۰۱ مرداد ۱۳۹۸

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۷۱۶۲۹ ۱۴ آبان ۱۳۹۷ - ۱۷:۵۸دسته : غذا و کشاورزی, گزارش خارجی کارشناس: مهدی سروی
۰

در حال حاضر به دلیل هزینه های حمل و نقل، بیمه و تعرفه های گمرکی بالا، قیمت هر کیلوگرم گندم وارداتی در کشور ژاپن بیش از ۴ هزار تومان است. کانادا دومین کشور بزرگ صادر کننده گندم به ژاپن محسوب می شود؛ اما به تازگی وزارت زراعت ژاپن اعلام کرده است گندم های وارداتی از این کشور به یکی زا سموم ممنوعه آلوده هستند. افزایش قیمت گندم های وارداتی و کیفیت پایین آن ها یکی از مشکلات بزرگ ژاپن است که امنیت غذایی این کشور را به خطر انداخته است.

به گزارش مقاومتی نیوز ژاپن از سال های گذشته به دلیل سیاست های اقتصادی و صنعتی تبدیل به واردکننده محصولات غذایی و کشاورزی شده است به نحوی که این کشور در سال گذشته حدود ۵.۸ میلیون تن گندم وارد کرد.

گندم از جمله محصولاتی است که ژاپنی ها به منظور تامین نیاز خود از طریق واردات آن را تهیه می کنند و بزرگترین شرکای تجاری ژاپن در واردات گندم کشورهای آمریکا، کانادا، استرالیا، اوکراین، روسیه و فرانسه هستند که در سال گذشته به میزان ۱.۵ میلیارد دلار گندم به ژاپن صادر کردند.

قیمت ۴ هزار تومانی هر کیلوگرم گندم در ژاپن

علیرغم متنوع بودن مبادی وارداتی گندم ژاپن، قیمت این محصول در سال جاری با توجه به کاهش تولید گندم در برخی از کشورها و افزایش هزینه های حمل و نقل افزایش یافته است.

بر اساس اعلام وزارت زراعت و جنگلداری ژاپن قیمت این محصول در سال جدید برای خریداران داخلی به میزان ۴۹۸ دلار به ازای هر تن خواهد بود که حدود ۲.۲ درصد بالاتر از قیمت های سال گذشته است.

به عبارت دیگر مقامات دولتی ژاپن قیمت گندم وارداتی را پس از اضافه کردن هزینه های حمل و نقل، بیمه و تعرفه های گمرکی بر مبنای نرخ ارز ۸۵۰۰ تومانی سامانه نیما هرکیلوگرم ۴ هزار تومان به خریداران گندم خود خواهد فروخت.

ممنوعیت فروش گندم کانادا در ژاپن به علت ناسالم بودن آن

براساس گزارش های آماری ژاپن دومین کشور بزرگ واردکننده گندم از کانادا محسوب می شود که سالیانه حدود ۱.۵ میلیون تن گندم از این کشور وارد می کند.

اخیرا وزارت زراعت و جنگلداری ژاپن در گزارشی از کشف گندم های آلوده به علف و آفت کش های ممنوعه در استان آلبرتای کانادا خبر داده و فروش گندم های کانادایی را در این کشور ممنوع کرده است.

این تصمیم دولت ژاپن باعث ایجاد نگرانی در مقامات کانادایی شده است، چرا که در صورت تدوام ممنوعیت فروش گندم در بازار ژاپن علاوه برآنکه منجر به کاهش سود ناشی از فروش گندم در ژاپن خواهد شد، باعث جایگزینی کشورهای رقیب کانادا در این بازارها نیز می شود.

هرچند اخیرا دولت کانادا قصد دارد تا گندم های بارگیری شده خود به مقصد ژاپن را به کشورهایی نظیر اندونزی و بنگلادش بفروشد تا زیان به محموله های روی دریا وارد نشود.

نامشخص بودن مکان دقیق و چرایی تولید گندم های تراریخته در کانادا

هرچند بر اساس اعلام آژانس بازرسی مواد غذایی کانادا (cfia) تاکنون مکان دقیق تولید گندم های آلوده به نهاده های ممنوعه هنوز مشخص نیست اما بر اساس اعلام وزارت کشاورزی کانادا، گندم های مشکوک در استان آلبرتا در مرحله تحقیق و توسعه برای شناسایی ارقام مقاوم بوده است.

به عبارت دیگر برخی از کشاورزان یکی از روستاهای ایالت آلبرتا به منظور مقابله گندم های تولیدی خود در قبال آفت ها و… اقدام به استفاده از سم های ممنوعه کرده بودند.

کانادا درصدد حفظ بازار پرسود ژاپن از طریق رایزنی های تجاری

طبق اعلام کام دل رئیس گروه غلات وزارت کشاورزی کانادا، این کشور قصد دارد در توافقی از مقامات دولت ژاپنی به منظور بازدید از مزارع تولید گندم دعوت بعمل آورد تا آنان از نزدیک شاهد تولید این محصول باشند.

وی همچنین در خصوص تصمیم ژاپن مبنی از محدودیت واردات گندم از کانادا نیز اعلام کرد این تصمیم می تواند به کاهش صادرات گندم کانادا به چین و کره جنوبی نیز منجر شود.

گفتنی است بر اساس شواهد تاریخی مقامات کره و ژاپن در سال ۲۰۱۶ پس از کشف محموله های گندم آلوده از آمریکا، واردات گندم از این کشور را تعلیق کردند.

منابع:

رویترز yon.ir/cHqdC

گلوبال نیوز yon.ir/VROUk

ایندکس موندی yon.ir/Fj7YF

ژاپن تودی yon.ir/B1Rt7

انتهای پیام/ اقتصاد بین الملل