۰۲ آبان ۱۳۹۷

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۶۵۴۰۱ ۲۴ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۴:۴۸دسته : خبر, غذا و کشاورزی
۰

یزدان سیف مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران با اعلام اینکه نرخ پیشنهادی وزارت جهاد کشاورزی جهت تعیین قیمت گندم به شورای اقتصاد ارسال شده است،گفت: قیمت گندم برای سال آینده بستگی به نظر این شورا دارد.

به گزارش مقاومتی نیوز با نزدیک شدن به پایان سال زراعی ۹۷-۹۶ میزان تولید گندم در سال جاری توسط شرکت بازرگانی دولتی ایران که از کشاورزان گندم خریداری می کند، مشخص شد.

طبق اعلام یزدان سیف مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران، در سال زراعی جاری با وجود کاهش ۲۶ درصدی بارندگی ها میزان خرید تضمینی گندم در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته افزایش یافته و به رقم ۹ میلیون و پانصد هزار تن رسیده است.

وی گفت: با در نظر گرفتن گندم خود مصرفی کشاورزان و گندم هایی که به شرکت بازرگانی دولتی تحویل نمی دهند میزان گندم تولیدی در سال زراعی جاری به حدود ۱۱ میلیون تن میرسد.

مدیر عامل شرکت بازرگانی دولتی ایران ادامه داد: بیش از ۸۳ هزار میلیارد تومان پول گندم تامین شده که تا پایان هفته به کشاورزان پرداخت میشود.

قیمت گندم سال ۱۳۹۸ در انتظار تصمیم شورای اقتصاد

با توجه به شروع سال زراعی جدید در اول مهرماه هر سال دولت باید طبق قانون تضمین خرید محصولات کشاورزی قیمت محصولات منتخب علی الخصوص گندم را به اطلاع کشاورزان برساند.

طی دو سال گذشته نه تنها قیمت این محصول بر اساس هزینه های واقعی تولید افزایش نداشته است، بلکه این نرخ ها همواره با تاخیر نیز به اطلاع کشاورزان رسیده است؛ به نحوی که در سال زراعی جاری نیز تا یکماه گندم های تولیدی کشاورزان بدون قیمت از کشاورزان خریداری می شد.

در این راستا یزدان سیف در خصوص قیمت گندم گفت: وزارت جهاد کشاورزی نظر خود را درباره قیمت خرید تضمینی گندم و سایر محصولات کشاروزی به شورای اقتصاد اعلام کرده است و امیدواریم که نرخی که از این شورا درمی‌آید به نفع تولیدکنندگان ومنافع کشور باشد.[۱]

حداقل قیمت گندم در سال ۹۸ باید ۱۵۸۷ تومان باشد

گفتنی است طبق قانون خرید تضمینی و نیز به دلیل عدم افزایش قیمت گندم در سال گذشته حداقل قیمت پیشنهادی گندم برای سال آینده کیلویی ۱۵۸۷ تومان است.

به عبارت دیگر قیمت مصوب شورای اقتصاد نباید از این قیمت حداقلی پائین تر باشد، چرا که در این صورت کشاورزان در تولید گندم دچار زیان خواهند شد و احتمال قاچاق این محصول افزایش خواهد یافت.

پینوشت:

[۱] خبرگزاری تسنیم کد خبر ۱۸۲۸۸۱۲جهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.