۰۲ اردیبهشت ۱۳۹۸

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۶۲۰۰۰ ۱۴ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۶:۰۸دسته : دیگر رسانه‌ها
۰

احمد توکلی نماینده سابق مجلس با تاکید بر تصویب طرح اصلاح قانون چک گفت: در این طرح امکان استعلام وضعیت اعتباری صادرکننده چک برای گیرنده آن فراهم شده است که این امر به افزایش اعتماد و استحکام معاملات در اقتصاد می انجامد.

به گزارش مقاومتی نیوز به نقل از فارس، احمد توکلی نماینده سابق مجلس با اشاره به طرح اصلاح قانون چک گفت: هرچه اعتماد بیشتر باشد، هزینه­ موازنه­ ملی پایین می‌­آید و در نتیجه تولید ملی و کل سیستم هزینه­‌اش پایین می­‌آید و کارایی آن بالا می­‌رود.

وی افزود: بنابراین ما اگر چک را طوری طراحی کنیم که هزینه­ موازنه­ را برای ما پایین بیاورد این توفیق است. در طرح اصلاح قانون چک این نکته دیده شده است که افراد بتوانند راحت تر معاومل کنند.

توکلی با حمایت از تصویب طرح اصلاح قانون صدور چک، پیرامون تقارن اطلاعات گفت: در این طرح، برای گیرنده چک این امکان فراهم شده است که در سامانه‌ای وضعیت صادر کننده چک را مشاهده کند و ببیند که چک برگشتی دارد یا خیر و در صورتی که چک برگشتی داشته به چه نحو تسویه کرده است.

عضو مجمع تشخیص نظام افزود: این اطلاعات باعث می‌­شود که گیرنده چک بتواند تصمیم بگیرد که با این فرد معامله بکند یا نکند. این موضوع استحکام معامله را بالا می‌برد و به کارهای اقتصادی کمک می‌­کند. در واقع، اطلاعات خریدار و فروشنده متقارن می شود یعنی همانطور که خریدار از خواص کالای مورد معامله آگاهی دارد، خریدار هم وضعیت اعتباری صادرکننده چک را می‌داند.

نماینده سابق مجلس شورای اسلامی  پیرامون مزایای ثبت اطلاعات چک در سامانه صیاد گفت: اگر مشخصات چک در یک سامانه­ ثبت شود و امن باشد، در واقع شما یک چک مجازی دارید که عین چک حقیقی است. اگر لاشه کاغذی چک از بین برود، وجود مجازی آن باقی می ماند. انگار شما یک فتوکپی برابر اصل در فضای مجازی دارید و اعتماد به چک را زیاد می کند. هر ساختاری و ساز و کاری که اعتماد را افزایش دهد، معامله را تسهیل و تسریع و کم هزینه می­‌کند.

عضو مجمع تشخیص نظام درباره کاهش پرونده های ورودی قضایی پیرامون چک با تصویب طرح اصلاح قانون چک  گفت: در این طرح چون چک با اعتماد بیشتری کار می­کند، دعوای کمتری پیدا می­شود. در نتیجه رجوع به قوه­ قضائیه کم می­شود. هزینه­ ملی ما پایین می­آید.

وی اضافه کرد: اینجا هزینه­‌هایی که پایین می­‌آید در واقع این نحو رفتار آثار خارجی مثبت دارد. یعنی ما یک معامل‌ه­ای می­کنیم که آثار خارجی ندارد. یعنی تمام منفعت یک کالایی به من می­رسد. چکی که نوشته می­شود آثار خارجی مثبت دارد. یعنی ضمن این که من و شما داریم راحت با هم معامله می­کنیم جامعه هم از این منفعت می­برد که دعوا کمتر می­شود، دادگاه کمتر هزینه می­کند، دولت کمتر  هزینه می­کند.جهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.