۰۱ مرداد ۱۳۹۸

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۷۰۳۶۷ ۲۵ مهر ۱۳۹۷ - ۱۱:۴۹دسته : دولت و حاکمیت, گفتگو
۱

دکتر تقوی استاد پیشکسوت دانشگاه علامه طباطبایی گفت: فاصله و شکاف بین تورم عمومی و تورم مسکن باعث شده است تا بازار مسکن به محل مناسبی برای سوداگری تبدیل شود. مالیات بر عایدی سرمایه یک ابزار مهم برای جلوگیری از افزایش قیمت ناگهانی مسکن است و مانع از سرمایه ای شدن این کالای اساسی می شود.

دکتر مهدی تقوی اقتصاددان و استاد دانشگاه در گفتگو با مقاومتی نیوز مالیات بر عایدی سرمایه را ابزاری برای جلوگیری از افزایش قیمت ناگهانی و غیرمنطقی مسکن دانست.

عایدی حاصل از سرمایه باید در حکم درآمد قرار گیرد

استاد دانشگاه علامه طباطبایی گفت: مالیات بر عایدی سرمایه هنگامی تحقق پیدا می کند که با خرید دارایی و بدون ایجاد ارزش افزوده بر روی آن دارایی سودی از فروش دارایی به سبب افزایش قیمت آن حاصل می شود.

وی افزود: خرید و فروشی که صورت گرفته است مانند یک شغل و محل کسب درآمد محسوب می شود و بایستی مشمول مالیات شود.

مالیات برعایدی سرمایه ابزار جلوگیری از افزایش قیمت ناگهانی مسکن

دکتر تقوی با ارائه مثالی از میزان قیمت مسکن در دهه ۵۰ خاطرنشان کرد: در دهه ۵۰ قیمت یک ملک یا آپارتمان ۱۲۰ متری در حدود ۳۷۵ هزار تومان بود. تصور این قیمت برای آپارتمان اکنون مشکل است.

وی افزود: افزایش قیمت مسکن به مراتب بالاتر از تورم عمومی پشت سرگذاشته در دولت های قبلی است. لذا مالیات بر عایدی سرمایه می تواند ابزار ثمربخشی برای جلوگیری از این فاصله زیاد بین تورم عمومی و تورم مسکن باشد.

ابهامات مطرح شده پیرامون CGT صحیح نیست

استاد دانشگاه علامه طباطبایی با رد ادعاها و ابهامات مطرح شده در جریان بررسی مالیات بر عایدی سرمایه طی سال ۹۳ گفت: ادعای افزایش قیمت در اثر اعمال این مالیات و یا ایجاد رکود در بازار صحیح نیست.

وی افزود: قانون عرضه و تقاضا پاسخگوی این ابهامات است. در واقع با افزایش عرضه مسکن و رونق ساخت و سازها قیمت مسکن کاهش خواهد یافت. البته افزایش قیمت در اثر افزایش قیمت مصالح طبیعی است.

مسکن نباید محلی برای سوداگری باشد

دکتر تقوی درباره لزوم جلوگیری از سوداگری در بازار مسکن گفت: در درجه اول باید گفت که مسکن به عنوان یک کالای اساسی به هیچ وجه نباید محلی برای سوداگری باشد. البته مالیات بر عایدی سرمایه بر روی تقاضای مصرفی و خانه اصلی افراد قرار نمی گیرد.

وی افزود: یک زمانی به دلایلی ساخت و ساز بسیار زیاد شد و خانه های خالی افزایش چشمگیری داشتند و درپی آن سرمایه های مولد به خاطر شرایط اقتصادی به سمت راکد شدن و سرمایه ای شدن حرکت کردند.

مالیات بر عایدی سرمایه مانع از سرمایه گذاری های مولد نیست

دکتر تقوی در مورد صحبت یکی از مسئولین درباره مالیات بر عایدی سرمایه که آن را تهدید سرمایه تلقی کرده بود، اظهار داشت: این تحلیل از مالیات بر عایدی سرمایه نادرست است. چراکه مالیات بر عایدی سرمایه اگر در حوزه مسکن اعمال شود از سرمایه گذاری های مولد جلوگیری نمی کند.

وی افزود: این مالیات هیچ گونه مشکلی در بازار مسکن ایجاد نخواهد کرد.

انتهای پیام/ دولت و حاکمیت

  1. طرح مالیات بر عایدی مسکن تنها راه کنترل قیمت مسکن و جلوگیری از سفته بازی و دلالی و افزایش دیوانه وار قیمت مسکن است. این طرح یک مطالبه عمومی است و نمایندگانی که ادعای انجام کارهای بزرگ می کنند را در نگاه به این موضوع می توان سنجید. آیا موضوعی به این مهمی که بسیاری از فاکتورهای زندگی ایرانیان را تحت الشعاع قرار داده است در نظر نمایندگان مهم است؟! اگر مهم است نماینده ای که سه سال است در مجلس حضور دارد چه فعالیتی در این خصوص کرده است؟! توضیح دهد.... اگر مهم نیست چرا در مجلس مانده است و چرا برای دوره های بعدی حضور در مجلس تلاش می کند... چه موضوعی مهم تر از این در شرایط فعلی....

    ۰۰


جهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.