سال گذشته حدود ۱۲.۶ میلیون تن گندم در کشور تولید شد که از این میزان حدود ۹.۵ میلیون تن توسط دولت و با قیمت هر کیلو ۱۳۰۰ تومان خریداری شد. این محصول در دو سال گذشته با وجود تورم ۱۰ درصدی بدون تغییر باقی مانده است.

احتمال قاچاق گندم به دیگر کشورها به دلیل تفاوت قیمت گندم

اما در سال جاری با توجه به افزایش نرخ ارز و بررسی قیمت گندم در کشورهای همسایه مشخص است که در صورتی که قیمت این محصول در سال جاری افزایش نیابد قاچاق گندم به این کشورها ناگزیر خواهد بود.

بررسی ها نشان می دهد قیمت هر کیلوگرم گندم در مرزهای ترکیه، عراق، افغانستان به ترتیب ۱۷۰۰، ۲۴۰۰ و ۲۵۰۰ تومان است که تفاوت فاحشی با قیمت فعلی این محصول در داخل کشور دارد.

به همین منظور ضروری است تا شورای اقتصاد با بررسی دوباره هزینه های تولید و قیمت جهانی این محصول، نرخ آن را به نحوی تعیین کند تا موجب زیان کشاورزان داخلی نشود.

۱۵۸۷ تومان قیمت پیشنهادی وزارت کشاورزی برای هر کیلوگرم گندم

اما بررسی قیمت های پیشنهادی وزارت جهاد کشاورزی حاکی از افزایش حدود ۲۰ درصدی نرخ خرید تضمینی گندم و سایر محصولات اساسی مطرح در این قانون است.

طبق اعلام وزارت جهاد کشاورزی قیمت پیشنهادی گندم معمولی برای سال زراعی ۹۸-۹۷ با ۲۲ درصد افزایش نسبت به قیمت سال ۹۷، ۱۵۸۷۷ ریال و قیمت خرید تضمینی گندم دوروم را با ۲۷ درصد افزایش نسبت به سال گذشته ۱۶۸۷۸ ریال در نظر گرفته شده است. در حال حاضر این قیمت ها به عنوان پیشنهاد وزارت جهاد کشاورزی به شورای اقتصاد پیشنهاد شده و در انتظار تایید این نهاد دولتی است.[۱]

در جدول زیر به قیمت های سال گذشته و پیشنهادی وزارت جهاد کشاورزی برای برخی از محصولات کشاورزی موجود در این قانون اشاره شده است:

پینوشت:

[۱] فودپرس کد خبر ۷۸۸۵۰۴۵

انتهای پیام/ تولید گندمجهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.