۳۱ فروردین ۱۳۹۸

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۷۰۱۷۷ ۲۴ مهر ۱۳۹۷ - ۱۵:۴۴دسته : تعرفه گذاری انرژی, گزارش خارجی, نفت و انرژی کارشناس: علی بختیاری
۰

در کشور مکزیک سازوکارهای هوشمندی در تعیین تعرفه برق مشترکین خانگی، با هدف مدیریت مصرف و جلوگیری از بحران خاموشی طراحی شده است. اثرگذاری کمینه دمای متوسط تابستان در تعرفه ها، تغییر تعرفه ها در فصول گرم تر سال و تعیین حد بیشینه مصرف به منظور جریمه مشترکین پرمصرف، از جمله راهکارهای این کشور در تعرفه گذاری برق است.

به گزارش مقاومتی نیوز کمینه دمای متوسط در تابستان، تعرفه فصل تابستان و حد بیشینه مصرف از جمله پارامترهای مهم برای تعرفه گذاری توسط کمیسیون فدرال برق کشور مکزیک است.

مدل هوشمندانه مکزیک در مدیریت مصرف برق و حل بحران خاموشی

طبق قانون اساسی کمیسیون فدرال برق مکزیک، که یک نهاد دولتی است و وظیفه کنترل و توسعه صنعت برق و همچنین تولید، انتقال و توزیع برق این کشور را بر عهده دارد[۱].

این کمیسیون در تعرفه گذاری برق از پارامترهای مختلفی استفاده می‌کند، که ویژگی های مهم آن موارد زیر هستند:

  • اثرگذاری کمینه دمای متوسط در تابستان در تعیین قیمت پلکان تعرفه برق
  • تغییر پلکان‌های تعرفه برق، متناسب با فصل
  • تعیین حد بیشینه مصرف و جریمه ماهیانه برای مشترکین پرمصرف

اثرگذاری دمای کمینه مناطق در تعیین تعرفه مناطق مختلف کشور مکزیک

تعرفه برق کشور مکزیک پلکانی است و همچنین برای مناطق مختلف کشور تعداد و مقادیر پلکان‌ها متفاوت از یکدیگر تعریف شده‌اند. مناطق مختلف کشور مکزیک با توجه به کمینه دمای متوسط در تابستان به ۷ دسته (۱F, 1E, 1D, 1C, 1B, 1A, 1) تقسیم می‌شوند.

هریک از این مناطق ۷ گانه تعرفه پلکانی منحصر به خود را دارد. به عنوان مثال تعرفه پلکانی مناطقی که جزء دسته اول هستند به صورت زیر تعریف شده است:

برای سایر مناطق ۷ گانه نیز بازه مصرف پلکان‌ها متناسب با شرایط آن‌ها مشخص می‌شود. به عنوان مثال در منطقه آخر (۱F) تعرفه غیر تابستان ماه نوامبر به صورت زیر تعریف شده است:

تغییر تعرفه برق در فصول گرم راهکار مکزیک جهت مدیریت مصرف

در مکزیک برخی مناطق در فصل‌های مختلف، تعداد پلکان‌های متفاوت و تعرفه‌های متفاوت و مختص خود را دارند. به عنوان مثال منطقه یک برای کلیه ماه‌های سال تعرفه ثابت می‌پردازند اما تعرفه برق منطقه آخر ۱F برای ۶ ماه گرم تر سال به صورت زیر می‌باشد:

به این ترتیب در مناطقی که از دمای بالاتری برخوردارند، با تغییر تعرفه برق، دولت مکزیک به مدیریت مصرف برق اقدام نموده است.

حد بیشینه مصرف و جریمه ماهیانه برای مشترکین پرمصرف

علاوه بر تعیین پلکانی تعرفه برق، کمیسیون فدرال برق کشور مکزیک برای هریک از مناطق ۷ گانه، حد بیشینه مصرف مشخص کرده است که در جدول زیر مشاهده می‌شود[۲].

هرکدام از مناطق ۷ گانه اگر بیشتر از حد بیشینه مشخص شده در جدول بالا را استفاده کنند، جزو مشترکین پرمصرف  یا DAC به شمار می روند و تعرفه غیر یارانه‌ای و بسیار گران‌تر می‌پردازند[۳].

مصرف متوسط دوازده ماهه مشترکین برق هریک از مناطق ۷ گانه، اگر از بیشینه مشخص شده تجاوز کند این مشترکین جریمه شده و بهای برق آن‌ها مطابق با جدول زیر محاسبه شده که نسبت به شرایط عادی بسیار گران تر می‌باشد. تعرفه آزاد برای مشترکین پرمصرف برای بخش‌های مختلف کشور مکزیک و ماه اکتبر در جدول زیر مشخص شده است.

پینوشت:

[۱] سایت کمیسیون فدرال برق کشور مکزیک yon.ir/7ufSh

[۲] سایت کمیسیون فدرال برق کشور مکزیک بخش تعرفه‌ها yon.ir/zSfZO

[۳] Domesticas de alto consume = Domestic high consumption = DAC

انتهای پیام/ اقتصاد بین المللجهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.