۳۱ فروردین ۱۳۹۸

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۷۰۲۱۱ ۲۴ مهر ۱۳۹۷ - ۱۳:۵۲دسته : تجارت و ارز, گزارش تحلیلی کارشناس: روح الله مهدوی
۰

آمار تجارت خارجی ایران نشان می‌دهد که اعضای اتحادیه اروپا به لحاظ صادرات غیرنفتی در زمره کشورهای کم اهمیت برای ایران محسوب می‌شوند. همچنین بررسی روند صادرات غیر نفتی ایران به اتحادیه اروپا در مقایسه با آفریقا نشان می‌دهد که بهتر است ایران بر تقویت روابط تجاری با آفریقا تمرکز بیشتری داشته باشد.

به گزارش مقاومتی نیوز اعضای اتحادیه اروپا در نیمه نخست امسال مقصد ۶۳۹ میلیون دلار از صادرات غیر نفتی ایران بوده‌اند. این رقم ۲.۸ درصد از کل صادرات غیرنفتی ایران را تشکیل می‌دهد و به نسبت بازار بزرگ ۲۳۰۰ میلیارد دلاری این منطقه رقم بسیار ناچیزی محسوب می‌شود.

در میان اعضای اتحادیه اروپا، ایتالیا و آلمان نسبت به سایرین کالای بیشتری از ایران وارد کرده‌اند. این دو کشور با واردات به ترتیب ۱۸۷ و ۱۳۸ میلیون دلار کالای غیر نفتی از ایران، مقصد بیش از ۵۰ درصد صادرات غیرنفتی ایران به این منطقه بوده‌اند. این ارقام (و دو برابر آنها تا پایان سال) در مقایسه با واردات ۴۵۱ و ۱۱۷۳ میلیارد دلاری این کشورها تقریبا صفر محسوب می‌شود.

ایتالیا و آلمان با سهم ۰.۸ و ۰.۶ درصدی از صادرات غیر نفتی ایران به ترتیب در جایگاه‌های پازدهم و بیستم مقاصد صادرات ایران قرار می‌گیرند و برای ایران تقریبا معادل ترکمنستان و کویت هستند.

صادرات غیر نفتی ایران به جیبوتی و سودان بیشتر از انگلیس و فرانسه

ایران در نیمه نخست سال جاری بیش از ۴۱ میلیون دلار کالای غیر نفتی به جیبوتی و سودان صادر کرده است؛ در حالی که حجم صادرات غیر نفتی ایران به انگلیس و فرانسه در همین مدت کمتر از ۳۹ میلیون دلار بوده است.

در جدول زیر حجم صادرات غیرنفتی ایران به اعضای اتحادیه اروپا در کنار واردات این کشورها از جهان نمایش داده شده و همچنین برای هرکدام نزدیکترین کشور دیگری که تقریبا به همان مقدار کالای غیر نفتی از ایران وارد کرده، ذکر شده است.

در محاسبه نسبتها از دو برابر ارقام مربوط به نیم سال برای تقریب کل سال استفاده شده است:

رتبه در میان مقاصد صادرات ایراننام کشورحجم واردات از ایران در نیمه نخست سال ۱۳۹۷ (میلیون دلار)حجم واردات از جهان (میلیون دلار)کشورهای مشابهسهم از کل صادرات غیرنفتی ایران
۱۵ایتالیا۱۸۷۴۵۱۴۱۶ترکمنستان٪۰.۸
۲۰آلمان۱۳۸۱۱۷۳۶۲۸کویت٪۰.۶
۳۰بلژیک۶۲۴۰۶۴۱۲ازبکستان٪۰.۳
۳۱اسپانیا۶۰۳۵۰۹۲۲قزاقستان٪۰.۳
۳۸بلغارستان۳۰۳۴۱۴۷سودان٪۰.۱
۳۹هلند۲۸۴۵۰۰۷۶سریلانکا٪۰.۱
۴۰رومانی۲۷۸۵۳۱۸لبنان٪۰.۱
۴۷فرانسه۲۰۶۱۳۱۳۳تونس٪۰.۱
۴۸انگلیس۱۹۶۴۱۳۳۲مراکش٪۰.۱
۵۶یونان۱۳۵۵۳۰۱جیبوتی٪۰.۱
۵۹لهستان۱۲۲۱۷۹۷۹نپال۰
۶۲اتریش۱۰۱۷۵۷۷۲سومالی۰
۶۵اسلوونی۷۲۸۱۹۲اردن۰
۶۸سوئد۶۱۵۳۸۵۶اردن۰
۷۰اسلوواکی۴۸۲۹۹۴ساحل عاج۰
۷۱پرتغال۴۷۷۸۳۴ساحل عاج۰
۷۴دانمارک۴۹۲۲۴۸مکزیک۰
۷۶کرواسی۳۲۴۶۰۹غنا۰
۷۷مجارستان۳۱۰۴۲۸۴کامرون۰
۸۱جمهوری چک۱۱۶۲۰۵۸اوگاندا۰
۹۱لیتوانی۱۳۰۹۷۹اوگاندا۰
۹۲قبرس۱۹۲۹۲اوگاندا۰
 ایرلند۰۸۸۸۲۸۰
 فنلاند۰۷۰۱۰۰۰
 لوکزامبورگ۰۲۱۰۷۱۰
 استونی۰۱۷۳۲۰۰
 لتونی۰۱۵۸۸۶۰
 مالت۰۵۸۱۴۰
۸اتحادیه اروپا۶۳۹۲۳۶۴۵۲۱پاکستان۲.۸

همانطور که از جدول فوق پیداست، حجم صادرات غیر نفتی ایران به اعضای اتحادیه اروپا با صادرات غیر نفتی ایران به کشورهایی برابری می‌کند که تقریبا همگی در نگاه اول کم اهمیت قلمداد می‌شوند. با این حال در میان مجموعه کشورهای طرف تجارت با ایران، تنها صادرات غیر نفتی ایران به اتحادیه اروپا کاهش یافته است.

صادرات ایران تنها به اتحادیه اروپا کاهش یافته است

اکنون میزان رشد صادرات غیرنفتی ایران به اتحادیه اروپا و سایر قدرتهای اقتصادی و مناطق جهان مقایسه می شود.

مطابق آمار گمرک صادرات غیر نفتی ایران در نیمه نخست سال ۱۳۹۷ به تمامی مناطق مذکور در جدول زیر افزایش داشته است؛ مگر اتحادیه اروپا که ۷ میلیون دلار کمتر از مدت مشابه در سال گذشته کالا از ایران وارد کرده است:

نام منطقهارزش صادرات در ۶ ماه نخست سال ۱۳۹۷ (میلیون دلار)ارزش صادرات در ۶ ماه نخست سال ۱۳۹۶ (میلیون دلار)
درصد تغییراتمیزان تغییرات (میلیون دلار)درصد از کل صادرات
قاره آسیا۲۱۴۱۴۱۹۱۰۸۱۲.۱۲۳۰۶۹۲.۶
کشورهای اسلامی۱۳۶۷۳۱۰۵۳۷۲۹.۸۳۱۳۶۵۹.۱
کشورهای همسایه۱۳۰۱۹۹۸۳۹۳۲.۳۳۱۸۰۵۶.۳
اتحادیه آسه آن۹۴۸۷۴۸۲۶.۷۲۰۰۴.۱
اتحادیه اروپا۶۳۹۶۴۷۰.۰۲.۸
قاره آفریقا۳۹۵۳۳۵۱۸.۱۶۱۱.۷
قاره آمریکا۸۷۷۹۹.۷۸۰.۴
قاره اقیانوسیه۲۴۱۹۲۵.۹۵۰.۱
جمع کل۲۳۱۲۳۲۰۴۶۴۱۳.۰۲۶۵۹۱۰۰.۰۰

لزوم تمرکز بر کشورهای همسایه و کشورهای اسلامی

همانگونه که در جدول فوق پیداست، بیشترین افزایش صادرات غیر نفتی ایران مربوط به کشورهای همسایه و کشورهای اسلامی بوده است که به ترتیب ۳۲.۳ و ۲۹.۸ درصد بیش از سال گذشته از ایران خرید کرده‌اند.

این کشورها به لحاظ حجم واردات از ایران نیز اهمیت بالایی دارند؛ به طوری که به ترتیب مقصد ۵۶ و ۵۹ درصد از صادرات غیر نفتی ایران بوده‌اند. این ارقام به خوبی گویای آن است که تمرکز دولت ایران در مسئله تجارت خارجی بیشتر باید معطوف به چه کشورهایی باشد.

آفریقا جایگزینی بهتر از اروپا برای ایران

آمارهای ده ساله صادرات غیر نفتی ایران به اتحادیه اروپا و قاره آفریقا نشان می‌دهد که اولی روندی نزولی و دومی‌ روندی صعودی داشته است.

همانگونه که در نمودار زیر نمایش داده شده، شیب خط تقریب روند صادرات غیر نفتی ایران به آفریقا مثبت و شیب خط تقریب روند صادرات غیر نفتی ایران به اتحادیه اروپا منفی است؛ که به معنای بزرگ شدن بازار آفریقا و کوچک شدن بازار اتحادیه اروپا برای ایران در گذر زمان است.

از آنجا که بسیاری از محصولات ایرانی که مجالی برای حضور در بازار اتحادیه اروپا نمی‌یابند، قابلیت عرضه و فروش در بازار آفریقا را دارد، شایسته است که تحرک مسئولین تجاری کشور در جهت تقویت روابط تجاری با کشورهای این منطقه از طریق انعقاد توافقنامه‌‌های تجارت دوجانبه بیشتر شود.

انتهای پیام/ تجارت و ارزجهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.