۰۱ مرداد ۱۳۹۸

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۶۲۸۹۲ ۲۷ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۹:۴۷دسته : خبر, راه و ساختمان
۰

مدیرعامل شرکت عمران و مسکن آستان قدس رضوی از آمادگی این مجموعه برای مشارکت در راه آهن چابهار-سرخس خبر داد و گفت: آستان قدس ۲ سال است که با نامه نگاری به وزارت راه و شهرسازی، آمادگی خود را برای تسهیل در اجرای راه‌آهن زاهدان-مشهد-سرخس اعلام کرده است.

به گزارش مقاومتی نیوز برنامه رهیافت پنج شنبه شب با موضوع حمل و نقل ریلی و ترانزیت با محوریت راه آهن چابهار-سرخس از رادیو اقتصاد پخش شد.

سید میثم لاجوردی کارشناس حمل و نقل ریلی در این برنامه به ظرفیت ترانزیتی کشور با توجه به قرار گرفتن در چهارراه اتصال قاره ای جهان اشاره کرد و گفت: ۱۰ تا ۲۰ درصد از قیمت تمام شده کالاها به موضوع حمل ونقل مربوط است. اگر زیرساخت لازم برای ترانزیت کالا را با توجه به موقعیت ممتاز جغرافیایی کشور ایجاد کنیم، می توانیم قیمت تمام شده کالاها را برای ورود به بازار مصرف کاهش دهیم.

لاجوردی با اشاره به درآمد ۴ برابری بار ترانزیتی نسبت به بار داخلی گفت: تامین کالاهای راهبردی، اشتغالزایی و توسعه کشور از مزایای ترانزیت است.

مدیر گروه حمل و نقل مرکز مطالعات اقتصادی دانشگاه علم و صنعت ادامه داد: ۳۵ پروژه ریلی در دست ساخت داریم که بعضی از آنها به واسطه فشار نمایندگان در ردیف بودجه قرار گرفته است. به گفته آخوندی وزیر راه، ۲۸ میلیارد دلار برای تکمیل شبکه ریلی نیاز داریم. به همین جهت باید پروژه های ریلی را اولویت بندی کنیم  و پروژه هایی مثل چابهار-سرخس را که برای کشور درآمدزایی دارد، در اولویت قرار دهیم. در صورت حمل ۴ میلیون تن بار ترانزیتی از محور چابهار-سرخس با تعرفه های کنونی، نرخ بازده سرمایه برای سرمایه گذار بخش غیر دولتی ۱۵ تا ۲۰ درصد ارزی و زمان بازگشت سرمایه کمتر از ۵ تا ۱۰ سال خواهد بود.

لاجوردی گفت: آستان قدس رضوی به واسطه ماموریت هایی محرومیت زدایی خود در شرق کشور می تواند متولی پروژه شود.

به گفته این کارشناس حمل و نقل ریلی، نهادهای غیر دولتی توانمند مانند آستان قدس و قرارگاه خاتم باید از حالت پیمانکاری خارج شوند و با جمع آوری نقدینگی موجود در بازار در پروژه های زیرساختی کشور فعالیت کنند.

برنامه شرکت ساخت برای تامین مالی راه آهن چابهار-سرخس

عباس خطیبی قائم مقام معاونت راه آهن شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور در گفتگوی تلفنی با برنامه گفت: اجرای پروژه چابهار-زاهدان سال ۸۹ آغاز نشده است؛ بلکه در پیوست قانون، ردیف و مجوز اجرا گرفت ولی عملا از اواخر سال ۹۲ به صورت رسمی مبادله پیمان شده و اجرای پروژه از اوایل سال ۹۳ آغاز شده است.

خطیبی راه آهن چابهار-سرخس را ابرپروژه دانست و گفت: قرارداد این پروژه با فهرست بهای سال ۹۲ نزدیک به ۲۰۴۱ میلیارد تومان است و در کشور کمتر پروژه ای داریم که چنین مبلغی داشته باشد.

وی پیشرفت ۳۳ درصدی این پروژه در مدت ۴ سال و هزینه بیش از ۱۱۰۰ میلیارد تومان در این پروژه را  نشان دهنده پیشرفت بسیار خوب پروژه دانست.

قائم مقام معاونت راه آهن شرکت ساخت ادامه داد: در این پروژه سهم آورده قرارگاه خاتم ۲۵ درصد هزینه پروژه است. کار اداری مربوط به مشارکت ۲۵ درصدی قرارگاه در حال طی شدن است و در صورت تصویب سازمان برنامه و بودجه، آورده قرارگاه عینیت پیدا می کند.

به گفته خطیبی سازمان برنامه و بودجه تعهد کرده است که سالانه حداقل ۵۰۰ میلیارد تومان برای این پروژه تامین کند.

خطیبی افزود: در قسمت چابهار-زاهدان با شرکت ایرکون هند تفاهم نامه ای برای  فاینانس داشته ایم و در حال مذاکره هستیم.

این مسئول شرکت ساخت ادامه داد: در قسمت زاهدان-مشهد پروژه را به دو قسمت تقسیم کرده ایم: زاهدان-زابل-بیرجند و اتصال بیرجند به خط بافق مشهد در منطقه یونسی.

خطیبی گفت: در قسمت زاهدان-بیرجند تفاهم نامه ای با شرکت چینی منعقد کرده ایم و جوینت ایرانی آن نیز کنسرسیومی از شرکت های بزرگ پیمانکاری کشور از بخش خصوصی است.

وی افزود: در محدوده بیرجند تا ایستگاه یونسی با کنسرسیوم شرکت های خصوصی تفاهم نامه ای به صورت BLT و از محل صندوق توسعه ملی منعقد کرده ایم؛ به طوری که ۷۵ درصد را صندوق، ۱۵ درصد را کنسرسیوم پیمانکاران بخش خصوصی و ۱۰ درصد را نیز دولت تامین کند.

مکاتبات آستان قدس با وزارت راه برای مشارکت در راه آهن چابهار-سرخس

محمدرضا رئیسی مدیرعامل شرکت عمران و مسکن آستان قدس در گفتگوی تلفنی با برنامه رهیافت، راه آهن چابهار-سرخس را یکی از مهم ترین و اصولی ترین زیربناهای توسعه و عمران کشور دانست و گفت: راه آهن شرق کشور آبادانی و عمران و امنیت برای کشور می آورد و باعث ترانزیت کالاهای تولیدی آسیای میانه به آب های آزاد و بالعکس می شود.

رئیسی راه آهن زاهدان-مشهد را بسیار با اهمیت تر از راه آهن گرگان-مشهد دانست و گفت: آستان قدس ۲ سال است که با نامه نگاری به وزارت راه، آمادگی خود را برای تسهیل در اجرای راه آهن زاهدان-مشهد-سرخس اعلام کرده است. راه آهن چابهار-زاهدان در حال اجراست و پیشرفت خوبی داشته است؛ اما باید فعالیت قسمت زاهدان به سرخس شروع شود. جلسات متعددی با مسئولین معاونت ریاست جمهوری و وزارت راه داشته ایم و شنبه ۲۷ مرداد در تهران برای تامین مالی آن  جلسه داریم.

مدیر عامل شرکت عمران و مسکن آستان قدس ادامه داد: همیشه کارهای عمرانی از خزانه دولت  انجام شده است و جذب سرمایه به فرهنگ جدیدی نیاز دارد. همان طور که در مشهد-گرگان برای فاینانس اعلام آمادگی کردیم و جوینت ما تامین مالی خواهد کرد، برای زاهدان-مشهد-سرخس هم آمادگی داریم و شنبه برای تامین منابع مالی با طرفهای خارجی جلسه خواهیم داشت.

رئیسی گفت: هم توان  تامین مالی پروژه را داریم و هم سرمایه گذاران خارجی به ما اطمینان دارند.آمادگی داریم شنبه با آقای خطیبی نیز جلسه ای برگزار کنیم.جهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.