۰۲ فروردین ۱۳۹۸

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۶۰۰۲۸ ۲۳ تیر ۱۳۹۷ - ۱۴:۴۰دسته : تجارت و ارز, خبر خارجی
۰

دولت آمریکا طی ماه های گذشته تعرفه واردات فولاد و آلومینیوم را به بهانه تأمین امنیت ملی افزایش داده بود که با اقدامات متقابل اتحادیه اروپا، چین، هند، کانادا و برخی دیگر کشورها مواجه شد. بر اساس اعلام وزیر اقتصاد روسیه، این کشور نیز تعرفه واردات برخی محصولات آمریکایی را به میزان ۲۵ تا ۴۰ درصد افزایش داده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اقتصاد مقاومتی بر اساس اعلام رسمی ماکسیم اورشکین، وزیر اقتصاد روسیه، این کشور به تازگی تعرفه واردات برخی محصولات از آمریکا را به میزان ۲۵ تا ۴۰ درصد افزایش داده است.

پیش از این دولت آمریکا به بهانه تأمین امنیت ملی تعرفه واردات فولاد و آلومینیوم را به ترتیب ۲۵ و ۱۰ درصد افزایش داده بود. این اقدام آمریکا با واکنش منفی بسیاری از کشورهای جهان همراه شده بود؛ اتحادیه اروپا، چین، هند، کانادا و برخی دیگر از کشورهای جهان درپی این تصمیم آمریکا، اقدامات متقابلی را در دستور کار قرار دادند و تعرفه واردات برخی محصولات آمریکایی را با افزایش مواجه نمودند.

اکنون کشور روسیه نیز به طور رسمی اقدام متقابل خود علیه افزایش تعرفه واردات فولاد و آلومینیوم آمریکا را عملیاتی نموده است.

بر این اساس تعرفه واردات محصولاتی همچون تجهیزات مورد استفاده در صنعت نفت و گاز، معدن و صنایع تولید فیبر نوری با افزایش تعرفه همراه شده است. با اینحال دولت روسیه اعلام کرده است لیست فعلی به طور موقت تعیین شده است و در آینده نزدیک محصولات دیگری نیز به این لیست اضافه خواهند شد.

بر اساس اعلام روسیه افزایش تعرفه واردات فولاد و آلومینیوم از سوی آمریکا، سالانه بیش از ۵۳۷ میلیون دلار به صادرکنندگان روسی ضرر وارد خواهد کرد. این درحالیست که افزایش تعرفه ۲۵ تا ۴۰ درصدی لیستی که از سوی دولت روسیه اعلام شده است تنها ۸۷ میلیون دلار از این میزان را جبران خواهد کرد. بنابراین این کشور در آینده نزدیک کالاهای این لیست را تکمیل خواهد کرد تا بتواند ضرر ۵۳۷ میلیون دلاری صادرکنندگان خود را از محل افزایش تعرفه واردات محصولات آمریکایی جبران نماید.

نکته جالب توجه در خصوص لیست منتشر شده از سوی روسیه آن است که بر اساس اعلام وزیر اقتصاد این کشور، دولت تلاش کرده است محصولاتی را در لیست جای دهد که دارای مشابه داخلی هستند و به این ترتیب یک گام در حمایت از تولید داخل در برابر واردات بردارد.

آمریکا ششمین شریک تجاری روسیه محسوب می شود که میزان تجارت دوجانبه آن ها سالانه به بیش از ۲۱ میلیارد دلار می رسد. از این میزان بیش از ۱۲.۵ میلیارد دلار سهم واردات روسیه از آمریکاست که عمدتا محصولاتی همچون هواپیما، وسایل نقلیه و محصولات دارویی را شامل می شود.

منبع: بلومبرگجهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.