۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۶۵۴۹۷ ۲۶ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۶:۰۴دسته : تعرفه گذاری انرژی, گزارش خارجی, نفت و انرژی کارشناس: علی بختیاری
۰

در ایالت تامیل نادوی هند، تعرفه برق برای مشترکین پرمصرف بیش از ۳ برابر ایران است. در این ایالت مشترکین کم‌مصرف از برق یارانه‌ای و رایگان بهره می‌برند و مشترکین پرمصرف نیز تعرفه آزاد و غیر یارانه‌ای برق را می‌پردازند. در این ایالت حتی مبلغ آبونمان نیز پلکانی است و مشترکین کم‌مصرف هزینه آبونمان نمی‌پردازند.

به گزارش مقاومتی نیوز ­طبق آخرین تعرفه‌های منتشر شده توسط کمیسیون تنظیم مقررات برق ایالت تامیل نادو هند (TNERC)، تعرفه برق مشترکین پرمصرف خانگی این ایالت بیش از ۳ برابر ایران است.

کمیسیون تنظیم مقررات برق ایالت تامیل‌نادو هند (TNERC)، یک نهاد دولتی است که توسط دولت مرکزی هند با هدف تعرفه‌گذاری برق، سیاست‌گذاری شفاف در مورد یارانه‌ها، ترویج سیاست‌های کارآمد، بهبود سیاست‌های محیط زیستی و بهره‌وری صنعت برق تاسیس شده است[۱]. هم‌چنین شرکت (TNEB)، که نهاد دولتی است و وظیفه تولید و توزیع برق ایالت را بر عهده دارد و از نظر تعداد مصرف‌کننده، بزرگترین هیئت برق ایالتی (SEB) در هند است[۲].

طبق آخرین تعرفه‌گذاری منتشر شده توسط کمیسیون تنظیم مقررات برق ایالت تامیل‌نادو (Tamil Nadu State)، تعرفه برق بخش خانگی، کشاورزی، صنعتی، تجاری، عمومی، موسسات دولتی، آموزشی، بیمارستان‌ها و روشنایی عمومی مشخص شده است؛ بر این اساس، مشترکین برق بخش خانگی در چهار دسته پلکانی مطابق با جدول زیر تقسیم شده‌اند[۳]:

در جدول بالا از چپ، ستون اول پله‌های مصرف، ستون دوم و سوم به ترتیب آبونمان و تعرفه غیر یارانه‌ای برق سال ۲۰۱۷ برای هر کیلووات ساعت، ستون چهارم و پنجم به ترتیب یارانه پرداختی دولت برای آبونمان و تعرفه هر پلکان و ستون ششم و هفتم به ترتیب آبونمان و بهای پرداختی نهایی توسط مشترکین هر پله مشخص شده است.

تعرفه برق پرمصرف‌ها ۳ برابر ایران

همان‌طور که در جدول فوق مشاهده می‌شود، تعرفه برق مشترکین پرمصرف ایالت تامیل‌نادو حدودا ۴.۶ روپیه هند، معادل ۰.۰۶۴ دلار یا همان ۶.۴ سنت امریکا برای هر کیلووات ساعت برق می‌باشد. بنابراین می توان گفت با نرخ ارز آزاد، هر کیلووات ساعت برق مصرفی در ایالت تامیل‌نادو معادل ۶۴۰ تومان است.

اما در ایران، پرمصرف‌ها به طور متوسط ۱۹۰ تومان برای هر کیلووات ساعت برق می‌پردازند. بنابراین تعرفه برق پرمصرف‌ها در ایالت تامیل‌نادو هند بیش از ۳ برابر ایران می‌باشد.

این درحالیست که بر اساس آمار صندوق بین‌المللی پول، درآمد سرانه اسمی مردم ایران حدودا ۲.۵ برابر مردم هند است[۴]. بنابراین درحالی قیمت برق مشترکین پرمصرف در ایالت تامیل‌نادو بیش از ۳ برابر ایران است که از نظر قدرت خرید، مردم ایران وضعیت بهتری در مقایسه با این کشور دارند.

نکته جالب توجه اینکه کشور هند از لحاظ ذخایر اثبات شده گازی رتبه بالایی در جهان دارد اما با این وجود، تعرفه برق این کشور بیش از ۳ برابر ایران است.

برق یارانه‌ای فقط به مشترکین کم‌مصرف هندی اختصاص می‌یابد

همان‌طور که در جدول تعرفه‌های بالا مشاهده می‌شود، مشترکین برق ایالت تامیل‌نادو به چهار دسته (a,b,c,d) تقسیم می‌شوند.

مشترکین دسته اول (a) که کمتر از ۵۰ کیلووات ساعت در ماه مصرف دارند و جزو مشترکین کم‌مصرف محسوب می شوند، برق رایگان و یارانه‌ای دریافت می‌کنند. مشترکین دسته دوم (b) که بین ۵۰ تا ۱۰۰ کیلووات ساعت برق مصرف می‌کنند، ۵۰ کیلووات اول را رایگان و بقیه مصرف‌شان را با تعرفه یارانه‌ای و ارزان قیمت ۱.۵ روپیه برای هر کیلووات ساعت پرداخت می‌کنند.

مشترکین دسته سوم (c) که بین ۱۰۰ تا ۲۵۰ کیلووات ساعت برق مصرف می‌کنند، ۵۰ کیلووات اول را رایگان و ۵۰ کیلووات دوم را یارانه‌ای و بقیه مصرف‌شان را با تعرفه آزاد و غیریارانه‌ای می‌پردازند.

مشترکین دسته آخر (d) که بیش از ۲۵۰ کیلووات ساعت برق مصرف می‌کنند، تنها ۵۰ کیلووات اول را یارانه‌ای دریافت می‌کنند و سایر مصرف‌شان را به صورت تعرفه آزاد و غیر یارانه‌ای پرداخت می‌کنند.

دولت با این نحوه تعرفه‌گذاری، نه‌تنها از مشترکین کم‌مصرف که الگوی مصرف (۲۵۰ کیلووات ساعت در ماه) را رعایت می‌کنند حمایت می‌کند، بلکه به اقتصاد برق هند نیز کمک کرده است به طوری که برای مشترکین پرمصرف قیمت های به مراتب بالاتری در نظر گرفته است.

در ایران کلیه مشترکین، برق یارانه‌ای و ارزان قیمت دریافت می‌کنند. این رویه باعث شده است که مشترکین پرمصرف به دلیل مصرف زیادشان از یارانه بیشتر و ۲ برابری نسبت به مشترکین کم‌مصرف بهره ببرند. این ارزان فروشی برق به مشترکین پرمصرف در ایران موجب بدهکاری وزارت نیرو به تولید کنندگان، برهم خوردن نظامات انگیزشی در اقتصاد برق، مصرف بی‌رویه و رو به رشد برق در کشور و از بین رفتن منابع ملی شده است.

آبونمان پلکانی و ارزان قیمت برای مشترکین کم‌مصرف

همان‌طور که در جدول تعرفه‌های بالا مشاهده می‌شود، در ایالت تامیل‌نادو، آبونمان یا همان مبلغ ثابت ماهانه نیز به صورت پلکانی تعیین شده است.

مشترکین اولین دسته مصرف (a)، آبونمان ماهیانه پرداخت نمی‌کنند و رایگان بوده و مورد حمایت دولت قرار گرفته‌اند. مشترکین دسته دوم (b) و سوم (c) آبونمان پلکانی البته یارانه‌ای و ارزان قیمت به ترتیب ماهانه ۱۰ روپیه (۱۴۰۰ تومان) و ۱۵ روپیه (۲۱۰۰ تومان) پرداخت می‌کنند. مشترکین دسته چهارم (d) نیز که مشترکین پرمصرف بوده و آبونمان غیر یارانه‌ای و ماهانه ۲۵ روپیه (۳۵۰۰ تومان) پرداخت می‌کنند.

در ایران کلیه مشترکین خانگی به صورت یکسان آبونمان ماهیانه پرداخت می‌کنند. مشترکین کم‌مصرف و پرمصرف همگی ۱۱۰۰ تومان در ماه آبونمان برق پرداخت می‌کنند.

پینوشت:

[۱] (Tamil Nadu Electricity Regulatory Commission (www.tnerc.gov.in

[۲] (Tamil Nadu Electricity Board (www.tangedco.gov.in

[۳] Provision of Tariff subsidy for FY 2017-18 by the Government of Tamil Nadu.

[۴] List_of_countries_by_GDP_(nominal)_per_capita

انتهای پیاماقتصاد بین المللجهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.