۰۲ اسفند ۱۳۹۷

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۵۹۸۷۲ ۲۱ تیر ۱۳۹۷ - ۱۴:۲۳دسته : خبر, غذا و کشاورزی
۰

کود اوره یکی از مواد اولیه مهم تولید محصولات زراعی نظیر گندم بوده و نقش قابل توجهی در تولید و عرضه این محصولات دارد؛ اما قیمت این محصول از سال گذشته رو به افزایش است. اخیرا رئیس جمهور بنابر درخواست وزیر جهاد کشاورزی، دستور پرداخت یارانه به تولیدکنندگان این محصول جهت کاهش قیمت آن را صادر کرد.

به گزارش مقاومتی نیوز به هر نوع ماده معدنی، شیمیایی، آلی یا بیولوژیک که دارای عناصر غذایی باشد و با اهداف افزایش حاصلخیزی خاک یا افزایش عملکرد کیفی و کمی محصول استفاده شود، کود اطلاق می گردد.

کودها به سه دسته شیمیایی، آلی یا ارگانیک، بیولوژیک یا زیستی تقسیم می شوند و هر کدام از نمونه ها دارای شکل‌های ظاهری مختلف از جمله مایع، جامد پودری، جامد گرانول، جامد پلت و… است.

کود اوره از مشهورترین کودهای ازته است و برای اغلب گیاهان بویژه غلات، کود مناسبی بشمار می آید و هیچ باقیمانده نمکی در خاک باقی نمی گذارد و غلظت املاح خاک را تغییر نمی دهد؛ که این موضوع باعث استفاده گسترده کشاورزان در تولید محصولات خود شده است.

از کل اوره تولیدی در جهان بیش از ۷۰ درصد آن به مصرف کشاورزی و بقیه در تولید پودر ملامین، افزودنی خوراک دام، مصارف پزشکی و غیره استفاده می شود.

در سال ۲۰۱۵ نیز میزان تجارت این محصول حدود ۴۸ میلیون تن بوده است که نزدیک ۳۰ درصد از تولید این محصول است؛ همچنین در ایران نیز ظرفیت تولید اوره کشور در سال ۱۳۹۴ با در مدار تولید قرار گرفتن واحد آمونیاک  اوره شهدای مرودشت شیراز از ۴.۴ میلیون تن به ۵.۴ میلیون تن افزایش یافته است.

تخصیص ارز دولتی به واردات کود کشاورزی با وجود توان داخلی

تاثیر مستقیم افزایش قیمت کود بر قیمت گندم و سایر محصولات زراعی

از آنجایی که شرکت های پتروشیمی عمدتا خصوصی هستند، به همین دلیل این شرکت ها همواره به دنبال حذف یارانه اوره در بخش کشاورزی و دستیابی به قیمت فروش بالاتر و سود بیشتر بودند.

در این راستا شرکت های پتروشیمی از ابتدای تیرماه سال جاری مبنای قیمت گذاری کود اوره تحویلی به بخش کشاورزی را قیمت ارائه شده در بورس قرار دادند که این موضوع منجر به افزایش قیمت این کود شده بود.

این در حالی است که بر اساس مصوبه ۳۰ بهمن ماه سال گذشته ستاد تنظیم بازار، قیمت فروش هر کیلوگرم کود اوره به بخش کشاورزی ۶۱۲۵ ریال تعیین شده بود و افزایش قیمت این کود در شرایط فعلی منجر به افزایش هزینه های کشت غلات در کشور می شود.

افزایش قیمت کود اوره در شرایطی اتفاق افتاده که قیمت گندم به عنوان یک کالای اساسی، در سال جاری تغییری پیدا نکرده است.

توقف رویه قیمت گذاری فعلی کود با دستور رئیس جمهور

در این راستا وزیر جهاد کشاورزی با اشراف کامل بر تاثیر قیمت کود اوره بر تولید محصولات اساسی با ارسال نامه ای به رئیس جمهور از وی درخواست کرد تا با بررسی ابعاد مختلف این موضوع دستور توقف افزایش قیمت این محصول را در شرایط کنونی صادر کند.

حجتی در این نامه با اشاره به تاثیرات افزایش لجام گسیخته قیمت فروش این نهاده بر بخش کشاورزی و محدودیت منابع دولت، اعلام کرد: یارانه تخصیصی به کود اوره توسط دولت به صفر رسیده و از رئیس جمهوری درخواست کرد تا کود اوره تحویلی به بخش کشاورزی همچنان با قیمت مصوبات قبلی در اختیار این بخش قرار گیرد.

در پی این نامه، دکتر حسن روحانی رئیس جمهور محترم نیز خطاب به وزیر صنعت،معدن و تجارت دستور اقدام فوری برای بازگشت قیمت این نهاده به «قیمت قبلی» را صادر کرد.

براساس این گزارش، هیئت وزیران در جلسه ۱۴/۴/۱۳۹۷ به پیشنهاد ۲۶۰۰۴/۰۲۰ مورخ ۱۶/۱۰/۱۳۹۶ وزارت جهاد کشاورزی و به استناد تبصره (۳) ماده واحده قانون اصلاح قانون تعزیرات حکومتی مصوب سال ۱۳۷۳ تصویب کرد:

قیمت فروشی کود اوره تحویلی به وزارت جهاد کشاورزی توسط شرکت های پتروشیمی تولید کننده اوره، مادامی که شرکت های مذکور خوراک گاز مصرفی خود را براساس نرخ اعلامی وزارت نفت دریافت می کنند،توسط کارگروه تنظیم بازار تعیین خواهد شد و پرداخت مابه التفاوت به شرکت های پتروشیمی منوط به انجام حسابرسی یارانه ای توسط سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان است.

این مصوبه در تاریخ ۱۶ تیرماه سال جاری توسط معاون اول رئیس جمهور برای اجرا ابلاغ شده است.[۱]

پینوشت:

[۱] وزارت جهاد کشاورزی کد خبر ۹۴۴۹۷جهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.